Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen lasten kanssa kesälomalla nyt enkä puistossa normaalisi juuri käy.

Vierailija
13.08.2008 |

Meillä on oma puisto rivarimme takapihalla ja olemme paljon perheeni kanssa keskenämme. Nytkin lähdemme kohta retkelle kunhan lapset tuolta heräilevät.



En osaa olla leikkipuistoissa, en ymmärrä etikettejä. Eilen tervehdin kaikkia äitejä mutta he vain katsoivat sanomatta mitään. Tunsin itseni idiootiksi ja lähdin sieltä pois. Uskoisin olevani hauskaa, sivistynyttä seuraa mutta ei näköjään kelpaa. Olemme tavallinen perhe ja mielelläni höpöttäisin aikuisten kanssa hetken jos puistoon menen. Ystäviä en tarvitse, heitä on jo ihan tarpeeksi.



Jatkammekin ulkoilua lasteni kanssa jatkossakin vain keskenämme.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleisempää on sanoa jollekin äideistä/isistä hei ja jutella hänen kanssaan mikäli lapsesi leikkii hänen lastensa kanssa. Yritähän uudestaan. Voi olla hauskaakin.

Vierailija
2/2 |
13.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne muut siellä puistossa pelkästä "hei":stä saavat selville, että olet hauskaa ja sivistynyttä seuraa?



Eli äläpä nyt lannistu. Tutustuminen on kaikille aika hidas prosessi, ei se tilanne miksikään lapsien synnyttyä muutu. Emme me äiditkään ystävysty vips-vain pelkästään siksi, että jollakin on myös lapsia...



Joten ole sinnikäs. Kysy vaikka joltakin äidiltä (jolla samanikäinen lapsi tms.), että mistä hän on löytänyt noin kivan takin lapselleen? Tai kommentoi lasten leikkejä, kun seisotte hiekkalaatikon reunalla. Jotain tilanteeseen liittyvää!



Pelkkä "hei" on aika laimea yhteydenotto. Itse aina vastaan siihen, mutten tosiaankaan välttämättä ala heti jutella. Varsinkaan, jos olen ollut juuri keskellä mielenkiintoista keskustelua toisen äitiporukan kanssa.



Mutta jos ja kun äiti on entuudestaan edes ulkonäöltä tuttu ja jutusteltu on aiemminkin, niin kynnys madaltuu koko ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla