Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

terapiasta ja töistä?

Vierailija
25.05.2011 |

Miten olette jaksaneet käydä terapiassa ja töissä samaan aikaan? Itselläni se tilanne että työelämä on aika pinnistelyä. Olen ollut vakavasti masentunut ja käyn nyt juttelemassa mielenterveyshoitajalle. Hän oli sitä mieltä että en ole tarpeeksi vahva vielä terapiaan sitoutumaan. Mutta masennus ja ahdistus ruvennut nyt taas entistä enempi vaivaamaan kun palasin työelämään sairasloman jälkeen. Tiedän kyllä että terapia on rankkaa ja asioiden kaivaminen on ahdistusta lisäävää. Olen ollut terapiassa ja jätin sen kesken. Silloin oli todella vaikeaa käydä samaan aikaan töissä. Toisaalta minulle tehtiin selväksi että jos jään taas sairaslomalle niin silloin en saa terapiaa.

Onkohan minulle edes hyötyä terapiasta? Minulla ei tavallaan ole mitään vikaa mutta sitten on paljon ahdistusta lisääviä asioita elämässä, kuten huono itsetunto, arvottomuudentunne, parisuhdeongelmat ja jatkuva väsymys. En tiedä pääsenkö niistä taas ilmankaan terapiaa. Tuntuu että olen jatkuvassa suossa. =( ja kaikki muut paranee masennuksesta paitsi minä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miksi et voisi sairauslomalta käsin käydä terapiassa?

Vierailija
2/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annettiin ymmärtää että sairaslomalla en ole oikeutettu terapiaan. Eli terapia on vaan työssäkäyville tarkoitettu. En ole silloin kuulemma sairaslomalla tarpeeksi kunnossa terapiaan.

Näin se minulle selitettiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
4/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

terapiassa, jota kelakin tukee.



Ja lääkitys on ainakin mulla kaiken a ja o! Jos ei olis lääkitys kunnossa, olisin tosi huonona.



Jutteleppas lääkäris kanssa, kuulostaa siltä, että sulla ei ole lääkitys kunnossa, jos sulla on lääkityksestä huolimatta ahdistuneisuutta ja muita oireita.



Ei kyllä kuullosta myöskään siltä, että olisit välttämättä työkuntoinen...

Vierailija
5/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin sitä voi saada nimenomaan silloin kun haluaa kuntoutua työ- tai opiskelukykyiseksi. Eli todellakin voi olla sairaslomalla ja käydä terapiassa. Kannustan sinua terapiaan vaikka se rankkaa onkin. Itse ainakin olen huomannut että se on pidemmän päälle ainoa tie päästä tasapainoon itseni kanssa. Lääkkeet ovat vain oireiden lievittämistä, eivätkä ne aina lievitä niitäkään.

Vierailija
6/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että mielenterveystoimiston työntekijä nimenomaan sanoi että sairaslomalla ei ole tarpeeksi hyvässä kunnossa terapiaan? Minäkin sitä ihmettelin, että tarvii sinnitellä töissä että pääsee terapiaan. Olisin halunnut käydä jo aikaisemmin sairaslomalla terapiassa mutta sitä ei silloin suositeltu. On tämä kummaa. Minulla nimenomaan iso osa ongelmaa on juuri työssä jaksaminen joka on ongelma koska jännitän töissä ja se kuluttaa ja aiheuttaa uupumusta/masennusta.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ne siellä mielenterveystoimistossa kaikkea tiedä. Koska ihminen ei kuitenkaan itsestään parannu niin tuolla logiikalla ei olisi koskaan hyvä mennä terapiaan. Pystytkö menemään samalle terapeutille takaisin?

Vierailija
8/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oikeastaan ollut vielä valinnut terapeuttia, koska sekin tuottaa minulle ongelmia ja etsin täydellistä. Olin käynyt useammalla juttelemassa. Kaikki pitää näköjään itse tietää ja ottaa sairaana selville vaikka niin sanotaan että olet nyt hoidossa ja sinua seurataan ja tilaasi. HUoh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
25.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on tosi rankkaa kun yritän lisäksi itse pitää perhettä kasassa ja pystyssä. Ja itse sairastunut masennukseen. Mies ei niin ole kiinnostunut perheestään vain työ on hänelle tärkeää.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi seitsemän