Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

raskaus ja imetys

Vierailija
19.09.2009 |


Mites on, jos on raskaana niin pitääkö imettäminen lopettaa? Ihan kun olisin tällaista jostain kuullut.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

imetyshetkellä tai heti sen jälkeen tulee kipakoita supistuksia. Itse olen imettänyt vielä rv.35.

Vierailija
2/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos huolehdit omasta ravitsemuksestasi ja koet jaksavasi imettää niin siitä vaan. Tunnen monta tandemimettäjää eli he ovat siis imettäneet läpi raskauden ja sitten vauvan synnyttyä kahta lasta yhtäaikaa. Jotkut joutuvat lopettamaan tai rajoittamaan imetystä kipeiden rintojen takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskenmenoriski siinä on ja itse olen sen kokenut. En tiedä, oliko se keskenmenoni syy, vai olisiko niin tapahtunut muutenkin vai vaikuttiko raskas muuttokin. Itse en siis toiste keskenmenoriskiä ottaisi eli lopettaisin mahdollisimman pian. En silti yhdessä päivässä, mutta pian. Hormonit imettäjällä ja raskaanaolevalla on erit. Voihan se olla naiskohtaistakin. Toisilta onnistuu, toisilta ei.

Vierailija
4/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hän sanoi, että ennen on neuvottu lopettamaan imetys, mutta ei enää nykyään. Ennen on uskottu, että se lisää keskenmenoriskiä, mutta nykyään tiedetään toisin. Eli siis omien voimien mukaan :). Itse imetän ja olen raskaana ;)

Vierailija
5/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jos seksiä ei ole kielletty, niin imetystä voi ihan huoletta jatkaa. Joillain imetys (ja se seksi) aiheuttaa kunnon supistelua, ja silloin imetys kannattaa lopettaa, koska keskenmenoriski on suurempi.



Ja muista tosiaan huolehtia itsestäsi, syödä, juoda ja levätä riittävästi, imeväinen ja sikiö ottavat kyllä omansa, mutta sinulla voi olla aika heikko olo, jos vaikkapa syöt liian vähän.

Vierailija
6/6 |
19.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillain ihmisillä imetys saattaa lisätä keskenmenon riskiä, koska kohtu supistelee imettäessä. Se tuskin on kovin kova riski ihan alussa.



Suurempi asia on se, että sekä raskaus että imetys kuluttavat aika lailla energiaa, joten pitää huolehtia ekstrahyvin riittävästä ravinnonsaannista ja raudan saannista.