Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten aikaisin tiesit että odotat lasta?

Vierailija
11.05.2009 |

Olen ollut yhden kerran aiemmin raskaana. Nyt olisi mahdollista taas mutta reilu viikko on vielä testin tekoon.

Olen aivan ihmeissäni, alaselkäni on mennyt samalla tavalla kipeäksi kuin esikoista odottaessani sekä nännit on arat. Tuntuu hurjalle kun miettii voisiko nämä olla raskausoireita enkä nimittäin ihan hermoheikko ole tälläiseten suhteen. Lapsen yritystä meillä on ollut jo 8 vuotta joten pahin innostus on laantunut jo kauan aikaa sitten.

Siinäkin raskaudessa oireita tuli hurjan äkkiä, alle viikkoon hedelmöittymisestä.



Onkohan millään lailla mahdollistakaan tuntea raskautta näin pian?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kierto tarkka 30 päivää AINA :D Olen myös tullut raskaaksi joka kerralla ekasta yrityskierrosta. Mä olen ruvennut oksentamaan joka raskaudessa 2-3 päivää ennen kuin menkkojen on pitänyt alkaa ja olen silloin tehnyt testin, joka on näyttänyt kirkkaan plussan!

Vierailija
2/5 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vesi alkoi maistua metallille, iltaisin kuvotti ja yöllä tuli alavatsaan kipukramppeja. Tällaisia oireita ei siis ikinä ennen menkkoja. Testasin kun menkat päivän myöhässä, plussa ei ollut yllätys.



Myös toisen raskauteni tunnistin samoista merkeistä samoihin aikoihin. Silloin ei ollut edes kovaa yritystä päällä enkä raskautumista suuremmin kytännyt, tutut oireet ilmiantoivat raskauden :)



Raskaushormonia alkaa muodostua n. viikko ovulaatiosta. Se, miten kukin hormoniin reagoi (tuleeko oireita missään vaiheessa) on yksilöllistä. Periaatteessa viikko ennen menkkojen alkamista voisi jo tulla jotain oireita, mutta silloin hormonimäärä on vielä niin vähäinen että epäilen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus on jo ollut oireitakin, joskus ei mitään, mutta vahva tunne kuitenkin siitä että raskaus on alkanut (näin on ollut jo 4 kertaa). Ekassa raskaudessa olikin tosi hassua koska testi näytti plussaa vasta kun menkat oli 10 päivää myöhässä... Tokassa taas plussa tuli päivää ennen kuin menkkojen piti alkaa. Kolmannessa odottelin menkkoja alkavaksi toista viikkoa, ja tiesin kyllä olevani raskaana mutta tilanne oli vähän ylläri (ehkäisy petti) ja ajattelin että jos ne menkat nyt kuitenkin tulisi. Neljännessä iski karmea migreenikohtaus just siinä noin 7 vrk hedelmöittymisestä. Kierto oli tosi sekaisin, ja tein testin mutta se ei vielä näyttänyt mitään. 10 vrk hedelmöittymisestä tulikin sitten jo plussa. Ja tiesin silloinkin pomminvarmasti olevani raskaana.

Vierailija
4/5 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jokaisella kerralla ollut havaittavissa noin viikko ennen kuukautisten oletettua alkamista raskaustestin vielä näyttäessä negaa. Lievää kuvotusta on myös ollut jo ennen positiivista testiä.

Vierailija
5/5 |
11.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nyt tissejä aristaa ja olen ihan tajuttoman väsynyt ja mahassa koko ajan jotenki niinku velloo.. äklö olo, mut ei nyt mikään järkyttävän kauhee olo. Oikeestaan ennen testiä jo vähän epäilin että nyt olen taas raskaana.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi seitsemän