Miten kuljettaa pellillinen porkkanapiirakkaa bussissa töihin?
Hei!
Sain vakipaikan töistä ja meillä ollut tapana silloin tarjota työkavereille jotain yleensä itseleipomaa. Yksikössä on ihmisiä noin 30. Porkkanakakkua olen osannut tehdä ja se on sopivasti hyvä tehdä jos edellisenä päivänä. Voisin siis tehdä pellillisen porkkanakakkua mutta ainut vaan, etten ymmärrä miten saan tämän pellillisen kakkua sitten aamulla työpaikalle. Bussimatkat ruuhkassa kestää noin tunnin ja automahdollisuutta ei ole. Voin tietty jakaa porkkanakakkupalat lukuisiin mataliin rasioihin mutta miten saan ne työpaikalla sitten kauniisti esille? Jaan eri lautasille? Ja pitääkö minun sitten ostella lukuisia matalia säilytysrasioita? En oikein ymmärrä tätä komboa. Osaisitteko viisaampina auttaa ja neuvoa! Vai pitääkö tyytyä kaupan kääretorttuun?
Kommentit (72)
No kyl mä niihin foliovuokiin laittaisin. Mille ne sit asettelis, jos on pakko asetella... no minä antaisin olla rasioissa tai korkeintaan semmoiselle kuvioidulle leivinarkille ehkä?
Poraa pellin reunaan reikä ja laita siitä naru vetonuppiin. Kulkee bussin perässä kuin pulkka. Perillä irrotat pellin. Ja ei kun syömään.
menet bussin katolle istumaan sen kanssa
Leikkaat paloiksi, jotka menevät ihan muovipusseihin. Kuorrute erikseen.
Minä olen laittanut piirakkaa kerroksittain isompaan vuokaan, leivinpaperi kerrosten väliin. Mutta jos kakussasi on kuorrute, niin ei toimi.
piirakan voisi laittaa kahteen osaan, jotka kulkisivat pulkassa tai sitten laittaa jo annoskokoihin kotona ja pakkaa säilytysrasioihin ja ne muovikassiin
Pakasterasiat ja kassi. Leivinpaperia välipaperiksi vai mikä. Ellet halua kannatella pelliä koko matkan ja kädet heilahtavat niin, että palat lentävät kuin raketti ilmaan, kohti avaruutta.
Kaupan kääretorttu on se helppo ratkaisu. Itse tein kerran niin että kiedoin uunipellin ja kakun tuorekelmuun ja laitoin sen pellin tuorekelmuineen kassiin. Sitten työpaikalla pahoittelin sen kakun.
Ei voi olla noin yksinkertaisia ihmisiä. Kokonaisena pellin päälläkö se pitäisi sinne töihin saada?
Täähän on hyvä idea, kiitos! Tosin kun noita foliovuokia pahvikansineen kokoaa päällekäin, eikö pahvi tartu kuorrutteeseen ja lopputulos ei ole kovin houkutteleva?
-ap
toisaalta sen piirakanhan voisi kuljettaa lastenvaunuissa ja pääsisi ilmaiseksi samalla
Mitä jos tekis niistä cupcake-versiot? Eli laittais jo sen taikinan muffinssivuokiin ennen paistamista.
Tee siitä kääretorttu.
Tee kakkuja.
Pienet ne on näköjään ihmisen murheet.