Nuorten työmoraali on kyllä todella surkeaa
Minulla on muutamia työntekijöitä nollasopimuksella. Ilmoitan heille viestinä edellisenä iltana/iltapäivänä, että seuraavana päivänä on töitä aikaan x. Osa sitten vastaa että on jo muita suunnitelmia sille päivälle, ettei pääse töihin ja osa ei välttämättä vastaa ollenkaan, kuin vasta seuraavana aamuna. Eikö töiden pitäisi kumminkin mennä omien menojek edelle? Menee muidenkin työt pilalle, kun osa ei pääsekään töihin ja ilmoittaa siitä noin lyhyellä varoitusajalla, ettei saa järjestettyä ketään tilalle. Joudun monesti sanomaan, että nyt on pakko tulla, koska ei välttämättä saa ketään muuta tilalle.
Tähänkö ollaan tultu? Onko nuorten työmoraali oikeasti näinkin huono?
Kommentit (91)
Oisko vaikka niin, että tekisit paremman sopimuksen heille, että työt kiinnostaisivat enemmän? Tollaset nollasopimukset ovat todella kyseenalaisia, jos ei ole opiskelijasta kyse.
Sitoutuminen puolin ja toisin ongelma. Meillä työntekijä saa usein tekstarin klo 22, että seuraavana päivänä onkin töitä. Toisaalta hänen työsopparissaan on takuutunnit ja hänet on varattu 3h/pv meille, oli töitä tai ei. Tarkoittaa sitä, että hänen tulee varautua tulemaan töihin jokainen arkipäivä. Eli jos töitä ei ole, niin silti saa kolmen tunnin palkan. Jos töitä on vaikka 8 tuntia, niin saa sen palkan. Tämä pieni takuutuntimäärä per päivä takaa sen, että hän on aina varattuna meille. Toisaalta 1-2 päivää viikossa ei olekaan töitä, joten saa tyhjästä palkkaa... Toimii hyvin. Toki järjestely maksaa, mutta meillä on sitoutunut työntekijä, joka ei nauttii runsaasta vapaa-ajastaan sen kustannuksella, ettei kokonaisansiot ole kuukausitasolla kauhean suuret.
Voi olla, että tuo nollatuntisoppari kyrsii heitä. Jos olisi kokoaikatöita niin heitä saattaisi kiinnostaa enemmän.
Ymmärrän näitä nuoria kyllä ihan hyvin. EI kovin kivalta tuntuis jos aina ois tolleen et edellisenä iltana ilmotetaan joo huomenna klo 9 töihin. Eihän siinä voi mitään koskaan suunnitella. Mielestäni joskus tällaiset tilanteet on ok mut jos aina on tollee et edellisenä päivänä ilmotetaan niin ei kovin kiva. Ja monet kuiteskin jo edellisenä päivänä tekevät suunnitelmat. Monet keskiikäiset ja vanhemmat puhuu että nuorten työmoraali ois jotenkin huono ja en oo ihan samaa mieltä. Joo joissain tapauksissa mut ainahana niitä on joille ei työnteko maistu. Mut uskon ja oon itse ainakin sellasen kuvan saanut et kyllä nuorilla on työmoraalia.
2/5. Parodia Hönöstä, alkaa kyllä jo menettää teränsä...
Jo antiikin Kreikassa päiviteltiin kuinka nuoriso on laiskaa ja saamatonta ja kuinka maailma on pilalla.
Eli ei mitään uutta tässä valituksessa.
Olen teinien äiti ja tapaan nuoria myös työssäni ja oma mielipiteeni on, että nuoret ovat nykyisin pääsääntöisesti oikein fiksuja, kohteliaita, ajattelevia ja hoksaavia.
Sekin on fiksua, ettei enää suostuta tappamaan itseään työllä ja hampaat irvessä suorittamaan.
Ymmärretään, että työ on vain yksi osa elämää, eikä kaiken keskipiste.
Ehkäpä suomalaisistakin tulee vielä sivistyneitä, aidosti onnellisia ja toisiaan huomioon ottavia ihmisiä kun uudet sukupolvet aikuistuvat.
Kaikki nämä aikansa eläneet harmaan läpi sinnittelyt joutavat jo historian romukoppaan.
Ei työvuoroja ilmoiteta edellisenä iltana :D Vähintään kaksi viikkoa etukäteen pitää tietää onko vuoroja ja milloin.
Mikä työmoraali? Eihän nollatuntisopimuksella olevalla ole mitään velvollisuutta tulla töihin edes kutsuttaessa. Hän on pelkkä keikkalainen joka valitsee tarjotuista vuoroista mieleiset.
Kannattaisi ottaa yksi extra ihminen vakituiseksi. Paikkaisi poissaolot ja silloin kun on täysi miehitys, niin voisi tehdä sellaisia yleishyödyllisiä hommia, joihin yleensä ei jää aikaa.
Meillä tuo ratkaistiin sillä, että on tehty 5 eläkeläisen kanssa sopimukset tarvittaessa töihintulosta. Toimii hyvin, vastaavat sijaistamisviestiin heti ja saadaan työt näin pyörimään. Harva ymmärtää, että yrityksessä ei ole ylimääräistä työtä niiksi päiviksi, kun vakiväki on töissä, mutta eläläisille tuntuu sopivan hyvin, että joka toisella viikolla töitä on 30 tuntia, joka toisella ei yhtään.
No missäs se työnantajan työmoraali sitten on, kun on spimuksia ilman palkkaa ja myöskään toi 400 E palkka ei tunnu oikein töihin motivoivalta???
Vierailija kirjoitti:
Ei työvuoroja ilmoiteta edellisenä iltana :D Vähintään kaksi viikkoa etukäteen pitää tietää onko vuoroja ja milloin.
Nollasopimuksella voi ja saa ilmoittaa edellisenä iltana. Niihin ei tosin ole pakko suostua, koska työvuorolistaa ei ole näkyvillä.
Sun omissa systeemeissä on joku vika jos työvoimaa ei kiinnosta.
Mulla on nuoria harjoittelijoita töitä nollatuntisopparilla. On suunniteltu minkä verran töitä heille on keskimäärin ja mietitty yhdessä, että ne sopii yhteen opiskeluiden aikataulun kanssa. Koska työt osin asiantuntijatöitä, pystyvät osin aikatauluttamaan itse töiden teon. Osin pitää olla töissä juuri määrättyyn aikaan, ja sekin sujuu, koska pyrimme sopimaan hyvissä ajoin.
Välillä tulee yllätyksiä, että tarvittaisiinkin paikalle pienellä varoitusajalla. Silloin harjoittelijat yleensä pääsevät, koska tietävät, ettei heitä pompoteta turhaan ja toisaalta myös me joustamme heidän suuntaansa.
Ap:lla on ihan itse aiheutettu ongelma. Ei sitoudu työntekijöihinsä tippaakaan ja sitten ihmettelee, kun toinenkaan ei ole aina valmiina.
Paranisikohan se jos sais antaa turpiin sulle
Vaikka tämä onkin provo, kerron silti. Meillä nollatuntisopparilaisen kanssa sovitaan yhdessä tulevan viikon työt aina edellisellä viikolla. Näin ko nuori pystyy suunnittelemaan omaa elämäänsä ja töissä pystyy suunnittelemaan työt. Win-win -tilanne.
Vierailija kirjoitti:
Meillä tuo ratkaistiin sillä, että on tehty 5 eläkeläisen kanssa sopimukset tarvittaessa töihintulosta. Toimii hyvin, vastaavat sijaistamisviestiin heti ja saadaan työt näin pyörimään. Harva ymmärtää, että yrityksessä ei ole ylimääräistä työtä niiksi päiviksi, kun vakiväki on töissä, mutta eläläisille tuntuu sopivan hyvin, että joka toisella viikolla töitä on 30 tuntia, joka toisella ei yhtään.
Miksi alapeukut? Etkö sinä halua, että lapsellasi on päiväkodissa hoitaja paikalla?
Onse aika huono, palkkasin 18 vuotiaan töihin 400€ kuukausipalkalla ja teki vaan absoluuttisen minimin.