Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis Älvsbytalossa HAISEE! Käytiin tänään kahdessa

Vierailija
02.05.2010 |

Älvsbytalon näytössä katsomassa taloja, en siis tiennyt sata varmaksi etukäteen ovatko älväreitä mutta epäilin pohjakuvan perusteella.



No heti sisään tullessa niissä oli ihme semmonen vanhan mädän talon haju, ihan eri kun muissa talosisa (esim. tänäänkin käytiin 3 muuta taloa ja muutenkin on kierretty paljon taloja viime viikkoina, joten osaan jo heti haistella talon sisäilmaa..)



Varmistin vielä välittäjältä, mikä talo kyseessä - no älvärihän se.



Ja yhteen toiseen kun tultiin, niin sama haju taas tulvahti vastaan - ja älväri kuulemma juu.



Ja talot oli 9 v. ja 5 v. vanhoja!!! Eli 2000-luvun taloja!



Miksi joku pilaa hyvän tontin rakentamalla jonkun älvärin, niitä näyttää olevan myynnissä paljon nyt, ja niillä yritetään tehdä rahaa - hintapyynnöt on ihan törkeitä siihen nähden että ovat halpoja älväreitä.

Ihan selvästi eroavat muista materiaaleillaan yms.

Kommentit (40)

Vierailija
1/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa oli sisäkatot painuneet jne.



Onneksi osaan jo tunnistaa Älvärit ilmoituksen kuvien perusteella niin ei tule "hukkareissuja" näyttöihin.

Vierailija
2/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älvarissa haise, esim. yksillä kavereillani on sellainen, eikä siellä ainakaan haise. Haju on varmasti kiinni jostakin muusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä ei ainakaan haise. Haju voi johtua monesta asiasta, en menisi ainakaan yksin Älvsbyn taloja moittimaan siitä.

Ihmettelen tätä että Älvsbytä haukutaan, sillä varmasti tärkeintä on se että käyttääkö rakennusvalvojaa siinä rakentamisen aikana vaiko ei. Ongelmia voi olla yhtä hyvin missä tahansa talossa, vaan miksi niistä ei puhuta?



Vierailija
4/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älvsnytalonkin voi tehdä hyvin tai huonosti. Jos talo on pystytetty asianmukaisesti, salaojitus on kunnossa ja katto tehty asiallisesti, niin ei niissä sen enenmpää kosteusongemia ole kuin muissakaan tönöissä.



Toisaalta, jos noissa on tingitty, niin silloin mätänee kalliimpikin torppa.



Oikeastaan Älvarin alapohja tuulettuu jopa paremmin kuin monen muuta talotyypin ja ennen kaikkea mahdolliset kosteusongelmat voi havaita ajoissa.



Eihän se Älvari maailman persoonallisin ja mielenkiintoisin talo ole, mutta pohjaratkaisut ovat tavalliseen asumiseen melko hyvät.

Vierailija
5/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedättekö että helevatun kalliissa honka-hirsitaloissa nurkat jäässä talvella ?

Vierailija
6/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älvarissa haise, esim. yksillä kavereillani on sellainen, eikä siellä ainakaan haise. Haju on varmasti kiinni jostakin muusta.

oli TÄSMÄLLEEN sama haju.

Kun siihen toisee meni, en yhtään tiennyt et on ÄBH, mutta sisään mennessä heti tunnistin saman hajun ja arvasin - oikein.

Yhdellä tutulla myös on Ä, mutta nyt en muista haiseeko hänellä kun en oo pitkään aikaan käynyt, oon käynyt vain kun talo oli kovin uusi, ehkä ne silloin ei haise.

Mutta tuo 5v. vanha - vaikka oli aika kauniiksi laitettu muuten, siistin ja hyvinpidetyn oloinen - haisi jo.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään katsomassa yhtä Älvaria, ja tulimme aika kuumeeseen siitä. Kylppärikin oli juuri rempattu tosi hienoksi. Siinä talossa ei ainakaan haissut kosteudelta.

Vierailija
8/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa oli sisäkatot painuneet jne. Onneksi osaan jo tunnistaa Älvärit ilmoituksen kuvien perusteella niin ei tule "hukkareissuja" näyttöihin.

mäkin netissä pohjakuvasta kyllä tunnistan älvärit.

Noihin kahteen mentiin ihan ex tempore kun oltiin alueella muuta taloa katsomassa ja nähtiin että tossakin talossa on hei näyttö, käydään kattomassa.

NO ei ihme että olin sivuuttanut ne netissä taloja katsoessa - paan älvärin oloiset heti pois.

No tässä sen näki - tietämättä mitä meen katsomaan (ulospäin ihan ok näköinen äkkiseltään), niin se sama outo ummehtunut haju oli erottuva molemmissa.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kuullut aivan samaa. Myöskin ne jotka ostavat kalliimpia talopaketteja eivät raaski hankkia rakennusvalvojaa.

Onkohan monikaan ihan tietoinen , että Älvsbyn talot voivat olla saman hintaisia kuin kotimaiset vastaavat?



Meille ainakin juurikin sen talon pohja on paljon kivempi kuin esim. Hellmanin, johon ei kuulu edes vaatekomeroa. En tiedä, miten erikoisen pohjaratkaisu pitäisi olla mutta mielestäni se on hyvinkin käytännöllinen mitä meillä tulee olemaan.

Vierailija
10/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös älvarin lastulevyseinistä. Se ei siis ole mitenkään kosteudesta johtuvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä ei ainakaan haise. Haju voi johtua monesta asiasta, en menisi ainakaan yksin Älvsbyn taloja moittimaan siitä. Ihmettelen tätä että Älvsbytä haukutaan, sillä varmasti tärkeintä on se että käyttääkö rakennusvalvojaa siinä rakentamisen aikana vaiko ei. Ongelmia voi olla yhtä hyvin missä tahansa talossa, vaan miksi niistä ei puhuta?

käsittäkseni Espoossa ainakin.

Ja mistä tiedät ettei teidänkin talon huonot lastulevyt haise sitten 5 vuoden päästä??

Ne materiaalit oli kyllä muutenkin vähän silmiinpistävän outoja verrattuna muihin taloihin.

ap

Vierailija
12/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

. Eihän se Älvari maailman persoonallisin ja mielenkiintoisin talo ole, mutta pohjaratkaisut ovat tavalliseen asumiseen melko hyvät.

siis muuten oisin voinut hyvin harkitakin (ennen tän päivästä hajukokemusta) älvärinkin ostamista, mutta ne pohjat ne pohjat...

Ihan ihme minikylppäri saunan yhteydessä.

Kyllä saunan kylppärissä pitäis olla edes teoreettinen mahdollisuus kahteen suihkuun, ja edes teoreettinen mahdollisuus erottaa wc-tila edes jollain seinäkkeellä.

Ja vanhempien makkarin lähistöllä pitäisi olla wc+suihku. No kaikissa älväreissä ei ole. Ainakaan jos makkarin haluaa alakertaan.

Ja käytännölisintähän ois isossa perheessä, että vanhemmat + pienet lapset on alakerrassa, isot lapset yläkerrassa.

Mutta älvärissä tämä ei toimi - tai sitten vanhemmat saa juosta aina talon läpi suihkuun.

Muutenkin tuo älvärin keittiö on ankea, en tykkää keittiöstä jossa pöytä on keskellä keittiötä, eikä mitenkään edes vähän erillään erkkerissä tai jonkin saarekkeen takana tms.

Levoton tunnelma syödä ruoanlaiton jälkien ja tiskien keskellä.

(No tästä joutuu toki tinkimään monesti.)

Mutta en siis todellakaan sanoisi älvärin pohjia hyviksi!!

Paitsi jollekin onnelliselle junttiperheelle ehkä joo joka ei niin välitä missä ja miten asuu ja ei huomaa hajua.

ap

(sorry jos osin provosoivaa tekstiä, mutta on käyty tänäänkin taas kattoo joku 5 taloa ja NIIN ihme likasissa homeisissa törkykasoissa ihmiset asuu ja pyytää niistä ihme hintoja, että itku tulee)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös älvarin lastulevyseinistä. Se ei siis ole mitenkään kosteudesta johtuvaa.

lastulevyseinät jotka haisee.

Ja tosiaan se haju oli tuttu jostain vanhemmista taloista, ja niissähän ennen käytettiin seinissä lastulevyä.

Eli ehkä ne talo oli ihan ok "terveitä" olevinaan, ja ummehtuntu haju vaan kuului hintaan, kun on lastulevyseinät.

ap

Vierailija
14/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään katsomassa yhtä Älvaria, ja tulimme aika kuumeeseen siitä. Kylppärikin oli juuri rempattu tosi hienoksi. Siinä talossa ei ainakaan haissut kosteudelta.

Espoossa??

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi vääntää kättä pitkäänkin. Itse ole tutkinut melko monta taloa ja näistä älvaron pohjat ovat olleet toimivimmat.



Kylppäriinkin saa hyvin kaksi suihkua ja vielä väliseinänkin. Monessa kalliimmassa talossa pesutilat ovat pienemmät.

Vierailija
16/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on ihan järkky haju muuten (:

Vierailija
17/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että Älvsbyn talot ovat perseestä, niin ne ovat sitten hänen mielestä. Ruotsissa se on yksi suosituimmista taloista kuitenkin. Elementtitalosta ei varmasti voida olettaa ihan samaa mitä esim. itse tehdystä pitkästä puusta tehtyä puutaloa. Mutta kaikilla, kuten ei meilläkään, ole yksinkertaisesti varaa teetettää sellaista. Kun ei oma taito riitä rakentamiseen niin ei riitä.



Pesuhuone on pieni, se on tietysti miinus mutta ei siellä asuta. En myöskään itse tarvitse kahta suihkua, ei ole sellaista ollut lapsuudenkodissakaan.. vedenkulutuksellisesti varmasti järkevämpää kun ei porukka lotraa siellä tunteja.

Asuntoon voi itse tehdä muutoksia jos haluaa. Me katsotaan yksitasoista asuntoa, eikä kaksitasoista. Emme ole junttiperhe vaan ihan tavallinen perhe, jonka ei tarvitse präystäillä omaisuudella tai yrittää edes saada suomen kauneinta kotia.



Sinulla ap tuntuu olevan sen verran kovat vaatimukset, että et tule saamaan talopakettia mistään noilla vaatimuksilla. Suosittelen että hankitte ihan rakennusfirman, suunnittelette talonne arkkitehdin kanssa juuri sellaiseksi kuin te haluatte wc-pöntön asentoa myöten. Silloin saatte varmasti sellaisen, mikä miellyttää.



Itse annan plussaa Älvsbytalon pohjalle: Kun olohuone oltiin siirretty keskelle, oli se avaran näköinen. Aikuisten makuuhuone oli tosi tilava, myös lastenhuoneet riittävän isoja. Pieni mutta erittäin tarpeellinen vaatekomero löytyi, joten patjat sekä muut sellaiset tilaavievät jutut voi sinne laittaa. Me haluamme neliöt mielummin olohuoneeseen kuin pesutilaan ja vessaan. Ei niissä nukuta kuitenkaan :)

Meidän taloon oltiin tehty iso terassi, joka osin katettu. Tosi kaunis oli.



Mutta jos todellakin Älvsbytalot ovat KAIKKEIN kamalampia, haisevampia, junttilaisimpia ja paskimpia koko Euroopassa niin valitkaa sitten toisin.

Minä en viitsisi yleistää, jos olsin käynyt kahdessa haisevassa talossa...

Vierailija
18/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

onnea ostoksellenne! Teillä tuntuu olevan järki päässä, kun ette mene jokaisen "yleisen totuuden" mukana. Ne Älvarit, joissa minä olen käynyt, voisin vallan hyvin huolia itselleni, ellen olisi vannoutunut Hgin keskustassa asuja.

Vierailija
19/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista mallistoista!

Esim. Omatalo, Kastelli, jopa Designtalo. Myös siis valmisKastelli, jopa Economy (hieman muutoksin)!!!



Eli en ole valmistaloja vastaan muuten ollenkaan. Päinvastoin hyvä että niitä on.

Mutta tokihan niiden pohjatkin voi olla nykyaikaisia.



Enkä varsinaisesti yleistä, mutta on se vaan jännä, että nimenomaan noissa kahdessa Älvärissä oli se ihan sama haju, mitä en muissa taloissa ole havainnut (vaikka kaikenmoisia muita hajuja niissä on ollut ja kaiken kuntoisia ja vaikka mitä...)



ap

Vierailija
20/40 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkakin kertoo aiemmissa viesteissä, että "älvar, mikäs muukaan" -tyyliin :D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi neljä