Missä vaiheessa ostatte koululaisillenne uudet reput?
Siis jos nyt tänä vuonna ostatte ensi lukukaudeksi. Ostatteko vasta juuri ennen koulun alkua (jolloin reppu on ihan uusi kouluun mennessä) vai nyt jo kesällä hyvissä ajoin?
Kommentit (11)
ennen uuden lukuvuoden alkua: Vasta juuri ennen kouluvuoden alkua vai jo aiemmin?
vasta kuuri ennen koulun alkua kun silloin on enemmän valikoimaa.
Saapi valita mieleisensä. Reppuja meiltä löytyy muitakin, eli kesäreissuilla on aina noita kodin käyttöreppuja saatavilla.
sopiva reppu tuli vastaan. Laukkukaupasta.
Eka luokalla käytetty reppu alkoi jo tulla tiensä päähän, mikä oli toisaalta harmi, sillä reppu oli tosi mieluinen. Ulkomailta tuotu, eikä vastaavaa Suomesta ole löytynyt.
Citymarketeihin näyttivät jo reput saapuneen. Eilen oli eka reput laitettu näytille Prismaan. Nyt olisi repuissa eniten valinnanvaraa.
Katselen reppuja koko kesän "sillä silmällä" ja jos vastaan tulee todennäköisesti poikaamme kiinnostava reppu kysyn asiaa heti häneltä ja ostetaan jos hyvä löytyy. Mieleisen löytyminen nimittäin ei ole ihan helppo juttu. Juuri katseltiin netistä reppuja jos vaikka sieltä ostettaisiin. Viime vuonna jouduimme tyytymään vain "ihan ok" reppuun, joka ei edes kestänyt kovin hyvin vaan on jo aivan läpinäkyväksi kulunut normaalissa käytössä.
Tottakai ne saavat uudet reput, ostanhan mä itsellenikin vaatteita ja kenkiä vaikka edelliset ei olisikaan rikki. Miksei lapsi saisi nauttia uusista tavaroista yhtä lailla?
Yleensä kesällä reissaamme ihan Suomessa pitkin poikin, joskus ulkomaillakin ja kaupassa vieraalla paikkakunnalla käydessä katselemme reppuja sillä silmällä. Siinä on jotain hohtoa että reppu on ostettu vaikkapa Särkänniemen reissulta.
Ehdottomasti jo hyvissä ajoin, heinäkuussa kun reppuja kuitenkin jo löytyy hyvin kaupoista! Viime tipassa säntäily ja repun metsästäminen on ainoastaan stressaavaa!
Meillä ostetaan uusi reppu aina ennen uuden kouluvuoden alkamista. Siinäkin on jotain hohtoa ;) Vanhoja käytetään sitten muissa tarkoituksissa jos niistä vielä käytettäväksi on. Usein menevät huonoksi vuodessa. Ostamme myös uusia kyniä, kumeja jne. koululaiselle.
uusi reppu vaikka edellinen vielä kunnossa. Lapseni on kovin herkkä arvostelulle, joten kuuluuko se koululaisten kirjoittamattomiin sääntöihin, että oltava uusi reppu joka vuosi. Meillä pian kolme koululaista ja tuntuu, että hukutaan sitten niihin ihan käyttökelpoisiin, mutta edellisvuotisiin reppuihin.
Kuuluu tavallaan kouluun menoon virittäytymiseen.
Kannattaa panostaa ajattomuuteen. Reppuja voi myös kierrättää koululaiselta toiselle. Meillä pojalla oli sama reppu ekaluokalta kolmannen loppuun, kun oli niin hyväkuntoinen ja toimiva. Nyt pitää hommata uusi, kun alkaa olla aika rönttöisessä kunnossa ja 4.-luokkalaisilla alkaa jo olla muotiasiatkin mielessä.
kun edellinen on rikki tms. En siis joka syksy uutta.