Miksi sukunimenvaihto avioliitossa ei koske kaikkia sukupuolia?
Sellaista heteroiden tasa-arvoa taas. Miehet määkii naisia armeijaan, mutta eivät itse vaihda nimiään. Edes akat ei itse vaadi tätä, vaan annatte näiden olla kaksinaamaisia uhriutujia.
Miksi naisten pitäisi mennä armeijaan kun ei miehiäkään 1985 pakotettu vaihtamaan nimeä? :D kovin valikoivaa tämä tasa-arvonne!
Kas kun akat itsekin sallii sukupuolitetut nimet mutta yrittävät viedä muilta naisilta valinnanvapauden.
Kommentit (7)
Ootko sä mennyt naimaan jonkun Hitlerin, vai mikä sua tässä niin kynsii?
Onko pieni feministipeikko tehnyt pehmeään päähäsi kolosen ja nyt kaikki mitä näet on vain naisten sortoa?
Minä ainakin rakastan ja jumaloin naisia.
Tommonen vihan lietsominen on sulle itelles vaa niinku myrkkyä joisit ja toivoisit miesten kuolevan siitä.
Yhdenkään naisen ei ole pakko vaihtaa sukunimeä. Tästä käytännöstä luovuttiin, kun sen todettiin olevan hanurista. Yhtään kukaan ei voi pakottaa siihen.
Olen mies ja otin mieheni nimen kun menimme naimisiin. Omani oli (no on tämä nykyinen nyt omani myös) niin yleinen. Puolisolla on niin harvinainen nimi että kaikki samalla sukunimellä olevat on sukulaisia :D
Ei kukaan pakota vaihtamaan sukunimeä. Meillä on miehen kans eri sukunimet, vaikka ollaan naimisissa.
No minä esimerkiksi otin vaimon sukunimen. Se on hyvä ja kansainvälinen oman junttimaisen nimeni sijaan. Tosin sekin on todellisuudessa hänen isoisänsä nimi. Ei nimi miestä (eikä naista) pahenna.