Mikä on (ollut) kuntasi typerin hanke?
Kommentit (117)
Monet uudet julkisrakennukset, jonne on todella vaikea kävellä tai kävelytiet on suunniteltu niin huonosti, että monet menevät vain ruohikon lävitse, kun on nopeampi. Sitten siellä on jatkuvasti esteitä, ettei ihmiset kävelisi, kun ruoho menee pilalle.. Miksi sitten eivät vaan tee tietä siihen, tiedä sitä.
Myös Jyväskylässä se uusi sairaala. Siis ihan oikeasti, näyttää suurelta ruumishuoneelta ulkoapäin.
Ei meidän kunnassa ole sellaisia. Rahaa on mennyt korkeintaan urheiluun.
Vesilaitoksen yhtiöittäminen. Hinnat lähti nousuun heti.
Ohitien valmistuttua keskustassa olevalle sillalle rakennettiin katukivistä mutkittelevat shikaanit ja tarkoitus oli istuttaa reunoille pensaita ja nurmikkoa. Rakennelma oli niin syheröinen, ettei siitä päässyt läpi kuorma-autolla (tässä tapauksessa myöskään paloautolla) kaupungin sille laidalle. Kivetys rakennelmineen purettiin pois varsin pian ja kaikessa hiljaisuudessa.
Rakkausraha, lentokenttä. Molemmat täysin hyödyttömiä. En ole kuullut että kukaan olisi hyötynyt rakkausrahoista.
Liikerata, Riihimäki. Osaamattomien päättäjien aivoitusten konsuavusteista tuotosta. Kun rahat on palaneet tuon lisäksi muuhunkin hömppään, niin pelastuksena otettu lisää konsuja dumppaamaan lastinsa päättäjien syliin. Tuloksena fantasiakuvia "kaupunkikeskuksesta" ja kouluverkoston alasajoa. Edellinen kuntajohtaja kävi hakemassa hyvät koulutukset ja paremman CV:n ja pakeni muualle töihin.
Kuukylä, joka ei koskaan valmistunut.
Vierailija kirjoitti:
Ratikka
Onneksi me purettiin aikaan pois
t. turkulainen
Olishan noita moniakin (helsinki) mutta kalleudessaan ja muussa järjettömyydessään viimeajoilta tulee mieleen kolme.
Ensinnä pisara-rata. Eli siis louhitaan junarata maan alle koska metroallergia?! Tuon voisi mainiosti korvata metrolla mutku ei nyt vaan metro kelpaa.
Toinen on sitten edelliseen liittyvä metroallergia. Eli kun eka yritys meni niin hankalasti ja kalliisti niin nyt ne ei uskalla edes yrittää enää. Joten täällä kaivetaan vaikka rahtilaivat mieluummin tunneleihin kuin jatketaan metroa helsingissä.
Kolmas ja kallein on malmin kentän rakentaminen. Eli alueelle joka on monta kymmentä metriä syvää syövyttävää savea, entinen järvenpohja ja rakennettu vuosikymmenten mittaan siten ettei sinne mene edes pääteitä saati sitten joukkoliikennettä. Tämän alueen nää sitten suuressa viisaudessaan valitsi rakentamiselle koska veronmaksajan lompakossa riittää varoja maksaa kaikki nuo ylimääräiset kustannukset.
Lisäksi siinä menee täysin käyttökelpoinen ja loistavassa paikassa oleva lentokenttä. Tätäkin tullaan kiroamaan tulevaisuudessa kun korvaava kenttä rakennettaneen jonkun vanhan taajaman tilalle (kuten esim. lontoossa purettiin kaupunginosa kentän tieltä).
Uimahallittomuus, ei vieläkään uimahallia Mäntsälässä. Olisi se maksanut jo itsensä takaisin ajat sitten.
Se että suunitellaan uusia kerrostaloja keskustaan vaikka kaupungissa on 2000 tyhjää asuntoa.
Lämmitetty tekoonurmikenttä potkupalloilijoille, jäähalli kaunoluistelijoille, kuplahalli puistoon jalkapalloilijoille. Kymmeniä miljoonia haaskattu turhaan, pientä piiriä palvelevaan toimintaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei meidän kunnassa ole sellaisia. Rahaa on mennyt korkeintaan urheiluun.
Minunkin mielestäni ne katetut kultaiset pesäpallokatsomot oli loistava sijoitus! 💸 Seuraavaksi sitten se parkkihalli siihen Kuikkikselle 👍
Jättimäinen kuoppa kaupungin keskustassa. Ennen siinä oli liiketilaa. Nyt vaan kuoppa. Piti tulla mahtava uusi rakennelma, mutta nousukauden takia(!!!!!!!) kustannukset nousivat kuulemma liian koviksi ja grynderi vetäytyi (ei jmlta paras selitys IKINÄ).
Nyt on vaan hillitön kuoppa siinä ja aidat ympärillä. Järvenpään kaupungille miljoonien tappiot. Kukaan ei ole joutunut vastuuseen MISTÄÄN.
Tästä kuvasta ei näy kunnolla miten ruma, miten iso ja miten KESKELLÄ kaupungin keskustaa. Ja ympärillä Berliinin muurin näkönen hökötys nykyään:
Täytetään merta, että voidaan rakentaa lisää asuntoja.
Vierailija kirjoitti:
Olishan noita moniakin (helsinki) mutta kalleudessaan ja muussa järjettömyydessään viimeajoilta tulee mieleen kolme.
Ensinnä pisara-rata.
Toinen on sitten edelliseen liittyvä metroallergia.
Kolmas ja kallein on malmin kentän rakentaminen.
Noiden lisäksi tulee mieleen Kruunuvuorensilta. Kallis ratikkasilta, jossa voi kyllä kävellä ja pyöräillä. Hintalappu nyt 350 miljoonaa, joten eiköhän se sitten tule puoli miljardia maksamaan. Saman asian ajaisi, jos ihmiset ajaisivat metrolla Herttoniemeen ja siitä rakennettaisiin ratikka Laajasaloon.
Torniossa monet patsaat. On ollu pari hienoaki mut tollot luulee et patsaat lisää turismia ja koko h****tin ajan tilaa uuden patsaan ja jopa sijottaa johonki nii syrjään ettei edes paikallinen sitä löydä. Suurinosa on rumia, teema toistuu liikaa kokoaja eikä niitä oikeasti kukaa tänne matkusta ihailemaa.
Samaanaikaa tiet on kauheassa kunnossa kesät talvet mut ei kiinnosta. Meänki kylän tie vuosia ollu nii reikiä täynnä et käyn kohta ite repimässä koko asfaltin pois!
Ratikka