Voi jessus tuota kiukuttelua kun mies joutuu joskus jotakin tekemään
Niin kauan se on ihan sävyisä kun saa istua tuijottamassa telkkaria, mutta jos joutuu vaikka vauvalle pukemaan haalarin, niin se tiuskii ja kiukuttelee kuin uhmis. Missähän iässä miehet keskimäärin kasvaa aikuisiksi?
Kommentit (5)
ekan vaimon kanssa vaan passootetaan ja sitten kun otetaan myöhemmin toinen, nuorempi vaimo, niin sitten osataan olla jo kunnolla isä ja kunniottaa vaimoakin.
ekan vaimon kanssa vaan passootetaan ja sitten kun otetaan myöhemmin toinen, nuorempi vaimo, niin sitten osataan olla jo kunnolla isä ja kunniottaa vaimoakin.
Mä olen mielessäni ajatellut niin, että ehkä nelikymppisenä keskimääräinen mies saattaa olla siedettävän kypsä. Onneksi siihen ei enää mene kuin kahdeksan vuotta. xD
Ja meillä on jo kolme lasta, lapsiperhe-elämää takana kymmenen vuotta, eli olen ihan syvällä tässä soosissa. Onneksi mulla on pitkä pinna.
ap
Meillä mies makasi ja mä tein kaiken (hoidin kodin, lapset, laskut...). Sitten otti ja lähti, vaihtoi tosin vanhempaan, mutta nyt sitten pyykkää, siivoaa, käy kirpparilla, tekee sapuskat, leipoo sämpylöitä jne.
Meilläkin käytiin yhtenä päivänä erittäin kovaääninen keskustelu (terkut naapureille) näistä kotitöistä. Pyysin miestä auttamaan siivoamisessa ja hän vastasi että ei halua. Se jos mikä sai minut hermostumaan! En minäkään halua, mutta kun näin aikuisena ihmisenä on pakko.
Tilanne on ratkaistu niin, että on jaettu tasan tietyt hommat mitä kumpikin tekee. Mies ei osaa ryhtyä oiken mihinkään oma-aloitteisesti, mutta kun on joku määrätty homma, joka kuuluu hänelle, hän tekee (tosin hitaasti ja nuristen). Ollaan esim. sovittu, että pyykkääminen on hänen homma, siitä hänkin pitää kiinni.
ikinä. Äläkä vaan tee sen kanssa enempää lapsia, joudut hoitamaan nekin yksin.