Maku đ
25.01.2017 | 20:14
Makwan on kunnon inisijÀ pullamössöPOIKA! Johan se somessa puolusteli kilahtamisiaan mutta ei mene lÀpi. Helkkari sentÀÀn pari pÀivÀÀ tuolla nyt menee vaikka pÀÀllÀÀn seisten. Eikö nyt yhtÀÀn osaa hillitÀ hermojaan?! Jos mÀ olisin tuo Mira niin sanoisin suorat sanat ja antaisin piiskaa.
Kommentit (45)
25.01.2017 | 20:20
Onko toi ihan tosissaan?
Ihan kuin joku parodia.
25.01.2017 | 20:27
Oliskohan Rosa laittanut vÀhÀn enemmÀn jauhoja suuhun tolle inisijÀlle. Mira on liian kiltti.
25.01.2017 | 20:31
Laittaa vÀhÀn hymyilyttÀmÀÀn, kun kolme naista pÀrjÀÀ ihan hienosti ja ovat muutenkin hyvÀllÀ asenteella mukana. Sitten yksi nuorimies kiukuttelee heti ensimetreillÀ! MitÀ tÀstÀ opimme:HyvÀ suomalaiset naiset!
25.01.2017 | 20:43
Toi jÀtkÀ on nolo.
25.01.2017 | 20:49
Makwan sitten hakkasi kirveellÀ puuta nurin LUONNOSUOJELUALUEELLA.
JÀrjen jÀttilÀinen.
25.01.2017 | 20:50
Kivat tytöt!
TyperÀ mies.
Tollasessa tilanteessa kokemus on hyvin erilainen kotisohvalla ja paikan pÀÀllÀ. Vaikka ei mitenkÀÀn extreme olisikaan. Muistan omat armeija-ajat ja sen kun kaikkien kasvoilta katosi ilo kun oltiin ekoja kertoja metsÀssÀ kylmÀssÀ ja viimassa ja pois ei pÀÀse. LÀmpimÀÀn ei pÀÀse. Tulee sellanen kÀÀnteinen ahaa-elÀmys kun tajuaa ettÀ kokemus tulee olemaan syvÀltÀ. Kiukuttelu ei tietenkÀÀn auta.
25.01.2017 | 20:50
MitÀ h*lvettiÀ Makwan?
25.01.2017 | 20:53
En tajuu tota Makwania. Kuka nainen tollasta kestÀisi? Varmaan samanlainen inisijÀ kotonakim kun kaikki ei mene odotetusti tms.
Vierailija kirjoitti:
25.01.2017 | 20:31
Laittaa vÀhÀn hymyilyttÀmÀÀn, kun kolme naista pÀrjÀÀ ihan hienosti ja ovat muutenkin hyvÀllÀ asenteella mukana. Sitten yksi nuorimies kiukuttelee heti ensimetreillÀ! MitÀ tÀstÀ opimme:HyvÀ suomalaiset naiset!
Rosa mitÀÀn laita kenellekÀÀn kun poikansa mielenterveydenkin tuhosi.
Ai nyt Makwan tajusi mikÀ elÀmÀssÀ on tÀrkeÀÀ. Kun vietti pari yötÀ Nuuksion metsÀssÀ. MistÀ tÀÀ tyyppi on tullut Suomeen?
Varmaan jostain paratiisista ..
Vierailija kirjoitti:
25.01.2017 | 20:49Makwan sitten hakkasi kirveellÀ puuta nurin LUONNOSUOJELUALUEELLA.
JÀrjen jÀttilÀinen.
tuotantoyhtiön piikkiin
Vierailija kirjoitti:
Ai nyt Makwan tajusi mikÀ elÀmÀssÀ on tÀrkeÀÀ. Kun vietti pari yötÀ Nuuksion metsÀssÀ. MistÀ tÀÀ tyyppi on tullut Suomeen?
Varmaan jostain paratiisista ..
Edenin puutarha oli itseasiassa jossain siellÀ Irakin suunnalla.
25.01.2017 | 20:59
Pisteet nousi Sara Chafakin kohdalla, hyvÀ asenne. Makwan on ihan neiti, tuskin on inttiÀ kÀyny. MitÀ se sanoi siitÀ tappamisesta? Ja jotain ettei olisi kestÀnyt jos olisi vielÀ pitÀnyt kuunnella jonkun toisen valitusta. Itte voi kyllÀ tinttailla niin paljon kuin haluaa. Jotenkin ei yllÀtÀ tuo asenne kun se tulee LÀhi-IdÀn mieheltÀ.
25.01.2017 | 21:23
Makwan vaikuttaa hyvin itsekeskeiseltÀ ja keskenkasvuiselta mieheltÀ. EhkÀ suurin kontrasti on juurikin siinÀ, ettÀ tv-mainoksissa hÀn esiintyy vakavalla ÀÀnellÀ puhuen, miten on selvinnyt vuoristojen ja merten yli, tuulen ja viiman ahavoittamana, lÀpi taisteluiden ja vaikeuksien. TosielÀmÀn selviytyjÀ, paljon nÀhnyt. Sit partioitan markkinoimat vaatteet pÀÀllÀ, vapaaehtoisesti Nuuksiossa, tod.nÀk aamupalan tankkanneena, saa sama tien kiukkujohtauksen kun vaatteet mÀrÀt ja patikoimista. HÀn, joka syö seepraa, vain kirahvin liha uupuu. Joka toinen sana v****. LÀhtee ilmoittamatta neuvottelematta lÀtkimÀÀn johonkin suuntaan. Mira auttaa suosta ylös. Kiukuttelee, kun onkiminen ei onnistu ja uistimet kiinni puussa. Mira tuo uuden. Mira pyytÀÀ apua majapaikan rakentamiseen, Makwan ei pysty koska on rauhoittumassa.. Mutta koska hÀn on se "perinteinen mies" niin iskee majan kasaan ja Mira saa tehtÀvÀkseen asetella havuja. Makwan haluaa helvettiin sieltÀ eli kotiin suuteleen ovenkahvaa. Mira oli se kypsÀ aikuinen, joka fiksusti tiesi, ettÀ ei kannata mennÀ mukaan lapsen tunnetilaan, vaan kunnioittaa sitÀ ja todeta vain, ettÀ ei aina elÀmÀ mene aina kÀsikirjoituksen mukaan, olisi toivonut henkevÀÀ ja aikuista keskusteluseuraa metsÀssÀ. Aika painajainen toi Makwan seuralaiseksi - ei aina ne vaikeat kokemukset tee aikuiseksi.
Tuollaisia yhteiskunnan tukipilareita on Suomeen siis saatu viile vuosikymmeninÀ. EipÀ tarvitse paljoa miettiÀ mitÀ tekevÀt kun Putin hyökkÀÀ tÀnne. LÀhtevÀt lipettiin tai vaihtavat puolta.
25.01.2017 | 21:37
MĂ€ luulen ettĂ€ toi Makwan on saattanu hieman vĂ€rittÀÀ omaa menneisyyttÀÀn, tai ainakaan ne kokemukset ei ole koulineet sitĂ€ yhtÀÀn. TĂ€nne sopeutumisessa on toki aikanaan ollut varmaan omat haasteensa, mutta on se varmaan ihan oma-aloitteisestikin nuorempana ongelmiin hakeutunut. ĂrsyttÀÀ juuri se lĂ€ssytys siinĂ€ mainoksessa, kun se maalaa itsestÀÀn kuvaa jonain todellisena selviytyjĂ€nĂ€ ja jonain kovan elĂ€mĂ€n koulimana sankarina. IntissĂ€ tuo olisi hajonnut paloihin jo alokasleirillĂ€, varsinkin talvella.
26.01.2017 | 13:05
Ei herranjestast tota Makwania. Ensin varmana pÀrjÀÀmisestÀ ja itsekehusta lÀhdetÀÀn mettÀlle, arvostellaan toisia negatiivisesti ja heti ensimmÀisenÀ pÀivÀnÀ alottaa valituksen, ei kuunella reiti ohjeita, ei odoteta tai auteta kaveria, tekee mitÀ itseÀ huvittaa, kehuu itseÀÀn. Samalla juoksuttaa kaveriian kun omaa ÀitiÀ. seuraavana pÀivÀnÀ toteaa, ettÀ jos olis ollu joku lÀhellÀ olis tappanu sen. Siis kehÀstÀ tuleva, hyvÀssÀ kunnossa oleva ottelija. Tuli jotenkin tunne, ettei hÀn osaa lihaksiaan kÀyttÀÀ muuhun kuin toisen hakkaamiseen. HyötykÀyttöön ei ilmeisesti pahemmin niitÀ osaa laittaa. Joo en ehkÀ itse olisi siellÀ pÀrjÀnnyt hyvin, mutta en minÀ nyt tuollalailla olisi kehdannut kÀyttÀytyÀ toista kohtaan. RyhmÀssÀ kun toimeen tuleminen ja ryhmÀtyö on yksi tÀrkeimmistÀ asioista. TÀllÀ makwanilla ei nÀköjÀÀn ollut hallussa.
26.01.2017 | 13:16
GÀmÀ ikÀvÀ kyllÀ vain vahvisti nÀkemystÀ makwanista eli on ylimielinen, omahyvÀinen, röyhkeÀ vikisijÀ ja populistinen mielistelijÀ tietyissÀ tilanteissa, kuten haukkuu muita turva paikan hakijoita korottaakseen itseÀÀn ja saadakseen ns. kansansuosiota.
25.01.2017 | 20:19
Tunnin ollu tuolla metsÀssÀ ja nyt jo melkein itkee kun sataa ja "ei kiinnosta mikÀÀ".
Ei helvetti mikÀ tyyppi!!!