Amerikassa valtava pula kananmunista!!!
Kanat vain lakkasivat munimasta, jotkut epäilevät että rehussa oli jotain.
Yrittävät tuoda munia meksikosta mutta tulli kerää kaikki pois koska pelkäävät että lintuinfluenssa leviää niiden kautta. Pienet kotiluomukanalat toimii normaalisti. Mitä veikkaatte mistä johtuu?
Ilmastonmuutoksesta? Magneettikentän häiriöistä?
Onko teidän kanat kunnossa?
Kommentit (14)
Onpa erikoista. Uutisissa pulasta syytetään lintuinfluenssa mutta paikkallisten keskustelussa käy ilmi että kanat lakkasivat munimasta... Erikoista.
Siitä taitaa olla kymmenisen vuotta kun Suomessakin oli hirveä pula kananmunista kun joku uusi EU-lainsäädäntö tuli voimaan.
" The virus spreading among birds around the world is a new strain that is highly transmissible among the animals and incredibly deadly. Millions of birds worldwide have been put in lockdowns to avoid infection, while thousands were culled.
Less birds means fewer eggs, especially as the virus tends to affect older birds rather than the young ones consumed as meat. According to the Department of Agriculture, the culling of birds at commercial facilities in the U.S. has led to an average of a 7.5 percent drop in domestic egg supply each month since the outbreak began last year."
https://www.newsweek.com/america-egg-shortage-about-get-whole-lot-worse…
Miksi siis meksikolaiset kanat munii edelleen?
Eivätkä kuole influenssaan?
Varmaan vihervasemmisto tehnyt invaasion kanalaan niin munat loppuivat.
se on varma maailman loppu kun kanat lakkaa munimasta, sanokaa mun vaan sanoneen.
Jos rehu on ravintoköyhää kaurahuttua, ei tule munia. Joku haluaa säästää kustannuksissa ja lopputulos on tässä?
No ei ole vielä meidän kaupoissa näkynyt kanamunapula muuten kuin että Costcossa oli rajoitettu kananmunien osto kahteen 24 munan pakettiin per asiakas. Eipä ollut tarvetta osta niin paljoa.
Vierailija kirjoitti:
se on varma maailman loppu kun kanat lakkaa munimasta, sanokaa mun vaan sanoneen.
Niinhän sitä sanotaan...
Löysin uuden kana-aiheisen videon amerikasta. Nainen kertoo omasta kotikanalasta että kanat vain lakkasivat munimasta. Nainen kävelee ulkona ja kanat on nyt pihassa vapaana. Kertoo että heillä on kana joka aina karkaa häkistä ulos. Tämä häkin ulkopuolella seikkaileva kanapa jatkoi munimista... Nainen päästi sitten kaikki kanat vapaaksi pihaan ja kas, jonkun ajan kuluttua kaikki rupesi munimaan... Sitten nainen kuvasi aitauksessa olevaa rehukasaa, se on ollut siinä kuulemma kolme päivää eivätkä kanat suostu syömään sitä...
Niinhän ne loppuu kohta täältäkin, kun hörhöt luulevat asuvansa jenkeissä! Juuri eilen näin kaupassa, kun muutama ihminen keräsi kärryynsä kymmeniä paketteja.
Rehu sabotoitu?