Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä tehdä?Asuntoasiaa.

Vierailija
06.08.2010 |

Asuinpaikassamme on mukava ympäristö, luonto, palvelut, koulut ja ennenkaikkea ihana tiivis ystäväpiiri lapsillamme ja meillä aikuisillakin. Mutta se mutta..täältä emme todennäköisesti löydä unelmiemme kotia, sekä hinnan että asuntokannan puolesta. Nyt asumme väliaikaiseksi tarkoitetussa kodissa joka on käymässä ahtaaksi. Niitä unelmataloja olisi naapurikunnat pullollaan ja järkevään hintaan mutta ajatus tämän ystäväpiirin jättämisestä ja maisemanvaihdoksesta on ikävä. Toki voitaisiin silti tavata mutta se on eriasia kuitenkin. Lapsille olisi kamalaa. Tyytyisittekö vaatimattomampaan kotiin täällä "onnelassa" vai lähtisittekö paremman kodin perässä pois?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta päätös on ollut helppo, pysymme täällä.

Sijainti on meille paljon tärkeämpi kuin asunnon koko tai kunto. Täällä on kaikki aivan oven edessä, koulu kiva, lapsilla mukavia kavereita ja meillä aikuisilla myös.



Tämä on niin makukysymys, toisille asunto/talo sinänsä on tärkeämpi, toisille sijainti - ja sitten on tietenkin niitäkin, joiden ei tarvitse tinkiä kummastakaan;-)

Vierailija
2/5 |
07.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asia ratkesi niin että muutamme pienen vuokra-asunnon sopivmmaksi asua ja jatkamme asunnon etsintää samalta alueelta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei materia (tässä tapauksessa asunto) korvaa noita mainitsemiasi asioita.

Vierailija
4/5 |
06.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa seurata vapaita asuntoja, jos vaikka löytyisikin sopiva/sopivan hintainen samalta asuinalueelta jossa nyt asutte.



Mutta jos muuten tykkäisin ja lapsilla olisi elämä siellä mallillaan niin ilman muuta kituutettaisiin vanhassa kodissa eikä muutettaisi muualle.

Vierailija
5/5 |
06.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

saman ongelman kanssa. tosi kimuranttia!



ollaankohan naapureita :D