Olin kaksi viikkoa poissa kotoa ja naapurilla on vieläkin se joulukuusi parvekkeella
Mietityttää että pitäiskö tässä olla huolissaan vai vihainen. Loppiaisestakin on jo kohta kuukausi.
Kommentit (15)
Mullakin on vielä pikkukuusi pöydällä, ja jouluverhot ikkunoissa 😅
Mitä sitten.
Nimimerkillä pitäisi jaksaa vaihtaa keittiön jouluverhot pois.
Naapurilla on vielä jouluvalot ikkunoissa. Mitäpäs tuosta. Antaa nauttia näin pimeään aikaan.
Itiksen KFC-ravintolassa yhä MERRY CHRISTMAS-kyltit, vaikka loppiaisesta on jo yli kolme viikkoa! Tuohdun!
Miksi tuosta pitäisi olla huolissaan tai vihainen?
Mitä se sinua häiritsee, jos ei ole sinun parvekkeella.
Mikä ihmeen naapurikyyläys-palsta tästä on tullut, useampi naapuri-aloitus taas.
Mä kävin aamulla pimeässä asioilla enkä voinut olla huomaamatta kuinka yhdessä kerrostalon ikkunassa loisti joulukuusi kaikessa komeudessaan. No, joillakin ilmeisesti on joulu ainainen - ihan vapaasti!
Joskus kuuseni oli tuulensuojaisella parvekkeella maaliskuulle asti. Pikkulinnut pitivät turvallisesta yöpymispaikasta.
Kyllä ap:n tulee olla vakavasti huolissaan omasta mielisairaudestaan.
Ehkä naapurisi on ympäristötietoinen ja säästää Suomen metsiä ja valinnut joulukuuseksi ruukkukuusen, joka tuodaan sisälle joluna ja muu aika kasvatetaan kuusta parvekkeella tai pihamaalla. Ekologinen vaihtoehto.
Täälläkin päin on monella vielä joulu ainainen varmaan vappuun asti. Sähköllä toimivat jouluvalot päällä yötä päivää, vaikka aurinkokin paistaa. Onkohan dementiaa ja pelottaako pimeys? Itsepähän tosin maksavat sähköstään eli rahaa näyttää olevan, eivätkä välitä mistään sähköpulasta.
Vuosikertakuuset parvekkeella. Ei mitään kiirettä kun vielä mahtuu.