Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

3.5-vuotias menossa eka kerran päiväkotiin. Mitä pitää huomioida?

Vierailija
02.08.2008 |

Aikaisemmin lapsen päivähoito järjestetty muuten.



Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon?



esim. Kuinka paljon vaihtovaatteita mukaan? mitä muuta mukaan? Pitääkö olla sisätossut? Voiko lapsella olla oma purkkapaketti mukana (on tottunut ruuan jälkeen xylitol-purkkaan)?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös lapsi aloittaa päiväkodin!



Itse pakkasin kassiin: 3x alushousut, 2x sukat, 2x pitkän housut, shortsit, 2x t-paita, pitkähihaisen t-paidan sekä pitkähihaisen. + sadevaatteet. Muista nimikoida kaikki vaatteet!

Sisätossut pitää olla (ainakin meidän päiväkodissa).

Purkka-asiaan en osaa sanoa.

Lisäksi mukaan voi/pitää pakata unilelun, tutteja, vaipat...

Vierailija
2/4 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mukana on ollut sadevaatteet+kumisaappaat, sisätossut, xylitoltabletteja, juomamuki (lämpimällä ilmalla pullo), varavaatteina: paita, sukat, alushousut, verkkarit, college.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varavaatteita ihan kohtuullisesti ja xylitol-asiaa kannattaa kysyä ryhmän aikuisilta. Ainakin meidän pk:ssa kerätään syksyllä vanhemmilta raha , jolla hankitaan pastillit yhteisesti kaikille. Muista sadevaatteet ja nimet tosiaankin ihan kaikkiin vaatteisiin mihin vain saat :)

nimim. lastentarhanope

Vierailija
4/4 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli lapsi voi olla levotna ja itsekskellä, voi olla vaikeaa lähteää aamuisin pk.tiin tai sitteen taas menee riemuissaan, jos esoim. on tuttuja kavereita siellä



varavaatteet kannataa kaikki nimikoida, mitä haluat takaisin...

vie kuravaatteet

jumppavaatteet

alushousuja

collegevaatteita

sisä- ja ulkovaatteet erikseen

tossut