Onko PCO lihavuuden syy vai seuraus?
Lihottaako siis pco vai tuleeko se helpommin, jos on lihava? Voiko laihoilla olla sitä?
Haluaa tietää
Kommentit (10)
menee niin, että on lihava ja tulee pco. Hyvin harvinaista toisin päin.
Kyllä se on niin että jos alkaa lihoa vaikkei muuta ruokailutottumuksia niin syy voi olla pco.
PCO lihottaa ja lihavuus pahentaa oireita.
Eli kannattaa pitää itsensä hoikkana vaikka se tuottaa PCO:n kanssa keskimääräistä enemmän duunia.
Ja silloin kun se todettiin olin hyvin hoikka.
nykyisin olen pullukka. Syy siihen perinyötekijät ja liikunnan puute sekä varmaan tuo PCO.
PCO voi aiheuttaa ja usein myös aiheuttaa raskausdiabeteksen. mulla ainakin äippäpolilla heti kun jouduin siellä ekan kerran käymään kysivät onko sokerirasitus tehty. Oli joo ja tuokset tuli just kun olin siellä. Arvot pilvissä.
ja se voi olla myös hoikalla!
Tosin painonpudotus usein vähentää pco.ta.
Pco aiheuttaa insuliinin liikatuotantoa joka taas varastoituu rasvaksi nimenomaan keskivartalolle.
Itse syön metformiiniä mikä on tablettina otettava diabeteslääke ja painoni on tippunut parissa kuukaudessa 8kg. Ja syönyt ja liikkunut olen ihan samallalailla kuin aikaisemminkin..
menee niin, että on lihava ja tulee pco. Hyvin harvinaista toisin päin.
Kyseessä on "synnynnäinen" ominaisuus eli monirakkaulaiset munasarjat. Tyypillisiä PCO-oireita ei välttämättä tule, jos on normaalipainoinen tai hoikka, mutta minulla on niitä oireita tullut hoikkanakin. Siis kuukautishäiriöitä ja aknea. PCO aiheuttaa insuliiniresistenssiä ja sen vuoksi rasva varastoituu tehokkaammin keskivartaloon. PCO:n yhteydessä on yleistä metabolinen oireyhtymä, diabetes, korkea veranpaine ja sydän- ja verisuonitaudit.
Liikunta ja terveellinen ruokavalio ovat parasta hoitoa PCO:hon. Joskus tarvitaan hormonihoitoa ja esim akneen omia lääkkeitään.
"kannattaa pitää itsensä hoikkana", varsinkin kun se tulee sellaisen suusta, joka itse ei kärsi PCO:sta. Minä itse tiedän, miten kovan työn takana on edes se, että painoindeksini pysyy edes hiukan yli kolmessakymmenessä eikä lähde aivan lapasesta. Kaikille PCO:sta kärsivälle itsensä pitäminen normaalipainoisena ei välttämättä ole realistinen tavoite. Itse en ainakaan siihen ole kyennyt.
Lääkäri kehoitti hankkimaan pari lisäkiloa.
Ap on ihan hakoteillä.
Lääkäri kehoitti hankkimaan pari lisäkiloa. Ap on ihan hakoteillä.
keskimäärin pco:stä kärsivät ovat ylipainoisempia kuin normiväestö. Ap sitäpaitsi kysyi, eikä väittänyt mitään.
Ainakin jos on PCo lihoo helpommin.