Koirien myrkytysten syy oli MIKÄ?
Eipä uutisista selvinnyt mikä oli myrkytyksen syy?? Kemialinen aineen nimi annetiin, mutta sen toksisuutta koirille ei selvitetty. Journalismi on taas kuraa. Oliko liian vihreitä perunoita käytetty?
Kommentit (18)
Sun täytyy nyt varmaan ottaa yhteys johonkin kemistiin tai laboratorioon ja kysyä sieltä.
Se on solaniini. Myrkyllistä myös ihmisille.
Vierailija kirjoitti:
Käsitin että liittyi juuri tuohon perunan vihertymiseen. Vaikea uskoa että olisi niin. Voihan eläimet toki olla herkempiä asialle, kun koirathan ei edes ole kasvisyöjiä.
Koira on sekasyöjä joka on kesyyntynyt syömällä ihmisten ruokaa ja pas kaa.
Ilmeisesti ulkomainen perunahiutale.
Joo, mutta miksi journalisti ei selventänyt mikä oli se syy? Ei minunkaan lyhyt kemian-koulutukseni riitä selvitämään asiaa. Kemian taitoni saatavat riittää korpikuusen kyyneliin, mutta se loppuu siihen. Kait te tiedätte korpikuusen kyyneleen eli pontikka eri hiiva-asteisena. Peruna ei ole pilaantunut jos se on vihreä vaan perunan oma suojautumiskeino ettei sitä syötäisi. Pääosa jalostamatomista kasviksista on myrkylisiä.
Koska syy ei ole selvä vielä. Piste.
Tärkeintä on teot eikä sanat. Nyt on tärkeää tehdä oikeat toimenpiteet ettei näin tapahdu enää jatlojatkossa ssa
M&M osake tulee pörssissä alas, että rytisee. Tämä kupru tulee kalliiksi firmalle. Jonkun tukholmalaisen koira on halvaantunut ruoasta. Ajatelkaa, jos M&M olisi päässyt Amerikan markkinoille; korvausvaatimukset olisivat miljoonia per keissi.
Syytä ei vielä tiedetä. Musti & Mirrin "asiantuntija" olettaa, että kyseessä voisi olla Alankomaista tullut perunahiutale. Mitään tutkimustuloksia ei vielä ole saatu.
Noissa tuotteissa perunan alkuperämaaksi väitettiin vielä 2 päivää sitten Suomi. Nyt se on vaihdettu kotimaista ja eurooppalaista perunaa.
Jollain hermomyrkyllä kasvatettu perunat.
Tän keskustelun perusteella päätelty.
Vihreät perunat ihmisille kelpaamattomina heitetty koiran ruokaan ettei mene hukkaan.
Hollannista tuotu, myrkyllisistä perunoista valmistettu perunahiutale, kertoo Ilta Sanomat.
Voiko kaupasta ostaa ihmisten ruokien tekemiseksi silti hollantilaista perunahiutaletta normaalihintaan vai onko jo tuon tuotteen hintaa alennettu?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009976783.html
Lisää koiranruokaa pois kaupoista nyt myös Alvar Pet ilmoitti takaisinvedosta
Mari Kononen
11:17
Vakaa-niminen koiranruoka on päädytty varotoimenpiteenä vetämään pois myynnistä. Takaisinveto koskee erää, jonka parasta ennen -päiväys on 9.10.2024.
Alvar Pet Oy kertoo tiedotteessaan, että asiakkailta ei ole tullut palautetta, että tuote olisi aiheuttanut lemmikeissä oireita.
Kyseisessä tuotantoerässä on mahdollisesti käytetty samaa perunahiutaleraaka-ainetta kuin myynnistä poistetussa Mustin ja Mirrin SMAAK-tuotesarjan kuivaruoassa.
Takaisinveto koskee Vakaa-tuotteita, jotka ovat 2kg, 6kg ja 10kg pusseissa.
Kuluttajia, jotka ovat ostaneet kyseistä tuotetta päiväyksellä 9.10.2024 kehotetaan varotoimenpiteenä lopettamaan sen käyttö.
Vierailija kirjoitti: https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009976783.html Lisää koiranruokaa pois kaupoista nyt myös Alvar Pet ilmoitti takaisinvedosta Mari Kononen 11:17 Vakaa-niminen koiranruoka on päädytty varotoimenpiteenä vetämään pois myynnistä. Takaisinveto koskee erää, jonka parasta ennen -päiväys on 9.10.2024. Alvar Pet Oy kertoo tiedotteessaan, että asiakkailta ei ole tullut palautetta, että tuote olisi aiheuttanut lemmikeissä oireita. Kyseisessä tuotantoerässä on mahdollisesti käytetty samaa perunahiutaleraaka-ainetta kuin myynnistä poistetussa Mustin ja Mirrin SMAAK-tuotesarjan kuivaruoassa. Takaisinveto koskee Vakaa-tuotteita, jotka ovat 2kg, 6kg ja 10kg pusseissa. Kuluttajia, jotka ovat ostaneet kyseistä tuotetta päiväyksellä 9.10.2024 kehotetaan varotoimenpiteenä lopettamaan sen käyttö.
Kohta tilanne voi olla kuin pyllyn paras makaroneissa että jos kaikki firmat käyttävät samaa sylttytehdasta tuotteidensa lähteenä ja se yksi sylttytehdas vähän mogaa, useita tuotteita joudutaan vetämään markkinoilta.
Syy oli vihreät perunat. Jossain oli huomattu että perunat oli menneet aivan vihreiksi ja oltiin jo heittämässä niitä menemään kunnes joku keksi että näistähän saataisiin vielä jauhettua koirille perunarehua koiranruokaan sekoitettavaksi.
Jotkut syövät perunaa kuorineen, muussissa tai paistettuna.Tuskinpa on kaikkein terveellisimmässä muodossa.
Käsitin että liittyi juuri tuohon perunan vihertymiseen. Vaikea uskoa että olisi niin. Voihan eläimet toki olla herkempiä asialle, kun koirathan ei edes ole kasvisyöjiä.