Huutis: mitä tehdä tän ostajan kanssa?
Yli 250 euron lastenvaatekaupat menivät mönkään. Myyjä lupasi maksaa viikon sisällä, odottelin sen viikon ja useamman päivän päälle, otin sitten meilillä. Ei mitään vastausta. Odottelin pari päivää lisää. Lähetin tekstarin ja yritin soittaa, ei vastannut mihinkään. Taas odottelin. Tänä aamuna lähetin vielä yhden tekstarin, jossa sanoin, että voisitko välittömästi maksaa sen huutamasi paketin, kun nyt on pari viikkoa kohteen sulkeutumisesta enkä ole kuullutkaan sinusta mitään.
Nainen vastasi tosi pitkän viestin, jossa kertoi lapsensa sairastuneen keuhkokuumeeseen ja että he ovat nyt olleet sairaalassa ja että hän ei millään kykene sitä nyt välittömästi maksamaan, koska asiat pitää laittaa tärkeysjärjestykseen. Oli pahoillaan asiasta. Järkytyin tästä ja lähetin takaisin viestin, jossa toivotin kovasti paranemista lapselle, ja äidille jaksamista ja pahoittelin kireää sävyäni aikaisemmassa tekstarissa.
Nyt vain mietin, että pidänkö tätä pakettia vielä hänelle varattuna ja odotan hänen maksuaan, vai kauppaanko seuraavalle huutajalle? Tämä varsinainen huudon voittaja ei suoraan sanonut, että olisi perumassa kaupppoja, mutta tuli sellainen tunne, ettei jaksa nyt miettiä vaateasioita.
Tosin tällä ostajalla on vain muutama palaute (positiivisia) ja hän on poistanut käyttäjätunnuksensa profiilikohdasta kaikenlaiset kuvailut itsestään ja perheestään (ennen siellä luki, että kahden lapsen äiti jne.) Ennen kuin sain tietää tuosta sairaalahommasta, olin ihan varma, että olen törmännyt pahimman luokan hupihuutajaan, koska käyttäjätunnuskin on siivottu tyhjäksi. Nyt en oikein tiedä, uskoako tuota sairaalajuttua vai ei. Itse en ikinä, ikinä, voisi valehdella jonkin asian peruuntumista sillä, että lapseni on sairastunut, sehän on ihan törkeää ja lisäksi uskon, että jos sellaista kohtaloa perheelleen "manaa" niin se ennen pitkää toteutuu... Voisiko joku olla niin häikäilemätön että käyttäisi tekaistua lapsen vakavaa sairautta syynä siihen, ettei haluakaan lunastaa huutoa? En tiedä mitä uskoa, tavallaan uskon, että sairaalajuttu on totta, mutta kun sitten on niitä, joille mikään asia ei ole pyhää...
Mitä luulette, mikä on totuus, ja miten kannattaisi toimia???
Kommentit (48)
Laittaisin tekstarin ja ilmoittaisin että tahdon kaupat tehtyä kahden viikon sisällä tästä päivästä.
Laittaisin vielä pahoittelut mutta ilmoittaisin etten voi varata pakettia enää tuon kauempaa, jos ei varmuutta ole maksusta ja sen ajankohdasta.
jos lapsi onkin sairas, on ehkä tilanteen vakavuutta liioiteltu ja käytetty tekosyynä sille, että oikeasti katuu huutoaan.
Eli laita vielä viesti jossa varmistat, että on ok että myyt muualle ja laita taas myyntiin.
vaikka tekstari, jossa kysyt haluaako hän tehdä kaupat ja jos niin missä aikataulussa. Jos hän vastaa kohtuullisessa ajassa ja ilmoittaa että haluaa tehdä kaupat, odota ja jos kaupat myöhemmmin peruuntuvat anna negatiivinen palaute. Jos hän ei halua tehdä kauppoja ollenkaan, anna neutraali palaute ja siihen selitykseksi jotain positiivista. Laita sitten vaatteet uudelleen myyntiin tai tarjoa niitä toiseksi eniten tarjonneelle.
Jos epäilet että ostaja valehtelee ja halua näin röyhkeästi perua kaupat, laita suoraan uudelleen myyntiin ja ostajalle neutraali/ negatiivinen palaute.
Ehkä on vain parasta myydä muualle. Harmittaa vain vietävästi, kun näin valtavasti vaivaa paketin kokoamiseen ja kuvaamiseen ja kauppaamiseen ja paketissa on ihan valtavasti tosi hyvää vaatetta. Ja nyt olen vielä odotellut ja odotellut ostajan yhteydenottoa. tää olis ollut eka kerta, kun saan jostain vaatepaketista yli 60 euroa.
Miksei voisi ihan reilusti kertoa, että nyt on niin, että en pystykään näin kallista pakettia maksamaan, innostuin vähän liikaa ja huusin turhaan. Se olisi sata kertaa reilumpaa myyjälle kuin jatkuva viestihiljaisuus.
ap
etunimi J kirjaimella ja sukunimi melko harvinaisella kirjaimella? Huonoja ja vastaavia kokemuksia löytyy.
sukunimi on suomen tavallisin ja etunimi alkaa P:llä...
Mä olen aika kauan Huutiksessa ollut, ja mulla oli heti tämän ostajan kohdalla sellainen kutina, että tulee ongelmia. Käyttäjätunnus muutaman viikon vanha, palautetta vain muutama, ei rekisteröitynyt... mainosti vielä erikseen, että on "aloitteleva huuto.netin käyttäjä". Katselin vähän hänen huutohistoriaansa ja hän on pistänyt valtavasti huutoja lyhyessä ajassa eri kohteisiin. Yhtäkkiä profiilista hävisivät tiedot, eikä ole laittanut mihinkään kohteeseen enää huutoja. Tuli ensimmäisenä mieleen, että jaahas, on päättänyt luoda itselleen uuden käyttäjätunnuksen.
Olin siihen sairaala-tekstariin asti varma, että kyseessä on pahimman luokan hupihuutaja.
tosissas uskot että sen lapsi on sairaalassa:D? Että se ei voi olla huijausta..huoh
Ehkä on vain parasta myydä muualle. Harmittaa vain vietävästi, kun näin valtavasti vaivaa paketin kokoamiseen ja kuvaamiseen ja kauppaamiseen ja paketissa on ihan valtavasti tosi hyvää vaatetta.
Siellä sivustolla on omalla sivullasi kohta, josta voi klikata "laita kohde uudelleen myyntiin" tms. Eli koko ilmoitus kuvineen, linkkeineen ja teksteineen menee parilla napsautuksella uudelleen myyntiin. Voit halutessasi muokata tekstejä ja voit valita aukioloajan jne. ihan samalla tavalla kuin ekaa kertaa myyntiin laitettaessa. Tosi helppoa, ei vaadi ylimääräistä työtä. :)
Siellä sivustolla on omalla sivullasi kohta, josta voi klikata "laita kohde uudelleen myyntiin" tms. Eli koko ilmoitus kuvineen, linkkeineen ja teksteineen menee parilla napsautuksella uudelleen myyntiin. Voit halutessasi muokata tekstejä ja voit valita aukioloajan jne. ihan samalla tavalla kuin ekaa kertaa myyntiin laitettaessa. Tosi helppoa, ei vaadi ylimääräistä työtä. :)
mutta lapsen kanssa olen sairaalassa ollut monet kerrat. Minusta se VOI olla aivan hyvin syy siihen, miksi ei enää tietenkään huutele mitään, eipä sitä sairaalasta itse huolesta sairaana tosiaankaan huutista ajattele.
MUTTA, silti jos useamman tekstarin laitoit, kyllä jokainen vanhempi sairaalassakin ollen jossain vaiheessa tekstarit lukee (sukulaisetkin varmaan laittavat) joten luulisi, että jotenkin olisi vastannut edes että ollaan sairaalassa, en pysty ajattelemaan asiaa.
Mielestäni olet oikeutettu myymään muille, koska siinä vastauksessaan sitten ei pyytänyt odottamaan tai vahvistanut ottavansa. mutta kyllä todellakin sairaala voi yhtä hyvin olla totta. Itse kun valvoin vakavasti sairaan lapsen kanssa ymmärrän hyvin että koko muu maailma jää omaan arvoonsa. Vaikka ois ollut miten tärkeää esimerkiksi työhaastattelu tai vastaavaa, se ei enää olekaan tärkeää
Ekan kerran vastasi saman tien :) Kyselin ystävällisesti, että sopisiko ostajalle, jos myisin paketin toisaalle, kun heillä on nyt niin hankala tilanne ja kyseessä on meidän perheelle iso raha.
Ostaja vastasi näin:
"Hei, kiitos ymmärryksestäsi. Ymmärrän kyllä jos haluat paketin toisaalle myydä, itse varmasti toimisin samalla tavalla. En vain kertakaikkiaan pysty ajattelemaan koko asiaa kun vaatteiden käyttäjä nukkuu letkuissa tässä vieressäni. Kunnallinen lekuri lähetti meidät yskänlääkkeen kera kotiin ja kun kaksi pvää siitä menimme Mehiläiseen oli jo vettä keuhkoissa happiarvot vaarallisen matalat ja sitten meitä jo vietiinkin ambulanssilla. Vielä kerran suuret pahoitteluni, mieluusti olisin prinsessan vaateihanuuksiisi pukenut."
tosissas uskot että sen lapsi on sairaalassa:D? Että se ei voi olla huijausta..huoh
"Hei, kiitos ymmärryksestäsi. Ymmärrän kyllä jos haluat paketin toisaalle myydä, itse varmasti toimisin samalla tavalla. En vain kertakaikkiaan pysty ajattelemaan koko asiaa kun vaatteiden käyttäjä nukkuu letkuissa tässä vieressäni. Kunnallinen lekuri lähetti meidät yskänlääkkeen kera kotiin ja kun kaksi pvää siitä menimme Mehiläiseen oli jo vettä keuhkoissa happiarvot vaarallisen matalat ja sitten meitä jo vietiinkin ambulanssilla. Vielä kerran suuret pahoitteluni, mieluusti olisin prinsessan vaateihanuuksiisi pukenut."
Viimeistään tuo "prinsessan vaateihanuuksiisi pukenut" on nii-iin erään nimeltä mainitsemattoman huutonet-legendan tyyliä, että kiertäisin ko. myyjän/ostajan jatkossa kaukaa. Ei kukaan järkevä ala tuolla tavalla laulelemaan ja jaarittelemaan, jos oikeasti toinen on letkuissa ja hengenhädässä. Älä tuolle myy, pistä paketti uudestaan myyntiin ja laita joku palautemäärävaatimus huutajalle.
mutta minusta ei ole eettistä kirjoitella tänne auki kenenkään lähettämiä tekstareita sanasta sanaan. Olisiko sinusta hauska lukea omat tekstarisi jonkun toisen aloituksesta? Olisithan sen asian vain voinut mainita. Ja ei, en ole se "ostaja" enkä liity koko juttuun mitenkään, kunhan tässä vaan yritän hiukan käytöstapojen perään huudella :(
letkuissa nukkuva prinsessa ja sinun vaateihanuudet:DD
Viimeistään tuo "prinsessan vaateihanuuksiisi pukenut" on nii-iin erään nimeltä mainitsemattoman huutonet-legendan tyyliä, että kiertäisin ko. myyjän/ostajan jatkossa kaukaa. Ei kukaan järkevä ala tuolla tavalla laulelemaan ja jaarittelemaan, jos oikeasti toinen on letkuissa ja hengenhädässä. Älä tuolle myy, pistä paketti uudestaan myyntiin ja laita joku palautemäärävaatimus huutajalle.
Kuka on tämä huutislainen? Nimikirjaimet tai käyttäjätunnuksesta vihje... tarkoitatko Moonista?
maannut siellä letkuissa, joten kyllä ostaja olisi paketin jo maksanut enne lapsen sairaalaan joutumista, jos olisi ollut edes maksamassakaan...
onko kaikki sitä mieltä, että ostajan jutut on fuulaa?
voi olla sairaana, totta. mutta ei se 2vkoa siellä letkuissa ole maannut, saati ettei mamma olisi itse ovinut laittaa viestiä että palaan asiaan myöhemmin. kyllä se vain katuu ostoaan, tai ei oo rahaa tms. mikä on ostajan nimimerkki? ettei perkele ole multakin huutanut kun viikkoon ei oo mitään kuulunut!!
Mun mielestä hän ei viestisi perusteella antanut mitenkään ymmärtää, että haluaisi paketin myöhemmin, joten myisin seuraavalle halukkaalle.