Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tekisitte tässä tilanteessa?

Vierailija
16.02.2010 |

Kohta 4-vuotiaan tyttäreni piti mennä perjantaina isovanhempien luokse. Mummi itse ehdotti, että kun tulevat toiselta paikkakunnalta pian 8-vuotiaan lapsenlapsensa kanssa ja vaihtavat täällä junasta bussiin niin ottaisivat tyttäremme mukaan. Mummi sitten toisi hänet takaisin kotiin ensi viikolla (loppuviikosta). Arvata saattaa, että tyttäremme on innoissaan (mummi hänelle kertoi tästä jo pari viikkoa sitten kysymättä meiltä vanhemmilta mitään).



Asiasta kuultuamme ajattelimme, että mieheni menisi lauantaina aamujunalla tytön kanssa isovanhemmille ja palaisi sieltä iltajunalla yksin ja minä menisin tiistaina tai keskiviikkona aamujunalla hakemaan tyttöä yhdessä vauvaikäisen pikkuveljen kanssa ja tultaisiin iltajunalla kotiin. Tällöin tyttö olisi muutaman päivän isovanhemmilla ilman meitä.



Nyt mummi kuitenkin alkoi tänään perumaan puheitaan... Josko mieheni tulisikin mukaan koko ajaksi (eli viikonlopuksi kun pitää mennä maanantaina töihin) ja osaakohan tytöt kuitenkaan olla riitelemättä ja pitäisi tehdä kotihommia ja papasta pitää huolehtia (on halvaantunut) ja onnistuukohan saunassa käyminenkään jne. jne. jne. Isovanhemmat ovat olleet joulusta lähtien tämän toisen lapsenlapsen luona ja toki järjestelyä vaatii nyt mennä kotiin ja ihmettelinkin tätä ajoitusta, mutta luulin mummin miettineen asian loppuun asti. Isovanhemmat palaavat tämän toisen lapsenlapsen kotiin taas ensi viikon jälkeen kun hiihtoloma loppuu eli muita mahdollisuuksia ei edes ole ja nyt mummi olisi tätäkin tavallaan perumassa eli yksin kyläily ei olekaan mielekäs vaihtoehto.



Mitä siis tehdä tässä tilanteessa? Aletaanko vaan valmistella jo reppuaan pakkailevaa tyttöä, että reissu ei onnistukaan vai mitä ihmettä me keksitään?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kahdeksan