Käytätkö vaatteet loppuun asti eli vasta kun tulee tarpeeksi reikiä heität pois?
Just heitin reikäset pikkarit pois. Nyt vielä jalassa toiset reikäset pikkarit, käytän viel kerran ja sit heitän pois. Reikäsiä sukkia käytössä myös, kun reikiä tulee vielä enemmän niin vasta sit heitän pois
Kommentit (534)
Vierailija kirjoitti:
Tietysti käytän loppuun asti. Sukistakin voi heittää sen reikäsen pois ja jättää ehjän käyttöön. Ja kengistä tietty kengännauhat talteen enneku heittää pois. En muuten ymmärrä ihmisiä jotka ostavat kengännauhoja mutta kai niitäkin on koska niitä kerta myydään.
Kengännauhat välillä rispaantuu päistä ja on joskus joku katkennutkin. Eli eivät nekään ikuisia ole.
Vierailija kirjoitti:
Tietysti käytän loppuun asti. Sukistakin voi heittää sen reikäsen pois ja jättää ehjän käyttöön. Ja kengistä tietty kengännauhat talteen enneku heittää pois. En muuten ymmärrä ihmisiä jotka ostavat kengännauhoja mutta kai niitäkin on koska niitä kerta myydään.
On aika huonolaatuiset kengät, jos ne kuluvat roskiskuntoon nopeammin kuin nauhat. Kun ostaa kunnolliset, niin just nauhoja ja korkeintaan kantalappuja vaihtamalla kestävät suunnilleen ikuisesti.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kotona oleskellessa minulla ei ole ongelmaa käyttää reikäisiä paitoja tai (alus)housuja.
Reikäsiä alkkareita voi käyttää myös töissä tai kaupassa, kun onhan sulla päälyhousut siinä päällä niin kukaan ei näe
Mutta jos jää matkalla auton alle, saa ambulanssissa hävetä kun ensihoitaja leikkaa housut auki ja pikkarit ovat reikäiset.
Eivät he mieti silloin alusvaatteita. On tärkeäpääkin ajateltavaa silloin.
Käytän risasia vaatteita pihatöissä.
Löysin opiskeluhaalarit kierrätyksestä ja vedin hihat irti. Alla on esim legginssit ja teepaita.
Niillä on hyvä mennä metsässä. Hihat saa takaisin vetoketjuilla, jos meen esim risusavottaan.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on pihatakki, kannan puita, vien pyykkiä yms. Talviversion pesu on edessä ja katsoin, että hihansuut ovat nyppyyntyneet. Mikä olisi hyvä nypynpoistaja?
Moni ottaa ne nypyt varovasti pois ihan kertakäyttöisellä partahöylällä. Osa villasekoitekankaiden nypyistä lähtee irti vaateharjalla.
Vierailija kirjoitti:
Onko kukaan koittanut värjätä kuluneita farkkuja uudestaan?
Olen tehnyt sen monesti ja aina on 100% puuvillafarkkujen kanssa onnistunut hyvin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pyrin siihen mutta vaatteita on paljon eli kestää kauan. Poistotekstiilikeräykset ainakin joillakin paikkakunnilla ovat superhyvä keksintö, sinne voi laittaa kulahtaneet ja liian rikkinäiset vaatteet (poislukien alusvaatteet ym.), jotka eivät kelpaa vaatekeräykseen. Poistotekstiilit menevät teollisuuteen raaka-aineeksi.
Näitä keräyspaikkoja saisi olla paljon enemmän ja helpommissa paikoissa. Vaikka Uff laatikoiden vieressä tai ainakin samalla lailla tien varsilla. Isoissa kauppakeskuksissa helppoon paikkaan, mihin pussin voi tiputtaa ohikulkiessa.
Ne poistotekstiilit voi laittaa ihan polttokelpoiseen jätteeseen, meillä Suomessa on jätteistä suorastaan pulaa, niitä tuodaan ulkomailta asti meille poltettavaksi.
Milloin mielestäsi vaate on käytetty loppuun asti? Kun reikiä, vähän nukkaa tai väri haalistunut?
En ole vuosiin ostanut siivousliinoja. Rikkonaiset pestyt sukat, kuluneet T-paidat, yleensä loppuun käytetyt puhtaat puuvillatekstiilit käytän siivoustarpeina. Mua ei hävetä siivota kalsarin puntilla. Miksi maksaisin, kun voin hyödyntää loppuun sen, josta olen jo maksanut. Työn tulos ei katso välineen hintaa - mainokset yrittävät vain luoda turhaa tarvetta.
Kyllä uusia en osta ja vaateita löytyy lisää kunhan minä läski laihdun ja saan ne puettua päälle, en osta enää yhtään vaatekappaleita, no ehkäpä sukkia kumminkin täytyy ostaa.
Kun sukat puhki ja esim. pusero revennyt saumoista niin menee hylkyyn. T-paita voi jatkaa pölyrättinä. Vetoketjullisesta takista kun vetoketju lakkaa toimimasta niin pyritään laittamaan uusi vetoketju.
No ei mulle ainakaan esim. vaelluskenkien nauhoja mistään muista kengistä yli jää, joten ostettava on, kun nauhat kuluvat ja kengät ovat elinikäiset.