Toleadoo GmbH
Onko kukaan ollut missään tekemisissä tämmöisen Toleadoo GmbH yhtiön kanssa, joka on rekisteröity Frankfurtiin Saksaan? Nimittäin se tarjoaa ainakin arvontakilpailuja netissä, jossa hyvät palkinnot mm. 1000 euron lahjakortti Prismaan tai Tokmanniin. Erehdyin osallistumaan ja antamaan henkilö- ja osoitetiedot, mutta onkohan se huijausta?
Kommentit (5)
Näissä kilpailuissa saadaan sun tiedot ylos ja sitä kautta markkinointia aletaan tekemään, puhelinmyyntiä yms. Yleensä ovat luotettavia että kyllä palkinnot jakavat kuitenkin pois.
Luultavasti myy sun tiedot eteenpäin, ite erehdyin myös osallistumaan sniin sanotun "coca colan" kilpailuun. Saattaa tulla sähköpostiin spammia ja soittoja firmoista. Joissain tapauksissa jopa feikki laskuja postiin.
Miettikää nyt itsekin, osallistutte vain arvontaan, mihin tarvitaan syntymäaikaa, kengännumeroa ym vain hieman liioiteltuna. Osalistujien tiebot myydään valtavalle joukolle yrityksiä, jotka näin tietävät sinusta lähes kaiken.
Valtioiden tulisi suojella kansalaisiaan, yksi suojeltava olisi sevettä henkilötiedot eivät leviä ympäri maailman. Toinen vaihtiehto on yksinkertaisempi, kukaan ei osallistu tuollaisiin. Sovitaanko niin?
Nämä on huijaus viestejä teiltä kalastetaan tietoja .
Up