Luitteko Vauvan jutun adoptioon annetusta lapsesta?
Mä luin paikallisessa kahvilassa, kun lehti sattui olemaan tarjolla. Melkein purskahdin itkuun juttua lukiessani. Todella liikuttava juttu mielestäni tai sitten hormonit jyllää vähän kovilla kierroksilla imetyksen vuoksi.
Hatunnosto sijaisperheelle, joka hoiti vauvaa sen adoptiolain vaatiman 2 kk ajan (ennen kuin vauvaa saa luovuttaa adoptiovanhemmille).
Kommentit (4)
Vaatii se tietynlaista luonnetta ja hyvää psyykeä, että pystyy niistä vauvoista luopumaan.
Olisin normalistikin liikuttunut mutta varsinkin nyt kun omassa sylissä tuhisee 6 viikkoa vanha vauva niin itkulle ei meinannut tulla loppua.
Oli todella koskettava kirjoitus ja erittäin tärkeää ja hienoa työtä tekevät nämä kriisiperheet.
Miehenikin luki jutun ja niin liikuttui iso raavas mieskin.
Kovasti mietin vauvan biologista äitiä. Miksi hän päätyi adoptioon? Varmaan vauvale on näin sitten parempi, mutta miltä tuntuu luovuttaa synnyttämänsä lapsi pois?
Mietin, että minusta ei olisi luovuttamaan lasta sen 2kk jälkeen. Loppuelämäni miettisin mitä lapselle kuuluu. Saakohan siihen pitää mitään yhteyttä?