Milloin huomasit tulleesi "vanhaksi"`?
Milloin tai oikeastaan minkä ikäisenä tunsit, ettei kroppasi toimi enää "niinkuin ennen"?
Nivelet kolottaa, noustessa tai kyykkyyn mennessä ähkäiset, jne.. Kertokaa ihmeessä, koska itse koen kärsiväni näistä oireista ja olen vielä "nuori" (27v).
Kommentit (325)
Nooo, krapulasta toipuminen alkoi kestää useamman päivän +30 veenä. Nyt suupieliin alkaa ilmestyä uurteet, en kestä! Musta on tulossa buldogginaama-mummo 😭😭😭😭😭😭😭😭😭 N37
Oisko tuossa kuuskyt ja risat kun ajatus ikuisuudesta alkoi tulla todellisemmaksi. Siihen asti luulee olevansa kuolematon.
No ekan kerran tänä kesänä kun maalattiin. En ollutkaan niin ketterä nousemaan tikkaille kuin ennen. Täytin juuri 50 v.
Olen nyt 36v. ja parin viime vuoden aikana olen tajunnut, että kappas, minähän vanhenen siinä kuin kaikki muutkin. Iho alkaa näyttää ikääntymisen merkkejä ja hiusten väri haalistua. Merkit ei ole vielä kovin selvät, mutta itse sen kyllä huomaa, kun joka päivä itseään peilistä tuijottelee.
Olin 25v kun eräs äiti puhui minusta lapselleen tätinä. Korjasin pyörääni ja ohikulkeva lapsi ihmetteli mitä tein ja äitinsä selosti "täti korjaa pyöräänsä" tmv.
Vierailija kirjoitti:
Oisko tuossa kuuskyt ja risat kun ajatus ikuisuudesta alkoi tulla todellisemmaksi. Siihen asti luulee olevansa kuolematon.
Heh, erikoisia ajatuksia ottaen huomioon ikäsi. Minä olin kuolematon sinne 20-vuotiaaksi asti, sitten lapsuudenkaveri kuoli. Kyseessä ei edes ollut onnettomuus eikä ițşařı. Silloin iski ja lujaa, että jos lapsuudenkaveri voi kuolla täysin yllättäen, en minäkään ole eri asemassa.
En oikeastaan ole huomannut sellaista, ainakaan merkittävästi, jonkin verran ehkä olen kankeampi ja melko varmasti hitaampi, mutta se johtuu enemmänkin liian vähäisestä liikunnasta ja lihomisesta.
Silloin kun huomasin, etten voi enää maata koko päivää sohvalla lukemassa kirjaa, ilman että polvia ja selkää alkaa kolottaa. Ehkä 36-v.
Suoli ei toimi enää kuin ennen, selkää kolottelee.
Vierailija kirjoitti:
Silloin kun huomasin, etten voi enää maata koko päivää sohvalla lukemassa kirjaa, ilman että polvia ja selkää alkaa kolottaa. Ehkä 36-v.
Mulla ihan sama! Tänä kesänä huomasin. N35
Nivelrikko ja särky vaivaa useammin ja pitempiä jaksoja. Se vaikuttaa kaikkeen liikumiseen ja kuntoiluun.
Olen vähentänyt onanointia välillä menee jopa muutamia päivä ilman ja kun haluttaa niin korkeintaan muutaman kerran enää päivässä kun mielikuvitustyttöystävän uljaat muodot alkavat oikein nousta mieleen
Kun nousee sohvalta, pitää ottaa pari askelta varovasti, kun jalat on niin jäykistymeet. 44 vee
Vierailija kirjoitti:
Olen vähentänyt onanointia välillä menee jopa muutamia päivä ilman ja kun haluttaa niin korkeintaan muutaman kerran enää päivässä kun mielikuvitustyttöystävän uljaat muodot alkavat oikein nousta mieleen
Sellaista se on kun mies vanhenee, kohta mielikuvitustyttöystäväsi joutuu vaihtamaan nuorempaan jos ei ole jo niin tehnytkin.
Olen nyt 39-vuotias, ja vielä ei ole tullut mitään varsinaisia kolotuksia tai särkyjä, mutta vaatteissa ja kengissä olen alkanut arvostaa mukavuutta ja käytännöllisyyttä ulkonäön edelle.
Vanhaksi en ole huomannut tulleeni, mutta havaittavia muutoksia (ainakin hormoonitoiminnassa ja aineenvaihdunnassa) tuli 35 v jälkeen. Syksyllä täytän 39.
Naama on rupsahtanut viime vuosina. Kaulan rypyt on silmiinpistävät. Iho on löystynyt kaikkialta. Aika usein joku paikka särkee ja ihmiset ei enää kiinnosta. 40v jälkeen alkaa nopeasti rapistua.
Olen tullut vanhaksi ainakin kolmasti, mutta näistä on toistaiseksi myös toivuttu. Elämä rajallisuuden ymmärsin joskus alle kymmenvuotiaana. Nyt ikää on mittarissa 47v ja koen tällä hetkellä olevani vielä nuori. Tämä siitäkin huolimatta, että ikänäkö alkoi ajoittain vaivaamaan muutama viikko takaperin.
Huomasin olevani vanha silloin kun tajusin etten ole kuolematon.
Vielä ei kolota joten siihen en osaa sanoa.
Ikää 37v