Miksi maapallo pyörii vastapäivään?
Kommentit (41)
Vierailija kirjoitti:
Avaruuden coriolis voima
Aha, no, lycka till.
Mutta ymmärtääkö se itse pyörivänsä vastapäivään?
Ei pyöri. Maa pysyy paikallaan ja tähdet kiertävät Maata.
Sä lähestyt asiaa väärästä näkökulmasta: Kyseinen pyörimissuunta on nimetty vastapäiväksi koska maapallo pyörii siihen suuntaan.
Tietystä asennosta se pyörii ylhäältä alas.
Höhlä! Ei maa pyöri, vaan maa on tasainen kuin pannukakku.
Jos pyörisi toiseen suuntaan ajanlasku menisi sekaisin.
Vierailija kirjoitti:
Höhlä! Ei maa pyöri, vaan maa on tasainen kuin pannukakku.
Joo, ihme hörhöjä täällä taas.
Riippuu mistä suunnasta katsoo. Avaruudessa ei taida olla semmoisia käsitteitä, kuin pohjoinen, etelä, itä, tai länsi, vaan ne ovat ihmisen keksimiä.
Wikipediasta löytyy teksti "Aurinkokunta" , josta linkit mm. planeettoihin. Siitä valitse "Maa" ja katso "Kiertorata".
Olisin veikannut, että maan kallistuskulma, joka kaiketi vaikuttaa maan pyörimissuuntaan oman akselinsa ympäri olisi vaikuttanut niinikään auringon ympäri menevän maan kulkusuuntaan, mutta - kuten edellä todettu: riippuu havainnoitsijan paikasta, mihin suuntaan maapallo näyttää radallaan kiertävän.
Ja koska olen näissä asioissa amatööri, niin korjatkaa, jos tuli virheellinen esitys asiasta, mielellään ns. tähtiieteellisen standardin esittämän selityksen mukaan. Vaikka 'pannukakkuteoriat' ja 'matrix' voivat myös olla varteenotettavia, hyvin perusteltuina :D.
Enemmänkin pitäisi kysyä miksi kello pyörii "myötään" vaikka maapallo pyörii akselinsa ympäri "vastaan", siitähän myötä/vastapäivä tulevat. Luultavasti siksi koska pohjoisella pallonpuoliskolla etelään katsottuna aurinko siirtyy päivän aikana vasemmalta oikealle. Englanniksihan nämä ovatkin selkeämmin clockwise ja counterclockwise.
Siis korjaan/ tarkennan edellistä *tähtitieteellinen, planetologinen (?) astrofysikaalinen (?) selitys. Astronomia on näemmä pilkottu yhä pienempiin erikoisalueisiin. En osaa varmasti sanoa, mihin nämä oman aurinkokunnan planeettojen kiertoradat ja ilmiöt kuuluvat.
pian se muuttuu kun rakennetaan tarpeeksi tuulivoimaloita, maapallo lakkaa pyörimästä niiden vaikutuksesta ja maailmanloppu tulee...
Se on ihan sattumaa, mihin suuntaan on aikoinaan alkanut pyörimään.
Kyllä nykyinen pyörimissuunta on kuitenkin eri kuin vastakkainen suunta olisi, jos sitä tarkkailtaisiin samasta pisteestä.
No, ei sitten.