Lapsen juhlat vs perheen kesken elämys
Onko muissa perheissä käytössä tapaa, että lapsi saa valita itse haluaako hänelle järjestettävän juhlat (synttärit, ripari yms) vai ns. "juhlarahalla" tehdään jotain erikoisempaa lapsen kanssa (matka, kylpylä viikonloppu tms)?
Kommentit (11)
Ei, lapsella on juhlansa ja matkansa.
Eikö voi tehdä noita molempia? Jotenkin omituista minusta, että pitää valita.
No riippuu juhlasta, rippijuhlat ja yo-juhlat pidetään, mutta jotkut kaverisynttärit on voitu jättää pitämättä (ja maksamatta) ja lapsi on saanut sillä rahalla ostaa itselleen jotain.
Meillä on juhlat. Ei ole itse asiassa tullut edes mieleen, että ei olisi juhlia ja lähdettäisiin sen sijaan kylpylään tms. Toisaalta me nyt ei muutenkaan käydä ikinä missään, joten miksipä tämä olisi poikkeus :D
No rippijuhlat ja yo-juhlat on kyllä sellaiset, joita ei ole tullut mieleenkään jättää juhlimatta ja vaihtaa vaikka perhelomaan. Mutta siinä kohtaa, kun lapset on kasvaneet isommiksi, olen yleensä kysynyt, haluaako vielä kaverisynttärit vai tehtäisiinkö mieluummin jotain kivaa perheen kesken. Ja sen pohjalta on sitten vaihtelevasti, lapsen mielipiteestä riippuen, joko järkätty juhlia tai vietetty esim. viikonloppu jossain mökki- tai kylpylälomalla.
Ei tietenkään. Lapsi saa molemmat. Varsinkin jotkut rippijuhlat, jotka on kerran elämässä.
Haloo nyt taas? Juhlien järjestäminen on toki rasittavampaa kuin kylpylä mutta ihan noin itsekkääksi ei kannata ryhtyä.
Jos lapsi ei halua juhlia, niitä ei järjestetä.
Se ei sitten taas ole mitenkään kytköksissä elämyksiin.
Vierailija kirjoitti:
Eikö voi tehdä noita molempia? Jotenkin omituista minusta, että pitää valita.
Etenkin kuin useimmat juhlat tulevat huomattavasti halvemmaksi kuin matkat.
Toi on jo törkeää kiristää lasta ainutlaatuisilla juhlilla (ripari/yo) ja lomamatkalla. Voit kysyä haluaako lahjaksi tavaraa, rahaa vai loman, mutta ei se ole vaihtokauppa mistään tai pois kesälomasta. Ihan kauheaa.
Meillä on pieni lähipiiri, eikä oikein kutsuttavia juhliin. yhteinen matka yms kuulostaa hyvältä vaihtoehdolta juhlille
On joo.