Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jälleen kerran, kaupassa syömisestä

Vierailija
19.07.2010 |

Tiedän että näitä aloituksia ja keskusteluja on jo monia, mutta en voi olla aloittamatta vielä yhtä.

Eilen näin kaupassa tapauksen joka kyllä lievästi sanoen ihmetytti. Liikkeellä kolme ihmistä, nuori äiti tyttärensä kanssa (n. 3v) ja äidin kaveri. Kaikille kolmelle otettiin hyllystä suklaapatukat ja syötiin siinä. Siis myös nämä aikuiset.

Suklaat maksettiin, olivat kassalla edessäni, mutta ihan oikeasti en voi ymmärtää että aikuinenkin tekee tuollaista. Hätätilanteet ymmärrän, vaikkapa nyt diabeteksen yhteydessä tms, mutta en tätä.

Kommentit (53)

Vierailija
1/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vasta syömään hedelmäosastolta banaanin ostosten lomassa. Alkuraskauden pahaolo yllätti. Punnitsin ensin. Oli kyllä silti syyllinen olo ja tuntui että mitä, jos ihmiset luulee etten maksa sitä. Vaivihkaa nopsaa tuli syötyä:) Pienelle lapselle on myös tullut annettua esim. maitojuoma jos on nälkähuuto yllättänyt. Muuten ei tule kyllä kaupassa syötyä. Ja kaikki on muistettu aina maksaa:)

Vierailija
2/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen silti joutunut joskus raskaana ollessa syömään hädissäni jotakin tai antamaan janoiselle lapselle mehua. Nykyään varaudun paremmin, pidän käsilaukussa välipalapatukkaa, glukoosipastilleja ja lapsilla mehupurkkeja autossa/ hoitolaukussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapselle (taaperolle/ pienemmälle) annetaan pillimehu tai leivänpala mutta en todellakaan sitä, että aikuinen juo/ syö ja tulee kassalle tyhjien kääreiden kanssa... Näitä aikuiset syö/ juo useimiten ennen maksamista ½l juomat pulloissa (ei kuitenkaan alkoholia), jäätelöt, karkit, leipäosastolta otettavat irtotuotteet esim. pasteijat. Meilläkin on erikseen kahvio jossa voi juoda ja syödä mutta ei pakko tehdä ostokset samalla ja mussuttaa maksamattomia tuotteita...



Hämmästys oli valtava kun n. 50v. herra tuli kassalle ja iski tyhjän jäätelöpurkin käteeni. Perässä tuli kolme teini-ikäistä jätskipurkit kädessä ja herra tokaisi ota nuo nopeasti, että lapset saavat syödä jäätelöt loppuun.



Tätä aikuisten syömistä tekee enemmän varakkaammat asiakkaat kuin muut. Pitää varmaan näyttää että kun on rahaa niin voi tehdä mitä huvittaa.

Vierailija
4/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen katsos on sellainen että hän kusee, kun kusettaa. vaikka kaupungin keskustassa.



ja syö kun häntä huvittaa. minä itse.



suomalaine tekee mitä häntä huvittaa. ei hän ota muita huomioon. hän on metsäläinen joka tottunut siihen että muita ei ole lähellä jote hän tekee mitä haluaa.



ja ei, en hyväksy kaupassa syömistä missään tapauksessa. mitään poikkeusta ei ole.

Vierailija
5/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös aina hoitolaukussa lapselle pillijuomia, mutta jostain syystä otan ennemmin hyllystä ja maksan kassalla. Jos omia kaivaa kassista ja juottaa lapselle, niin tulee kuitenkin olo että luullaanko että on otettu hyllystä, eikä makseta.

Vierailija
6/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hokenut kaupassa että "maksaa ensin"!Hyvin mennyt äidin opit perille! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

äkkirikastuneen duunarin itsetunto kohoaa kun hän ostaa sen 400 neliön kivitalon ja muutaman maasturin ja kusee kun kusettaa ja syö kun haluaa. suurin osa näistä nousukkaista on wt-porukkaa. sikoja.

lapselle (taaperolle/ pienemmälle) annetaan pillimehu tai leivänpala mutta en todellakaan sitä, että aikuinen juo/ syö ja tulee kassalle tyhjien kääreiden kanssa... Näitä aikuiset syö/ juo useimiten ennen maksamista ½l juomat pulloissa (ei kuitenkaan alkoholia), jäätelöt, karkit, leipäosastolta otettavat irtotuotteet esim. pasteijat. Meilläkin on erikseen kahvio jossa voi juoda ja syödä mutta ei pakko tehdä ostokset samalla ja mussuttaa maksamattomia tuotteita... Hämmästys oli valtava kun n. 50v. herra tuli kassalle ja iski tyhjän jäätelöpurkin käteeni. Perässä tuli kolme teini-ikäistä jätskipurkit kädessä ja herra tokaisi ota nuo nopeasti, että lapset saavat syödä jäätelöt loppuun. Tätä aikuisten syömistä tekee enemmän varakkaammat asiakkaat kuin muut. Pitää varmaan näyttää että kun on rahaa niin voi tehdä mitä huvittaa.

Vierailija
8/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaupassa sain olla seuraamassa kummallista "pakkosyöttötapahtumaa" kun äiti väkisin antoi pojalleen (ehkä 6v) riisipiirakkaa ennen maksamista. Poika sanoi moneen kertaan, ettei ole nälkä eikä halua ja äiti sitten väkisin pisti syömään, että "otat nyt!"



En ymmärrä mikä pointti tuossakin oli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairauden takia syömisen ymmärrän, mutta yleensä jopa olettaisin sairaan aikuisen tai sairaan lapsen vanhemman osaavan varautua niin, että olisi omat eväät mukana.



Kertaakaan ei ole mun lapsilla tai mulla ollut niin nälkä tai jano kaupassa, että olisi pitänyt ennen kassaa syödä. En ymmärrä sellaista yhtään. Vauvan kanssa on varauduttu ja syötetty jo ennen kauppaan menoa ja isompi lapsikin pystyy kyllä odottamaan kassalle asti. Sen verran täytyy aikuisen ihmisen pystyä ennakoimaan omaa ja lapsensa nälkää, ettei tarvitse kesken kauppareissun syödä/juoda.

Vierailija
10/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja antaa lapsille mehua. sitten sujautetaan puolet papereista ja tyhjistä mehupurkeista kosmetiikkapakettien väliin.



Ettekö ole muka huomanneet, kuinka kassan lähellä olevista hyllyistä löytyy näitä tyhjiä mehupurkkeja ja banaaninkuoria.



Turha on siis vängätä, että maksatte ne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

[ Sen verran täytyy aikuisen ihmisen pystyä ennakoimaan omaa ja lapsensa nälkää, ettei tarvitse kesken kauppareissun syödä/juoda.

[/quote]




Muistan, kun aikoinaan hoitovapaalla olin pienten lasten kanssa usein kaupassa niin, että aikataulut olivat paukkuneet tai jostain syystä aamiainen tai lounas ei ollut maistanut ja sitten kaupassa alettiin huutamaan väsymystä tai nälkää. Kyllä silloin saatoin esim. leipäpussista antaa sämpylän nakerrettavaksi. Kaikista tietysti maksettiin kassalla lopuksi.



Mielestäni oli ihan kaikkien kaupassa olevien etu, että tenava istui tyytyväisenä hiljaa sämpylää syömässä : )



Nyt kun lapset ovat isompia, ei tälläistä tietysti tarvitse enää harrastaa.



Vierailija
12/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noitakin on ja omassa työssäkin nähnyt yhtä sun toista. Kuitenkin syön ennemmin sen banaanin ja maksan jälkeenpäin, kun että oksennan kaupassa, raskaana kun olen. Tuo banaanikin tullut syötyä vain kerran, eikä tulisi kyllä mieleenkään syödä jäätelöä tms. kaupassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että huudatan lapsen ulos kaupasta ja sitten penkille syömään/ juomaan, kuin alan tarjoilemaan kaupassa. Ainakin omani tottuvat niin nopeaan kaikkeen extraan, etten edes uskalla ajatella, millainen kierre tuosta tulisi.

Esim. vanhempi oli naapureiden kanssa kaupassa ja sai seistä pullokoritelineen päällä (minun kanssa no-no), niin johan tästä nyt väännetään kättä..

Vierailija
14/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sentään 38 ja neljän lapsen äiti ja kaupassa kuljettu perheenäkin. No eipä ole koskaan tullu mieleenkään, et syötäs maksamattomia tuotteita.



Kyllä niitä sitten kassan jälkeen voi alkaa napostella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täälä on myös yksi natsiäiti, joka on kyllä saanut lapsensa kasvatetuksi (6-v ja 4-v) niin ettei ole tarvinnut kertaakaan ruveta kaupassa syömään maksamattomia ostoksia ja kummankin lapsen kanssa on yhden kerran lähdetty kaupasta pois huudon takia sen jälkeen ei kertaakaan. Onko nykypäivänä vaan niin mahdotonta sanoa lapselleen ei? Esimerkkinä pitäisi olla mutta miten onkaan, ei meitäkään/minuakaan opetettu siihen että kaupassa saa vapaasti syödä mitä ja missä haluaa? Ja toiseksi et ikinä voi olla 100% varma onko sinulla ees rahaa maksaa kyseiset eväät...

Vierailija
16/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kerran kassavuorossa kattelin kun yks keski-ikäinen nainen hoipertelee kassoja kohta, otti välillä tukea hyllyn reunasta ja jatko matkaa. Ajattelin että on humalassa (täällä päin on tiettyyn aikaan enemmän kuin selvinpäin olevia). Nainen tuli mun kassalle. Huomasin heti ettei se humalassa ole vaan se taitaa pyörtyä kohta. Ostoksena sillä oli pillimehu ja suklaapatukka. Tuskanhiki, kädet tärsisten ja aivan valkosena se kaivo lomakostaan kolikot, että sai maksettua. Sit se vaan piti kiinni kassahihnan reunasta ja pyys että avaisin sille sen mehun. Avasin ja nainen joi sen ku ei ois ikinä juotavaa saanu. Verensokerit oli kuulemma niin alhaalla että meinas taju mennä. Tuossa tilanteessa oisin sen ennen maksamista syömisen/juomisen hyväksyny, mutta muuten en.

Vierailija
17/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että olen jotakin kaupassa syönyt. Sitä en muista mitä se oli mutta joku kauhea nälkäkiukku tai pahaolo tai joku tuli ja isäni antoi kärrystä jotakin nakerrettavaksi, kassalla sitten maksettiin. Muistan vielä kun kysyin että saako noin muka tehdä o_O Olin varmaan jotain 5-6v(?)

Vierailija
18/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kerran kassavuorossa kattelin kun yks keski-ikäinen nainen hoipertelee kassoja kohta, otti välillä tukea hyllyn reunasta ja jatko matkaa. Ajattelin että on humalassa (täällä päin on tiettyyn aikaan enemmän kuin selvinpäin olevia). Nainen tuli mun kassalle. Huomasin heti ettei se humalassa ole vaan se taitaa pyörtyä kohta. Ostoksena sillä oli pillimehu ja suklaapatukka. Tuskanhiki, kädet tärsisten ja aivan valkosena se kaivo lomakostaan kolikot, että sai maksettua. Sit se vaan piti kiinni kassahihnan reunasta ja pyys että avaisin sille sen mehun. Avasin ja nainen joi sen ku ei ois ikinä juotavaa saanu. Verensokerit oli kuulemma niin alhaalla että meinas taju mennä. Tuossa tilanteessa oisin sen ennen maksamista syömisen/juomisen hyväksyny, mutta muuten en.

kiitos, kun ymmärrät (joku aivoton tuolla ei hyväksynyt mitään tilannetta).

ja tietysti minulla on aina pastilleja tms mukana, mutta...

Vierailija
19/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä opittaisiin heti vinkumaan lähes joka kauppareissu, jos kerran saisi. Siksi meillä ei saa koskaan. Jos lapselle tulee nälkäkiukku, on oma mokani, etten ole sitä pystynyt ennakoimaan, ja sitten se ostosreissu keskeytetään, ostan vain jotain pikkusyötävää ja kaupasta ulos syömään. Sitten takaisin, jos näyttää siltä, että ostosreissua on pakko vielä jatkaa. Tosin näin ei ole vielä koskaan käynyt. Meidän lapsi jaksaa odottaa kassalle asti, kun tietää, että syödä ei saa ennen sitä. Yksinkertaista.



Eri asia on tosiaan raskausajan pahoinvointi, diabetes jne. Itsekin näistä kärsineenä tiedän, että niiden ennakointi voi olla joskus vaikeaa. Tosin edelleen käsilaukussani on aina pastilleja, joilla ehkäisen pahoinvointia, ja syömisistäni pidän melko tarkkaan huolta. Jos näyttää huonolta, keskeytän ostosreissun. Näin on käynyt vain kerran elämäni aikana. En siis syönyt mitään kaupasta, vaan nappasin vain juoman, maksoin sen ja join sitten heti kassojen ulkopuolella.



Miksi sen ostosreissun pitää olla jokin ihme suurtapahtuma, jossa viihdytetään kaikkia osapuolia? Kyllä siellä on ovet, joista pääsee vikkelästi ulos, jos lapsi alkaa kiukutella. Olen ehdottomasti sitä mieltä, että nämä teinit, jotka syövät jätskiä kaupassa tai aikuiset, joille maistuu suklaapatukat kesken ostosten, ovat juuri niitä, jotka lapsena ovat saaneet huudoillansa vanhempansa tarjoamaan maksamatonta syötävää.

Vierailija
20/53 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että huudatan lapsen ulos kaupasta ja sitten penkille syömään/ juomaan, kuin alan tarjoilemaan kaupassa. Ainakin omani tottuvat niin nopeaan kaikkeen extraan, etten edes uskalla ajatella, millainen kierre tuosta tulisi. Esim. vanhempi oli naapureiden kanssa kaupassa ja sai seistä pullokoritelineen päällä (minun kanssa no-no), niin johan tästä nyt väännetään kättä..


Siellä kaupassa ei olla puoltapäivää ja jokainen, joka syö tai syöttää lapsiaan ilman maksamista, joitais koppiautossa putkaan!

Kyllä on jotain pahasti vinksallaan, jos ei jaksa sen vertaa kaupassa olemaan, ettei voi olla närppimättä! Mulla ei ole helppoja ja tyytyväisiä muksuja ollut, raivarit on koettu lukemattomat kerrat, mutta sellaistahan se elämä on! Kukaan ei kuole nälkään kaupassa käydessään, ei taapero eikä äiti! Diabeetikko eri asia, miehelläni I-tyyppi, eikä silti ole koskaan tarvinnut syödä marketissa..

Menettekö autoliikkeen pihalle ryöstämään auton tai naapurin Lassen pihalta hakemaan kivan jalkapallon, koska lapsi alkaa kiljua?