Apua? Lapsi (5v) sanoo, että silmissä tuntuu oudolta:
"...siltä, että vaikka mä oon nähny kaikkia juttuja, niin tuntuu että mä en ookaan nähny niitä ennen."
Eli lapsi jotenkin kokee näkevänsä asiat/esineet vieraina tms. Yritin kysellä, tuntuuko tuo enemmän silmissä vai ajatuksissa, ja kuulemma tuntuu nimenomaan silmissä. Ei kuitenkaan satu, vaan tuntuu muuten vain oudolta. Nyt muutaman kerran on viime päivien aikana sanonut noin. Olen yrittänyt miettiä erilaisia vaihtoehtoja, mistä tuo voisi johtua... Ongelmia näön kanssa? Migreeni? Verensokerin heittelyt (lapsella ei diabetestä tms.)? Depersonalisaatio/derealisaatio (itselläni on ollut lapsena tällaisia oireita)?
Tuleeko kenellekään mieleen, mistä voisi olla kyse? Ja onkohan syytä olla huolissaan...?
Kommentit (7)
taitaa vaivata huomion hakuisuus....
"Lapsi (5v) sanoo, että silmissä tuntuu oudolta...siltä, että vaikka mä oon nähny kaikkia juttuja, niin tuntuu että mä en ookaan nähny niitä ennen."
jotenkin erinäköisinä...
Oletko kokeillut näyttä jotain ja kysyä mikä väri ja näkyykö selvästi yms.
Lapset sopeutuu nopeasti epätarkkaankin näkemiseen, joten kannattaisi varmaan käydä lääkärissä varmistamassa.
nuo tilanteet ovat nimittäin toistuneet aina aika pian ulkoa tulon jälkeen. Tv:tä kyllä katsoo jonkin verran, mutta noita tuntemuksia on ollut aamulla/aamupäivällä, ja telkkaria katsoo vain iltapäivällä/illalla. Pitääkin muistaa ottaa aurinkolasit huomenna matkaan, jos niistä olisi apua.
Voi tietysti olla, että on joku ongelma ihan näön kanssakin. Meillä on 6-vuotisneuvola tulossa vielä tässä keväällä, ja siellä varmaan katsotaan taas tuota näköä.
ap
ja silmät muutenkin "temppuili" kaiken kaikkiaan reilun viikon ajan, pahinta vaihetta oli pari päivää. Saatiin ensin lähete tk-lääkäriltä sairaalaan lastenpäivystykseen (samana päivänä kuin oireet alkoi) ja sieltä lähete silmälääkärille --> ei vikaa, lähete lastenneurologille --> kaikki kunnossa. Syynä oli ilmeisesti juuri sairastettu virusinfektio ja oireet ei ole uusineet sen jälkeen. Kannattaa siis käydä lääkärissä näytillä.
ja esim. minun käteni kokonaisina (tuli nimittäin ensimmäisenä mieleen migreenin auraoireet, jotka itselläni aiheuttavat näkökenttäpuutoksia). Kuulemma näkee ihan kokonaan esineet, eikä osannut oikein selittää, miten ne näyttävät erilaisilta. Lapsi kuitenkin näkee lukea ihan hyvin normaalia tekstiä, eikä katso telkkariakaan mitenkään erityisen läheltä.
ap
Oletko kokeillut näyttä jotain ja kysyä mikä väri ja näkyykö selvästi yms.
Lapset sopeutuu nopeasti epätarkkaankin näkemiseen, joten kannattaisi varmaan käydä lääkärissä varmistamassa.
kun tuo lapsen kuvaus oireista oli minusta niin erikoinen, että ihmettelisin, jos hän olisi sen ihan vain päästään keksinyt. Mutta voihan tietysti olla, että olen väärässä. :)
ap
taitaa vaivata huomion hakuisuus....
Onko katsellut erityisen paljon esim. tv.tä ?
5-vuotiaan saattaa olla hankala kuvata sanoin esim. jos näkee huonosti.
Oma poikani sai 5-vuotiaana lasit kun usein hänellä "sattui otsaan" ja neuvolan näkötesteissä ei nähnyt kaikkea mitä olis pitänyt.