Mitä puoluetta kannatat ja miksi?
Ei ruveta tappelemaan keskenämme,eli vasemmiston kannattajat älkää jaksako hyökätä preussuomalaisten kannattajien kimppuun. Minä kannatan perussuomalaisia ja saan vasemmistolaiset aina kimppuuni, minut leimataan heti rasistiksi.
Mutta siis keskustellaan asiallisesti,olen kiinnostunut siitä miksi kannatatte jotain puoluetta :) kertokaa puolueen hyvät ja huonot puolet! Kertokaa myös mitä puoluetta ette ikinä alkaisi kannattamaan.
Kommentit (42)
Syyt: Ainoa puolue, joka tietää/tuntee maahanmuuton uhat ja yrittää vaikuttaa niihin.
Ajattelee, niin köyhän työttömän, kuin yrittäjän asiaa...
Yrittävät pitää myös maaseudun elinvoimaisia/asuttuna.
Tietävät eu:n puutteet.
Tuossa muutamia.
kokoomusta. Jos ei olisi yrittäjiä ei olisi verovarojakaan jaettavaksi.
Minulla ei ole mitään yhteistä vihreitten ja vasemmiston kanssa. Sillä porukalla on kerrassaan absurdeja vaatimuksia aina välillä.
Perussuomalaiset saavat sympatiani mutta ääni menee kokoomukselle.
vasemmiston aatteet ovat niin ristiriidassa keskenään,etten ymmärrä vasemmiston kannattajia. He puhuvat tasa-arvon puolesta,mutta ylistävät silti maahanmuuttajia?Oko se tasa-arvoa että vasemmisto leimaa kaikki suomalaiset rasisteiksi mutta maahanmuuttajia sitten paasaa ja haluaa kaikille maahantulijoille automaattisen kansalaisuuden? Ja mikä hitto siihen on syynä,kun vasemmisto vastustaa kauppojen vklp-aukioloa?
Muistan kun meille tuli kotiin vasemmistoliiton esittelylappusia. Siinä sitten esiteltiin että mitä vasemmisto aikoo tehdä parantaakseen suomalaisten oloja. Tällaisia siinä mm lueteltiin:
-Ei rakenneta lisää taloja vaan rakennetaan kerrostaloihin lisää kerroksia, niin että MAAHANMUUTTAJILLE tulisi lisää asuntoja.
-Graffitit lailliseksi
-Kannabis lailliseksi
Kertokaa minulle millä tavalla nämä parantavat suomalaisten oloja??? vasemmistolaiset ovat säälittäviä hippejä :D minä kannatan perussuomalaisia myös
jos ympäristö (esim.ilmasto) menee vituiksi, niin menee kaikki muukin.
olen yrittäjä, se riittänee syyksi.
Noi muut on hyväoaisten puolueita, eikä niillä ole edes puheissaan mitään mulle annettavaa.
muka ajaa kannabiksen laillistamista?
politiikka on täysin mätää valtapeliä enkä luota ensimmäiseenkään poliitikkoon.
äänestän itse kokoomusta ja olen aina ollut sitä mieltä, että ainoastaan vajaaälyiset äänestävät persuja ja tämä niin todistaa sen=) Siis "maahanmuuttajien ylistys" on mitä? miten se ilmenee? kerro toki!
vasemmiston aatteet ovat niin ristiriidassa keskenään,etten ymmärrä vasemmiston kannattajia. He puhuvat tasa-arvon puolesta,mutta ylistävät silti maahanmuuttajia?Oko se tasa-arvoa että vasemmisto leimaa kaikki suomalaiset rasisteiksi mutta maahanmuuttajia sitten paasaa ja haluaa kaikille maahantulijoille automaattisen kansalaisuuden? Ja mikä hitto siihen on syynä,kun vasemmisto vastustaa kauppojen vklp-aukioloa?
Muistan kun meille tuli kotiin vasemmistoliiton esittelylappusia. Siinä sitten esiteltiin että mitä vasemmisto aikoo tehdä parantaakseen suomalaisten oloja. Tällaisia siinä mm lueteltiin:-Ei rakenneta lisää taloja vaan rakennetaan kerrostaloihin lisää kerroksia, niin että MAAHANMUUTTAJILLE tulisi lisää asuntoja.
-Graffitit lailliseksi
-Kannabis lailliseksi
Kertokaa minulle millä tavalla nämä parantavat suomalaisten oloja??? vasemmistolaiset ovat säälittäviä hippejä :D minä kannatan perussuomalaisia myös
Mutta ihan selvästi olen arvoiltani vihreä.
En ikinä äänestäisi perussuomalaista, koska se on sellaista minäminäpolitiikkaa. "Vain MINUN asiani ovat tärkeitä, vain Suomen asiat on tärkeitä." Mites maailma, ympäristö?
Ne ovat kaikki toinen toistaan turmeltuneempia ja todellisuudesta vieraantuneempia. Toisaalta talous tulee menemään niin solmuun, että kohta on sama ketä äänestää kun rahaa ei ole enää mihinkään.
koska sille lapsiperheet ovat tärkeitä ja ajoi mm. kotihoidon tuen läpi aikoinaan (nytkin korotti).
Olen myös varmaan arvoiltani vähän "konservatiivi". Siis pidän tärkeinä perusarvoja kotia, omaa maata, rehellistä työtä, yrittäjyyttä ja heikoimmista huolehtimista, lähimmäisenrakkautta. En ole ääriliikeihminen, vaan keskitien kulkija. Ja konservatiiviksi määrittely ei siis sisällä minulle siis fundamentalisimia esim. ihmisten elämänvalintojen tai jonkun kirjan mukaisten oppien suhteen (viittaan siis uskonnon asemaan tai homoliittoihin).
kannattavat kannabiksen laillistamista. Perussuomalaisia äänestän koskia maahanmuuttajia on täällä ihan liikaa. Heillä on paremmat oltavat kuin suomalaisilla ja muutenkin maahanmuuttopolitiikka kusee pahasti. Vasemmistoa en ikinä äänestäisi
vaikka en kaikkia heidän ajatuksiaan allekirjoita.
Syyt:
Olen pettynyt muiden puolueiden toimintaan. Nämä ns. isot puolueet (Kokoomus, SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmisto) ovat minusta samaa puoluetta. Hieman on painotuseroja jne, mutta samaa "hyvä veli" verkostoa norsunluutornissaan tuntuvat olevan.
Pienet puolueet kuten Kristityt ja RKP taas eivät voisi olla kauempana minua, en kannata kaksikielisyyttä (ainakaan nykyisessä laajuudessa) ja uskovainen en ole.
Perussuomalaisissa näen sellaista uutta virtaa mikä tekisi hyvää ja tuulettaisi Suomen politiikkaa. Jos he saisivat ison äänivyöryn, uskon että asiat muuttuisivat. Muiden puolueiden olisi pakko uudistaa omaaa ajatteluaan, nyt tuntuu olevan ihan sama keitä hallituksessa on jne. Samat vanhat päättävät vähintäänkin kulisseissa miten toimitaan jne. Tuntuu ettei kukaan enää aja ns. "Teppo Tavallisen" asiaa vaan omia etujaan.
On käsittämätöntä että suomessa esim. Vanhanen ja Urpiainen ovat puoluejohtajia, sillä minusta he eivät ole päteviä työhönsä. Joku hyväveli verkosto säätää asioita, eli tärkeisiin asemiin pääsee suhteilla jne. ei valita sitä parasta henkilöä/uudistajaa.
Kaipaan pientä kapinaa, sitä että ns. vanhat parrat raivataan pois ja tilalle uusia nousevia kykyjä, joilla on asennetta ja ennen kaikkea TAHTOA tehdä tästä maasta parempi paikka asua meille kaikille.
Ylipäätään eduskunta ei vastaa "suomea minikoossa" kuten pitäisi, vaan siellä on keski-ikä paljon korkeampi, samoin varallisuus (mikä siis laskettu palkoista ennen eduskuntaan pääsyä) ja moni muukin ryhmä aliedustettuna, esim. opiskelijat, pienten lasten vanhemmat, maahanmuuttajat jne. jne.
Minusta olisi hyvä, että eduskunnassa olisi köyhiä työttömiä/(sairas-)eläkeläisiä, opiskelijoita, ym. vaikka ihan kiintiötynä. Jos miettii kansanedustajaa jolla asiat on hyvin ja koskaan ei ole joutunut miettimään miten lapsi pärjää ylisuuressa koululuokassa tai tapellut kelan kanssa jne. ei hän voi ymmärtää em. kokeneiden hätää.
Niin, ja moni ei tunnu edes siitä piittaavan...! Pääasia että saa ääniä tarpeeksi seuraavaan kauteen kauniin lupauksin ja sitten voikin taas mälltä veromarkkoja mihin itseä sattuu kiinnostamaan/jaksaa.
Jos Perussuomalaiset olisivat isoin puolue (mikä toki epätodennäköistä) muutoksia varmasti tulisi! Ja se kannustaisi muita pineiä puolueita jatkamaan vaalityötä ja ennenkaikkea motivoisi kansalaisia äänestämään niitä!
Joten parin kauden jälkeen puolueet jotka tietää että "aina me siellä hallituksessa olemme olleet" joutuisivat tarkistamaan ajatusmallejaan ja MUUTTAMAAN niitä tätä enemmän tätä päivää vastaaviksi. Varmasti myös ns. "vanhat parrat" saisivat lähtöpassit ja uusi innokas sukupolvi pääsisi valtaan puolueissa, mikä väistämättä muuttaisi niitä vastaamaan enemmän "Teppo Tavisten" tarpeisiin.
Persuista en tiiä ...varmaan niillä on iha hyviäkin juttuja. Oon kuitenkin sitä mieltä, että sosiaalidemokratia on tärvännys Suomen! Sosiaalisitä ja sosiaalitätä ja voi vittu. Oikeen kateuspuolue - eikä mitään muuta. Jos ei mulla oo, niin otetaan muiltakin pois.
Niillä on sentään jotain realismia pelissä. Muut kuvittelee, että yhteiskunta voi maksaa kaikille kaiken...
Joku tuossa valitti, että on huono asia ettei eduskunta ole "Suomi pienoiskoossa". Voi herraisä minkälainen idioottien keskittymä se olisikin jos se olisi sellainen. Kyllä minusta on hyvä, että kansanedustajat ovat keskimääräistä koulutetumpia ja jopa sivistyneempiä kuin kansa keskimäärin. Ongelmana on, että kansanedustajat eivät ole riittävän sivistyneitä. Olisi fiksua vähentää edustajien määrää esim. sataan, jolloin tyhmimmät edustajat toivottavasti putoaisivat. Virkamiehillä ei ole riittävästi valtaa eikä asiantuntijuutta arvosteta tarpeeksi.
"-Ei rakenneta lisää taloja vaan rakennetaan kerrostaloihin lisää kerroksia, niin että MAAHANMUUTTAJILLE tulisi lisää asuntoja."
Huhhuh! Aika paksua.
Kannatan tottakai Kokoomusta.