Mitään en inhoa niin paljon kuin tinkaajia! terv. myyjä
Jos ei ole varaa ostaa, sitten ei ole ja sillä sipuli. Ei myyjäliike ole velvollinen pudottamaan hintaa vain sun pyynnöstäsi, ei se olisi edes oikeudenmukaista.
Yksikin mies valehteli mulle kirkkain silmin saavansa meiltä isolla prosentilla alennusta. Joopa joo, kun ei edes henkilökunta saa noin isoa ale%, niin joku asiakas?!? Luuliko se mua joksikin kesätytöksi vai mitä hittoa?
No, onneksi en ruvennut kyseenalaistamaan tätä hänen alennustaan, niin tehtiin sitten isot kaupat (kovalla hinnalla, en tiputtanut senttiäkään!), mutta helkkari että ihan suoraan päin naamaa valehteli :(
Ja juu, me ei olla huonekalukauppa. Ja me ei olla kodinkonekauppa. Ja me ei olla autokauppa. (Kuvittele itse loput...)
Kommentit (2)
Tinkaajia tulee aina olemaan:) Ja vaikka mua hävettää, kun mies tinkaa, niin siinä ollaan säästetty sellaiset summat (esim. taloa rakentaessa), että ei kyllä edes pitäisi hävetä:D
Mitä ihmeen huonoa tinkaamisessa on. Jos et anna alennusta, sitten et anna ja voit sen tinkaajalle todeta. Minä ainakin tinkaan aina isojen ostosten ollessa kyseessä, koska yleensä sellaisissa liikkeissä on hintoihin laitettu tinkausvaraa ja yhdellä kysymisellä, "mikäs olisi yhteishinta näille" tai "päivän hinta" tms. säästän yleensä aina, paris eurosta pariinsataan.