Amerikkalaisten työllistyminen kaatuu Suomessa kielimuuriin
Suomalaisten yritysten kielivaatimus on este joka estää ulkomaalaistaustaisten ihmiste. Ja työllistymisen Suomessa ja se koetaan syrjinnäksi. Työntekijöiltä odotetaan edes kohtuullista suomenkielen taitoa eikä lyhyillä kielikursseilla opittu taito usein aina riitä. Kimberley Gowdy on Yhdysvalloista Suomeen muuttanut ulkomaalaistaustainen, joka ei löytänyt Suomesta bisnesanalyytikon työpaikkaa pelkällä englanninkielen taidolla. Lopulta Gowdy ryhtyi Suomessa yrittäjäksi ja päätyi leipomaan työkseen keksejä vaikka sekään ei ole poistanut kyseistä kieli ongelmaa. Ainoan lohdun Gowdy saa siitä että keksit ovat hänen intohimonsa ja Amerikassa on sanonta, että "kun teet intohimoasi, raha tulee perässä."
Myös Yle moittii suomalaisia yrityksiä liian korkeasta ja kovasta kielivaatimuksesta.
"Ulkomaalaistaustaisten osaaminen jää helposti hyödyntämättä, kun yritykset odottavat heidän hallitsevan suomenkielen hyvin. Kielivaatimuksista ei usein luovuta, vaikka moni ala Suomessa kärsii kroonisesta työntekijäpulasta." kirjoittaa Yle. Kyselyn mukaan jokainen palvelualan yritys vaati työntekijöiltään lähes äidinkielen tasoista suomenkielen osaamista.
- - -
Yksi ratkaisu tähän ongelmaan olisi se että englannista tehtäisiin Suomessa virallinen työkieli sillä kyse on kansainvälisesti erittäin merkittävästä kielestä ja se myös helpottaisi huomattavasti suomalaisten yritysten kansainvälistä toimintaa ja työvoiman siirtoa jos työpaikoilla puhuttaisiin ja käytettäisiin ensisijaisesti englantia. Jos siis tätä kielimuuria ei olisi olemassa, olisi Yhdysvalloista tulossa Suomeen paljon korkeakoulutettua työväkeä joka ei löydä töitä kotimaastaan.
Kommentit (165)
Joudumme luultavasti vähentämään mongerruksemme käyttöä entisestään lähivuosina, jos aiomme olla kansainvälisiä.
Vierailija kirjoitti:
Maassa maan tavalla, tai maasta pois!
Koskee myös jenkkejä.
Samaa mieltä. Jenkkejä pitäisi koskea samat säännöt kuin muitakin ihmisiä.
Mutta kohta tämäkin ketju on täynnä jenkkejä palvovia viestejä, joiden mukaan suomalaisten olisi alettava puhua englantia. Sitten muista maista tulleilta nuo samat jenkkien palvojat edellyttävät täydellistä suomenkielen taitoa, eikä sekään riitä.
Amerikkalaisilla on jonkinlainen mentaalinen este vieraiden kielten oppimiseen. Pidetään ihmeenä, jos joku on oppinut edes sitä englantia.
Kyllä maassa pitää osata maan kieltä.
Vierailija kirjoitti:
Maassa maan tavalla, tai maasta pois!
Koskee myös jenkkejä.
Aivan. Ruotsalaisia emme ole, amerikkalaisiksi emme tahdo tulla, olkaamme siis suomalaisia.
Tämmöisestä ei varmaan ikinä edes puhuttaisi jossain Ranskassa tai Japanissa
Vierailija kirjoitti:
Tämmöisestä ei varmaan ikinä edes puhuttaisi jossain Ranskassa tai Japanissa
Nuo maat ovat vaan pikkuisen vauraampia ja tukevammin seisovia kuin syrjäinen 5,5 milj asukkaan Suomi.
Lapseni kävivät englanninkielistä koulua ja kaikki anglosaksiset isät olivat täysin ummikkoja. Siis ei pisaraakaan suomea, vaikka jotkut asuneet täällä 30 vuotta. Äidit sen sijaan kaikki osasivat auttavasti suomea.
Siskoni on naimisissa kanadalaisen kanssa. Sama juttu. Kitos osaa sanoa muutettuaan tänne 1992.
Ystäväni meni naimisiin amerikkalaisen naisen kanssa. He asuvat Lontoossa ja tää nainen on sielläkin oppinut suomen!
Työkieli on useimmissa yrityksissä englanti, mutta jostain syystä ajatellaan, että turvakävelyt ja ensiaputaidot pitää toimia sujuvalla suomella. Miksi pitää? Kyllä se akateeminen jenkki ihan varmasti osaa löytää ulko-oven, jos talo palaa ilman suomen kieltäkin. Ja se jenkki-insinööri voi olla paremmin osaava ja parempi yhteistyössä muiden maiden kolleegojen kanssa kuin ne suomalaiset muutenkin. Ei se täkäläinen koulutus kovin kummoista ole.
Juu muutetaan pakkoruotsi englanniksi. Kansantaloudellisesti kannattava päätös. Eduskunnassakaan ei taida olla kuin yksi pieni ryhmä joka vastustaisi.
Opetelkoot suomen kielen jos tahtovat olla ja elää täällä. Niin kaikki muutkin ulkkikset joutuvat tekemään.
Mä olen siitä tarkka, että haluan asioida ja palvelun suomeksi täällä Suomessa. Siitä en tingi yhtään.
Vierailija kirjoitti:
Suomen kielen kurssille mars!
Jutussahan kerrotaan, että kursseilla saavutettavissa oleva taito ei riitä, vaan edellytetään äidinkielen tasoista suomea. Itse olen opiskellut englantia 7 vuotta peruskoulussa, kolme vuotta lukiossa, yliopistossa virkamiestason ja ollut 10 vuotta jenkin kanssa aviossa eikä minunkaan englanti ole äidinkielen tasoista. Kysehän ei ole kielestä lainkaan, vaan siitä, että halutaan suosia kotimaisia hakijoita, samaan aikaan, kun heitä ei ole ka yritykset kärsivät työvoimapulasta. Ääliömäistä mielestäni.
Jos muutat vieraaseen maahan, niin oletusarvoisesti sinun täytyy tulla kyseisen maan kielellä toimeen. Tässä tapauksessa suomi.
Luin juuri jutun suomalaisesta yrittäjästä, joka haki töitä Ranskassa ja hänet suostuttiin palkkaamaan sillä oletuksella, että oppii ranskan kielen.
On täysin ylimielistä käytöstä kuvitella, että voit muuttaa vieraaseen maahan ja sinun vuoksesi tehdään muutoksia käytettävän kielen suhteen.
Eri asia, jos opiskelee kieltä ja haluaa tulla siinä paremmaksi.
Monet aasialaiset esimerkiksi ovat oppineet kielen todella hyvin opiskeltuaan, miksei myös jenkit?
Onko ne jenkit oikeasti sitten kuitenkin tyhmempiä kuin muut kun eivät kykene suomea oppimaan?
Kyllä monet muut pystyvät. Brititkin.
Mun mies ja hänen työkaverinsa asuivat Suomessa yli 10 vuotta, olivat hyväpalkkaisissa töissä eivätkä puhuneet sanaakaan suomen kieltä. Miehen mukaan Suomessa ei tarvitse osata suomea, riittää kun osaa englantia ( hänen palkkansa oli tuolloin yli 100 000 nyt Suomen ulkopuolella tienaa paljon paremmin, siksi muutettiin niinkuin moni muukin pois Suomesta, paremman palkan perässä, ei kieliongelmien takia.)
Kimberley on hyvä ja opettelee suomen kielen, jos täällä meinaa asua. Sama koskee muitakin jenkkejä, jos haluaa muuttaa maahan x, niin sitten opetellaan maan tavan ja kieli
Vierailija kirjoitti:
Onko ne jenkit oikeasti sitten kuitenkin tyhmempiä kuin muut kun eivät kykene suomea oppimaan?
Kyllä monet muut pystyvät. Brititkin.
Usein ongelmaksi tulee, että suomalaiset haluavat puhua jenkin kanssa englantia joten ei voi luonnollisesti oppia ellei tunne suomalaisia jotka eivät osaa englantia ja sitten jos palkkaa jonkun opettamaan suomea niin se on usein melko turhaa sanavarastoa aloittelijalle. Eli pääasiassa vaimon vika. Tai Miehen jos on naisjenkki.
Eli tämän ketjun perusteella järkevintä on, että kun esim. korkeakoulutettu akateeminen muuttaa maahan, hän istuu esim. kolme ensimmäistä vuotta hyödyttömänä kielikursseilla ennen kuin kelpaa suomalaiseen työelämään?
Vierailija kirjoitti:
Eli tämän ketjun perusteella järkevintä on, että kun esim. korkeakoulutettu akateeminen muuttaa maahan, hän istuu esim. kolme ensimmäistä vuotta hyödyttömänä kielikursseilla ennen kuin kelpaa suomalaiseen työelämään?
Ei vaan, että ottaa tosissaan projektikseen opiskella maan kielen niin, että pärjää sillä työelämässä. Jos työllistyy kieliopintojen aikana, niin hyvä. Ihminen ei voi kuitenkaan luottaa, että englannilla pärjää aina.
Monet ulkomaalaiset opiskelevat kieltä ja myös arkitoimissa opiskelu jatkuu, kun luonnollisesti tulee taitoja lisää esimerkiksi kaupassa asioimistilanteissa.
Maassa maan tavalla, tai maasta pois!
Koskee myös jenkkejä.