Tunnetteko henkilökohtaisesti ihmisiä, jotka on päässeet Linnan juhliin?
Itse tiedän kaksi: entinen koulukaveri ja entinen työnantaja.
Kommentit (27)
Kyllähän tuo Johanna Tukiainen kuuluu tuttavapiiriin.
Useampiakin, onhan siellä tavattoman paljon ihmisiä suomalaisen yhteiskunnan eri osa-alueilta.
Suomi on niin pieni maa, että varmaan jokaisella on joku tuttu siellä joskus ollut. Sehän siinä lähetyksessä on hauskinta, kun yrittää bongata tuttuja tai edes puolituttuja.
Niin pieni väestö meillä, että jokainen taatusti tuntee jonkun Linnan juhlista. Tällainen kuusikymppinen on ehtinyt nähdä juhlimassa jo ainakin kymmeniä tuttujaan. Oma siskonikin on siellä ollut, samoin aikoinaan setäni.
Onhan noita, serkkupoika on siellä harva se vuosi, toinenkin serkku ollut, samoin pari miehen serkkua ainakin kaksi kertaa, setä, miehen täti, ehkä muitakinn, en nyt niin muista.
Olli Halonen. Pussailin sen kanssa nuorempana jossain bileissä.
Isovanhemmat oli vakiovieraita isoisän ammatin puolesta.
Pomo, opiskelukaveri, sukulainen, pari tuttavaa.
Tunnen tuttavia, ainakin 6, jotka ovat olleet siellä.
En tunne henkilökohtaisesti, mutta tiedän. Äiti tuntee henkilökohtaisesti.
Puolison täti on ollut linnan juhlissa joskus aikoja sitten ennen kuin olen tuntenutkaan puolisoani.
En tunne ainakaan tietääkseni. En myöskään tunne ainuttakaan julkkista, en edes tosi-tv:stä tuttua. Kai tämäkin jonkin sortin harvinaisuus on.
En tunne. Noihin juhliin pitäisi kutsua oikeasti tavallisia ihmisiä, köyhiä, työttömiä ja arjen selviytyjiä. Kumma kun edes Tarja Halosen aikana näin ei tehty.
Tiedän muutaman tyypin jotka on ollut linnassa, mutta ymmärtääkseni eivät siellä juurikaan juhlineet.
Entisistä työkavereista muutama on ollut siellä. Yhden ystäväni äiti.
Tunnen. Vanhemmat useamman kerran työn puolesta. Veli omilla ansioillaan. Muutama lapsuuden kaveri, yksi urheilun ja pari työn puolesta.
Kyllä muutama on ollut ja on edelleenkin. Yksi on nytkin kenen kanssa olen ollut sisäkkäinkin.
Joo. Onhan noita.