Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vaikea valinta. Teho vai leikkuri?

Vierailija
22.02.2009 |

Olisi mahdollisuus olla kummassakin paikassa töissä!



Pitäisi vaan valita.

Kummassakin hyviä ja huonoja puolia.



Onko paikalla sairaanhoitajia, jotka voivat kertoa omia kokemuksiaan hyvistä ja huonoista puolista?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse olen työskennellyt teholla ja pidän siitä kovasti!



Teholla on yleensä hyvät hoitotiimit ja yhteistyö joka suuntaan pelaa. Työhön täytyy toisaalta panostaa kunnolla, koska koko ajan täytyy olla silmät auki! ( niin kuin kyllä leikkurissakin) Tehosta riippuen perehdytys kestää kuukausista vuoteen. Teholla tapaa monenlaisia potilastapauksia mikä on ehdottomasti suuri plussa (ainakin omasta mielestäni).

Myös pitkät vuorot ovat mielestäni ok koska tällöin saa enemmän vapaapäiviä. Yhteistyö ja kommunikointi teholla omaisten kanssa korostuu.



En osaa oikein sanoa tuosta leikkurista mitään, koska en siellä ole ollut!

Mutta mielestäni teholla työskentely on mukavaa ja antoisaa työtä.

Vierailija
2/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

huonot puolet unohtui

Potilaat jotka ovat osastolla pitkään ja jos satut hoitamaan samaa potilasta vuorosta toiseen käy rankaksi!

Omaisten kohtaaminen joskus raskasta.

Teknisiä latteita paljon! ( no onko tämä nyt plussa vai miinus)

Joillakin tehoilla edelleen hyvin vanhakantainen hierarkia lomien ja töiden suhteen..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

T. lääkäri



Olen kyllä itse työskennellyt pitkään sekä teholla että leikkurissa, ja hoitajan työtä molemmissa seuranneena ja hoitajien puheita kuunnelleena teholla työskentely vaikuttaisi mielekkäämmältä. Joku leikkurihoitaja voi tietty olla radikaalisti eri mieltä...

Vierailija
4/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin jos on sekateho, jossa lapsesta vaariin potilaita.Usein myös CCU samassa paikassa.Joillekin käy raskaaksi tämä kaiken asian opettelu ja hallinta.



Leikkurissa voi syventyä yhteen asiaan kunnolla, esim. anestesiaan. Jolloin ei käy niin rankaksi työ. Toisaalta saattaahan se sitten käydä myös tylsäksi.

Riippuu varmaan iästä ja omasta jaksamisesta.



Leikkurissa yleensä päivävuorot, sekäiltavuoro kuuteen illalla. Joitain päivystysvuorooja sit kun osaa asiat.

teholla kolmea vuoroa ja se voi olla se miinuspuoli, varsinkin jos ei pidä vuorotyöstä.

Vierailija
5/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman tarkempien yksityiskohtien tietämistä. Minkätyyppinen teho tai mikä leikkuri? Mikä kiinnostaa ammatillisesti? Itse suosittelen tehoa, mutta jos päivätyö kiinnostaa, niin leikkuri on parempi. Teholla hoitosuhteet pidempiä, sekin voi olla plussaa tai miinusta, riippuen sinusta.

Vierailija
6/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekateho, normi leikkuri pienessäsairaalassa.

leikkuri hoitaa myös silmä- ja korvapolin leikkaukset ja erilaiset kivunhoidot.



Tuntuu vaan, että olisi vaihteeksi mukavaa olla kapea-alaisemmassa työssä kuin aikaisemmin.

Myös vuorotyö on alkanut väsyttämään minua, vaikka nautinkin arjen vapaapäivistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin tuossa pari vuotta sitten 6kk leikkurissa ja se riitti mulle. Siirryin ilomielin takaisin teholle ja siellä aion pysyä.



Teholla työ haastavampaa, MONIPUOLISEMPAA, palkitsevampaa ja kaikin puolin minulle sopivampaa :)



Meillä myös saa vaikuttaa omiin työvuoroihin tosi paljon, leikkurissa ei voinut esittää mitään toiveita. Minä olen toivonut, että saisin tehdä 75% aamuja, loput iltaa ja tähän on mukisematta suostuttu. On näin pikkulapsiperheessä loistava asia! Etenkin kun sitten löytyy paljon niitäkin, jotka tekee mielummin rahakkaampaa yöduunia :)