Koitko koskaan teinirakkautta?
Kommentit (38)
Tottakai. Ja seurustelinkin ensirakkauteni kanssa 15-vuotiaasta lähtien lähes 5 vuotta.
En kunnollista ja vastapuolista. Olin aika ruma tyttö ja pojat piti vain hauskana kaverina.
En ole vielä koskaan ollut rakastunut. Ihastunut pari kertaa mutta yksipuolisesti.
N26
Ihastuin 15-vuotiaana ja se oli onneksi molemminpuolista. Kaveri oli 17. Vajaan vuoden olimme yhdessä, ei julkisesti tietenkään. Mutta yhteiskunnan paineiden vuoksi kai hän vaihtoi minut tyttöön. Tämä ensirakkaus oli upeaa. M28
Juu. Monta yksipuolista rakkautta. Se oli "traagista". Mutta se suojasi monelta hankaluudelta ettei syntynyt lapsia eikä parisuhteita niin nuorena.
Yksipuolisia. Mutta todellinen seurustelu siinä iässä oli kohdallani todella kaukainen haave. Muistan kyllä kuinka etsin Kiss FM -chatissa tyttöystävää
Jo paljon ennen yläkoulua! Säälin niitä, jotka eivät ole kokeneet.
En, en edes ihastusta. Ensimmäisen rakastumisen koin vasta 30-vuotiaana. Olen aika hitaasti lämpeävä.
En minäkään vastavuoroista. Koska jos olin tosi ihastunut johonkin, en pystynyt olemaan hänen seurassaan. Jännitin niin paljon ja olin liian nuori ja tyhmä sanoakseni tästä. Seurustelin kyllä hetken aikaa, mutta oltiin lähinnä hyviä kavereita hänen kanssa.
En. Olen ollut yksin kaiken vapaa-aikani n.13-vuotiaasta.
Ihastuin 15 - vuotiaana. Olin 17v, kun aloin seurustella ihastuksen kanssa. Sitten avioliitto, lapset, 20vuotta yhdessä ja ero.
Bileissä oli aina gimmoja hipelöimässä ja kiehnäämässä, mutta en suoranaisessa suhteessa ollut. Eli ns. rakkautta en kokenut.
Yhteen olin ihastunut ja häneltä kömpelösti kysyinkin, että haluaako "alkaa olemaan", vastaus oli kielteinen.
Kyllä. Se päättyi kun poikakaveri muutti etelä-suomeen perheensä kanssa. Silloin ei ollut kuin lankapuhelin ja kirjeet yhteyden pitoon ja se päättyi aika nopeasti.
Voi, että olin lovessa tyttöystävääni.
Poljin pyörällä viemään hänelle runon ja tein kitaralla biisin. Hän tietty jätti minut ja sydäni särkyi.
Koin. Tavattiin riparilla, oltiin yhdessä reilu vuosi. Ihanaa aikaa. Tavattiin myöhemmin uudelleen 3-kymppisinä ja ollaan nyt naimisissa <3
Vierailija kirjoitti:
Ihastuin 15-vuotiaana ja se oli onneksi molemminpuolista. Kaveri oli 17. Vajaan vuoden olimme yhdessä, ei julkisesti tietenkään. Mutta yhteiskunnan paineiden vuoksi kai hän vaihtoi minut tyttöön. Tämä ensirakkaus oli upeaa. M28
Mulla oli sama juttu lukiossa. Olin aivan umpirakastunut saman luokan poikaan. Vastakaikuakin sain ihan jonkin verran, mutta tiet erosivat tietysti lukion loputtua. Ihanaa oli.
M48
En, ja nyt sitten nelikymppisenä perheenäitinä kokeilen erilaisia teinirakkauksia. Kyllä se vaihe kaikille tulee. Onneksi en ole alkoholilla tai valvomisella vanhentanut itseäni, niin löytäminen ei ole vaikeaa.
Tietysti ja monta kertaa.