Onko joku täällä viettänyt juhannuksen ulkomailla? Oliko kivaa?
Kommentit (13)
USAssa muutaman kerran. Ei vietetä siellä, mutta sittenhän on pian July 4th ja kunnon partyt.
Joo, ihan tavallinen lomareissuhan se oli, ei mitään sen ihmeempää.
Oli.
Euroopassa ollaan lomasesongin ulkopuolella joten missään ei ole vielä ruuhkia eivätkä hinnat ole tapissa kunhan Suomesta pääsee ensin ulos kohtuuhintaan ja säät yleensä suomalaisittain oikein mukavat.
Eikä tarvitse värjötellä väkisin räntäsateessa polttamassa makkaraa mustaksi pallogrillissä ja uskottelemassa itselleen että juhannus on vaan ihan pakko viettää agraarisessa ympäristössä.
Ranskassa ja Italiassa joo. Ihan tavallinen viikonloppu, joissain kylissä joku uskonnollinen Johannes kastajan kulkue mutta ei juhlia.
Italiassa naapurikylässämme on ensi lauantaina "cena in rossa". Eli kaikki pukeutuvat punaiseen ja illallinen katetaan viinitilan rinteille köynnösten väliin. Ei siis liity juhannukseen vaan on vain teemaillallinen
Nelja kertaa, Usa, Italia, Espanja ja Kypros. Oikein ihania muistoja joka paikasta.
Lukioaikana olin kesät Ruotsissa töissä. Ja töissä ne juhannuksetkin meni.
Suomalaisen seurakunnan juhannusjuhlat, nyt taas coronan jälkeen, yes! Kivoja ihmisiä, laulua, lapsille omaa ohjelmaa. Hyvää ruokaa ja juomia joka lähtöön. Örvellykseksi ei mene, kukaan ei humalassa kaadu grillin päälle.
Montakin juhannusta. Aina se nyt suomalaisen juhannuksen voittaa, paljon monipuolisempaa tarjontaa mitä tehdä.
Vierailija kirjoitti:
Joo, muutaman kerran. Juhannustahan ei vietetä kuin tyyliin Suomessa ja Ruotsissa, joten se on ihan tavallinen viikonloppu Keski-Euroopassa. Edes Kööpenhaminassa ei ollut tietoakaan juhannuksesta, eli ei Tanskassakaan sitä oikein juhlita. Juhannukseen saa siis sopivasti sellaisen pidennetyn viikonlopun Europassa.
Kyllä Tanskassa juhannusta vietetään. Sitä vietetään 23.6., Sankthansaften. Aina se ei osu viikonloppuun, eikä muutenkaan juhlita koko viikonloppua.
Rannoilla poltetaan noita kokossa, on musiikkia, yhteislaulua jne. Olisit poistunut Köpiksen keskustasta.
Ja Espanjassa: Tuli ja vesi siinä yleisimmät espanjalaisen juhannusyön elementit. San Juan on suuri perhejuhla, jolloin pidetään hauskaa, heitetään hyvästit pahoille asioille ja tehdään taikoja, jotta tuleva vuosi toisi tullessaan kaikkea kaunista ja hyvää. Kaiken ikäiset juhlijat viettävät iltaa syöden ja juoden, ja puolen yön koittaessa raketit paukkuvat ja vetreimmät hyppivät nuotioiden ylitse.
Juhannusta ei Espanjassa siirretä lähimpään viikonloppuun, kuten Suomessa, vaan keskikesää juhlitaan Espanjassa aina samana päivämääränä: 23. ja 24. kesäkuuta välisenä yönä. Rannikolla juhlapaikkaa ei tarvitse sen kummemmin etsiä. Kunhan vain suuntaa meren rantaan, niin juhlahumu on taattu. Hietikot täyttyvät ihmisjoukoista ja nuotioista. Usealla paikkakunnalla rannoilla järjestetään myös konsertteja ja ilotulituksia ja muuta ohjelmaa.
Oltiin kerran rodoksella 4 tähden all inclusive hotellissa. Hotellissa oli todella paljon suomalaisia lapsiperheitä ja seuraa niin lapsilla kuin aikuisilla. Oli huippuruokaa ja ohjelmaa. Voisin mennä mielellään toistekin. Oli lisäksi edullisempi kuin normaalisti.
Joo, muutaman kerran. Juhannustahan ei vietetä kuin tyyliin Suomessa ja Ruotsissa, joten se on ihan tavallinen viikonloppu Keski-Euroopassa. Edes Kööpenhaminassa ei ollut tietoakaan juhannuksesta, eli ei Tanskassakaan sitä oikein juhlita. Juhannukseen saa siis sopivasti sellaisen pidennetyn viikonlopun Europassa.