Keille on annettu 200 000 koronarokotusta, jotka ei näy tilastossa?
Suomeen on tullut 900 000 koronarokoteannosta. Mutta 700 000 rokotetta annettu virallisesti. Kuka ne loput 200 000 on saanut tilastojen ulkopuolelta?
Kommentit (8)
Kyllä ne on niitä 2. rokotuksia. Kohtahan niitä seisoo ihan toisesta syystä, kun Astran piikitys lopetetaan kokonaan. Norjastakin löytyi 2 tapausta lisää. Kiva meille, joille annettiin viime viikolla piikki. Nyt saa pelätä osuuko omalle kohdalle ja jos ei niin toista piikkiä en ota. Eli 140000 riskiryhmän kansalaista jää ilman rokotesuojaa. Viimeisen viikon rokotusten jako oli vastuutonta puuhaa.
Vierailija kirjoitti:
Eikös Haavisto & hallitus lahjoittanut rokotteita kehitysapuna. Lukumäärää en muista. Ihme ettei noussut suurempaa kohua aiheesta kun ei meillekään meinaa riittää.
Ne lahjoitetut rokotteet eivät ole koskaan edes käyneet Suomessa. Ne viedään suoraan määränpäähänsä. Lahjoitukseen osallistuminen on ehtona sille, että valtio saa osallistua EU:n yhteisiin rokotehankintoihin.
jokohan rokotefriikkejä alkaa mietityttää, olivatko kieltäytyjät sittenkin oikeassa. taas.
No jos rokotetaan niitä hoivakoti-ihmisiä joita tässä nyt suojellaan sulkemalla ravintolat ja ihmiset kotiin, niin tietenkään se ei näy missään koska ovat aina eläneet eristyksissä. Tätä nyt vain ei kukaan tunnu tajuavan.
Jos ne on varattu toisiksi annoksiksi. Monellahan on jo senkin aika.