Huikeat kakkutaiturit - söisitkö tuota sokerimoskaa
Kakut pelkkää sokerimassaa, väriaineita ja jotain riisimuromassaa.
Alla vähän jotain kakkutaikinaa, jota muotoillaan ja leikataan isoja paloja pois.
Kommentit (29)
Eikö se joku amerikkalainen kakkumestari jossain sarjassa veistänyt kakkuja? Koristeleminen on eri asia. En ymmärrä niitä kakkuja, joiden päällä on puoli metriä sälää, muuta kuin kermavaahtoa tai marjoja...
Ja niitä tehdään paljain käsin. Sokerimassaa hierotaan käsien välissä, sitten hieraistaan vähän nenää ja taas hierotaan massaa. Kakku vaihtaa seuraavalle tekijälle ja taas hierotaan sitä sokerimassaa paljain käsin. Minä harvasta asiasta sanon YÖK, mutta tästä sanon.
Ei ne kyllä kovinkaan herkullisilta vaikuta.
Vaikuttaa enemmän taideteokselta kuin syötävältä kakulta. Onhan ne välillä tyylikkäitä, ei siinä mitään.
Joskus kyllä olisi jännä maistaa noita.
Eniten ihmettelen niitä metrisiä virityksiä, joista osa kakusta ei ole tarkoitettukaan syötäväksi. Kerran oli osa kakkua esim. puuta tai pahvia, mutta ulospäin näytti tietysti samalta kuin syötäväkin osa!
Kummallisia "kakkuja" välillä välissä on tukena pahvia tai lastulevyjä.
Samaa miettinyt. Pelkistä purkeista kaikki ainekset. Ei voitane puhua varsinaisesti leipomosta.
Se fondantti yleensä kääritään irti kakusta ja laitetaan sivuun ennen kakun syömistä.
Vierailija kirjoitti:
Ja niitä tehdään paljain käsin. Sokerimassaa hierotaan käsien välissä, sitten hieraistaan vähän nenää ja taas hierotaan massaa. Kakku vaihtaa seuraavalle tekijälle ja taas hierotaan sitä sokerimassaa paljain käsin. Minä harvasta asiasta sanon YÖK, mutta tästä sanon.
Miksei niitä koristeita voisi vaan laittaa jotain muovista tehtyjä? Kuka noita kähmittyjä haluaa syödä? Tai edes jotain tehdastekoisia syötäviä valmiskoristeita, joita ei tarvi niin lääppiä.
Toivottavasti ei Suomeen tule tämä trendi
Itse kakku vaikuttaa aika sahajauhoiselta. Tyypillistä amerikkalaista: vieraantunutta ja feikkiä.
Tähän ollaan Suomessakin menossa. Mammat maksavat satosia että saavat jonkun Harry Potter -kakun pikku 5-v Eemille.
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti ei Suomeen tule tämä trendi
Tullut jo. Ihmiset maksaa todella paljon että saavat jonkun auton muotoisen sahajauhokakun siltä SOmeN hIeNoltA kAkKuNaiSeLtA 🤦🏻
Tai tarkemmin kun ajattelee niin ehkä en maistaisikaan. Edellisessä jaksossa , jonka näin, kertoi, että kakun koristeiden kiinnittämiseen käsin menee tuntikausia. Tekikö koristelut kylmiössä? Ei siltä näyttänyt, kun oli pukeutunut lyhythihaiseen ja keittiön kaapistot näkyivät taustalla. Lopuksi kuskaavat kakkua tavallisessa pakettiautolla.
Muutama vuosi sitten oli muodissa kakut, joissa oli päälle kaadettu koko karkkipussi ja keksipaketti ja vielä jotain suklaamunia tai -pukkejakin.
Olen miettinyt samaa, että maku ei voi olla häävi ja hampaatkin voi katkeilla sitä syödessä. Mutta mahtavan näköisiä on. Syötävyys ja ulkonäkö eivät kulje. käsi kädessä.
Ai että kun olis kunnon mansikka- tai hillakakku! Sellainen kermareunainen ja paljon marjoja.
En ymmärrä sitäkään, että kakkujen päälle laitetaan aitoja kukkia. Eräs tuttu tekee myyntiin tällaisia ja laittaa kukkakaupasta ostetut kukat niin, että ne ovat suoraan kermassa kiinni. Eikö niistä kukista valu jotain myrkkyjä siihen kermaan. Hortensian kukkiakin on laittanut. Eikö ne ole myrkyllisiä.
Olisi kiva maistaa noita tekeleitä , onko ollenkaan syötäviä . Moni kakku päältä kaunis jne.