Särkylääke Paramax Rap 500 mg, mitä tuo "Rap" tuossa nimessä tarkoittaa?
Vitabalansilla on apteekeissa myytävä edullinen parasetamoli-särkylääke, jonka nimi on Paramax Rap 500 mg.
Ajattelin ensin, että rap tarkoittaa rapid eli että lääke olisi nopeavaikutteinen, kuten brändilääke Panadol Zapp, mutta luettuani Paramax Rapin esittelytekstin Yliopiston apteekin sivuilta, ei siinä mitään nopeavaikutteisuudesta puhuta.
https://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/PARAMAX-RAP-500-mg-10-20-tai-30…
Tietääkö joku onko kyseisen lääkkeen tarkoitus olla nopeavaikutteinen eli siihenkö nimi viittaa?
Kommentit (18)
Jos se lääke on tarkoitettu räppäreille.
Vierailija kirjoitti:
Rap= rapid=nopeavaikutteinen.
Sehän olisi se ilmeinen selitys, mutta ihme ettei sitä sitten noilla sivuilla mainita.
ap
Rap-music. Alkaa 2Pac - California Love soimaan korvissa kun otat.
Vapaamuurareile tai rap artsisteille tarkoitettu ÄLÄ SYÖ!!!
Jos se tarkoittaa: rajuun akuuttiin päänsärkyyn?
Eiköhän ole joku myyntikikka nopeavaikutteisuus, täysin samaa tavaraa kaikki.
Pelkkä "rap" lisäys lääkkeen nimeen on takuulla ihan vaan myyntikikka, eikä todellisuudessa kerro lääkkeen olevan jotenkin erityisen nopeasti imeytyvä.
Mainosta. Patatabsit hajoaa muutenkin samantien. Ei se sen nopeammin vaikuta kuin muutkaan
Vierailija kirjoitti:
Pelkkä "rap" lisäys lääkkeen nimeen on takuulla ihan vaan myyntikikka, eikä todellisuudessa kerro lääkkeen olevan jotenkin erityisen nopeasti imeytyvä.
Tässä lääkkeessä se nimenomaan on näin. Joissakin lääkkeissä voi olla oikeasti nopeammin imeytyviä muotoja mutta ei tässä,
Rapid dissolve, eli liukenee nopeasti. Nopeavaikutteisuutta ei luvata. Liekö mahdollistaa nopeuttaakaan, kun parasetamolin vaikutusmekanismi on estää kipuviestien menemistä aivoihin.
Pelkkää Paramax-nimistä lääkettä ei enää ole olemassa, on vain Paramax Rap, Forte ja Junior.
Rap 500 mg, Forte 1000 mg ja Junior 250 mg parasetamolia per tabletti.
Voihan se olla pelkkä narkkinointikikka.
Jos nimessä on rap, niin ihmiset luulevat sen tarkoittavan rapid.
Eipä siellä tosiaan sanota, että olisi nopeavaikutteinen.
Pakkausselisteesta suora lainaus: "Paramax Rapin vaikuttava aine on parasetamoli, joka on kipulääke kuumeen ja kivun oireenmukaisessa hoidossa."
Kaikissa nopeavaikutteisissa kyllä mainitaan selkeästi, että lääke on nopeavaikutteinen. Tuossa ei sellaista mainintaa ole.
Rap= rapid=nopeavaikutteinen.