Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äidit, älkää tuijottako kiinteiden aloituksessa tarkasti sitä

Vierailija
01.03.2010 |

vauvan ikää (4,5,6kk...) vaan tarkkailkaa vauvaanne. Olen melko varma, että suurimmalla osalla lapsista on herkkyyskausi, jolloin kiinteiden syöminen alkaa kiinnostaa. Vauva tuijottaa kun vanhemmat syö, maiskuttelee, tekee suun liikkeitä ym. Silloin rukaa suuhun, alussa tietysti tosi pieniä määriä.



Jos tuon herkkyyskauden missaa, on syömisen opettelu vaikeampaa. Omilla neljällä lapsellani kausi on tullut 4-6kk iässä (siis kahdella 4kk, yhdellä 5 ja kuopuksella vasta 6,5kk) ja silloin kun tajuaa aloittaa, niin syömisessä tuskin myöhemminkään ongelmia.

Vieläkin kaduttaa, että esikoisen kohdalla lykkäsin kiinteiden aloitusta, vaikka vauva tuossa 4kk iässä oli selvästi kiinnostunut hommasta. Parissa kuukaudessa kiinnostus lopahti ja syöminen ollut aina hankalaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiinteiden maistelu jokaisella aloitettu 3-4 kk iässä. Ei ongelmia syömisen kanssa.

Vierailija
2/3 |
01.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli vaan toisesta ketjusta mieleen, kun siinä jotkut äidit kertoivat kellontarkasti 6kk iässä aloittavansa kiinteät ja sitten ihmettelevät kun ei meinaa vauvalla kiinnostusta löytyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan mennyt oman järjen ja tuntemuksien mukaan. Meillä on terveet, hyväntuuliset, hyvin syövät ja nukkuvat lapset.



2