Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Leikkivätkö teidän lapsenne helposti kaikkien lasten kanssa?

Vierailija
02.09.2008 |

Kun tuntuu että omat lapseni ovat suht valikoivia ja hitaasti lämpiäviä... Esim. vaikka tässä taloyhtiössä olisikin samanikäisiä lapsia (mitä nyt ei tällä hetkellä ole), niin kyllä kestäisi kauan ennen kuin 7v poikani alkaisi leikkiä jonkun heidän kanssaan! Jos ollenkaan... On niin valikoiva ja kranttu luonteeltaan, pitää sopia yhteen tai ei ehkä leiki ollenkaan. Tietty ujohko luonnekin vaikuttaa ettei uskalla ottaa kontaktia. Sisarusten ja tuttujen lasten kanssa leikkii tosi hyvin.



Kerhossakin poika oli 2 vuotta eikä löytänyt oikein sopivaa kaveria sieltäkään. Eskarista löysin yhden hyvän, koulussa on nyt ollut taas niin ja näin:(.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 6-vuotias eskarilainen, tyttö siis, joka löytää ja on aina löytänyt aika nopeasti kaverin ja tulee toimeen kaikkien kanssa, poikien ja tyttöjen.



4-vuotias poika taas on valikoivampi, ei usein pidä varsinkaan pojista, leikkinsä eivät miellytä.

Vierailija
2/4 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika (5 v) ei yleensä tykkää leikkiä varsinkaan poikien kanssa, koska on luonteeltaan kiltti, ja samanikäisten poikien leikit ovat hänen makuunsa liian rajuja. Tyttöjen kanssa viihtyy paremmin, mutta lämpiää heillekin hitaasti ja on valikoiva: pitää lapsista, joilla on paljon mielikuvitusta ja jotka leikkivät samantyyppisiä leikkejä kuin poika itse (lautapelejä, fyysisiä ulkoleikkejä, roolileikkejä - ei tykkää leikkiä leluilla). Lisäksi tykkää pienemmistä lapsista, haluaisi opettaa heille asioita.



Sisko (3 v) suhtautuu epäilyksellä aluksi toisiin lapsiin. Hiukan veljeään nopeammin alkaa kuitenkin ottaa kontaktia, eikä ole yhtä valikoiva. Viihtyy kuitenkin erinomaisesti omassa seurassaan, eikä oikein kaipaa leikkikaveria. On myös "määräilevä", haluaa tehdä asiat omalla tavallaan eikä osaa kunnolla joustaa leikeissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika (7-vuotias) varsinkin löytää kaverin mistä tahansa ja sitten kertoo kotona, että "sain uuden ystävän", vaikka olisi vain kerran tavannut vieraassa leikkipuistossa.



Tyttö (8-vuotias) valikoi sitten parhaat ystävänsä tarkemmin. On kuitenkin kaveri kaikkien kanssa, esim. tänä syksynä luokalla uutena aloittanut tyttö vieraili meillä viime viikolla.

Vierailija
4/4 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen, 3,5-vuotias tyttö saa todella helposti kavereita. Leikkii kaikkien kanssa ja on vielä yleensä ottaen aika tasapuolisen reilu leikkikaveri kaikille, vaikka vahva ja räiskyvä persoona onkin.:) Leikkii samalla innolla autoleikkejä poikien kanssa, kun nukkeleikkejä tytöjen kanssa.



Kuopus on vielä niin pieni, että en osaa hänestä sanoa minkälainen leikkijä hänestä tulee.:)