Av-taloustieteilijät: mikä on ennusteenne asuntojen hinnoista seuraavan kahden vuoden sisällä pk-seudulla?
Laskevatko, nousevatko, pysyvätkö ennallaan? Entä miten luulette korkojen käyttäytyvän?
Kommentit (25)
Tuolloin 2-3 vuotta sitten ennustin, että korot nousee 2-3 prosenttiyksikköä ja että asuntojen hinnat laskee tuon 20-30 prosenttia. Nyt tuo 2-3 prosenttiyksikön nousu on tapahtunut, mutta juuri yllä mainituista syistä (ja siitä, että ihmiset ovat vielä olleet luottavaisin mielin talouteensa, kun on tullut noita nimellisiä palkankorotuksia) ne eivät olekaan heijastuneet asuntojen hintoihin vielä, mutta tulevat kyllä heijastumaan, jos mun mielipidettä kysytään. Eli olin toisin osin oikeassa, toisin väärässä, mutta en usko, että väärässä olen lopullisesti, vain viive on ollut suurempi kuin olisin uskonut.
Itsellä aikeissa ostaa sijoitusasunto noin 5-6 vuoden päästä. Saapa nähdä, että olenko oikeassa, että silloin asuntojen hinnat on halvimmillaan. Täytynee sitä ennen vain kerätä pääomaa vähän ettei tarvitse kokonaan velkarahalla ostaa.
Kyllä silloin maailmalla saa tapahtua jo aikamoisia juttuja, esim. III maailmansota tai muuta.
Joka vuosi ihmisten palkat nousevat, hinnat nousevat. Asuntojen hinnoissa voi tapahtua tasaantumista mutta sekin kestää vain vähän aikaa. Sitten taas nousevat.
Kyllä tosiaan saat odottaa että povaamasi 20-30 prosentin pudotus on tulossa, mutta omapahan on ongelmasi.
hinnat voivat romahtaa, samoin pk-seudun arvoseuduilla voi pyynti olla matalampi, jos tulee kovin pitkä taantuma... mutta siis peruskodin hinta pk-seudulla ei tule laskemaan edes kymmentä prosenttia.
No minä elän tosiaan tämmöisessä maailmankaikkeudessa, että uskon, että se mikä menee ylös voi tulla myös alas. Nythän on menty varmaan tusinan verran vuosia ylös ja se on poikkeuksellisen pitkä nousukausi. Alaskin tullaa, määrästä ei voi varmaksi sanoa, mutta jos multa kysytään, niin heitän tuo 20-30%. Ei siis puolitu vaan tuo 20-30%. Niin ja ei tuohon 50% tarvita mitään sotaa. Ihan viime laman aikaan asuntojen hinnat puolittuivat parissa vuodessa. Toki tilanne oli silloin erilainen kuin nyt ja niinhän ne tilanteet on aina... eihän me historiaa eletä uudestaan. Mutta jos taloushistoriaa katsotaan, niin yleensä ollaan menty 10 ylös ja 6 alas tyyliin, niin nyt ollaan poikkeuksellisen pitkä nousukauden huipulla minun nähdäkseni. Joku muu voi nähdä asiaa toisin. Mutta nyt ollaan ihan erilaisessa tilanteessa kuin viime laman aikaan... inflaatio jyllää ja korot nousee...
Niin ja täällä olen pahanilmanlintu. Jossain vähän enemmän talousasioihin paneutuneella palstalla on minun kanssa saman suuntaisesti ajattelevia hirmuisesti.
Yhdysvallat ovat todella kuralla tällä hetkellä ja niin eurooppakin pian on. Kyllä on taantuma, jopa lama tulossa. Tämä on siis ennustukseni, joka pohjautuu kyllä KTM koulutukseeni ja aktiiviseen talouden seurantaan.
Mitä olet edellinen mieltä, että voiko stagflaatiokin tulla?
melba:
Tuolloin 2-3 vuotta sitten ennustin, että korot nousee 2-3 prosenttiyksikköä ja että asuntojen hinnat laskee tuon 20-30 prosenttia. Nyt tuo 2-3 prosenttiyksikön nousu on tapahtunut, mutta juuri yllä mainituista syistä (ja siitä, että ihmiset ovat vielä olleet luottavaisin mielin talouteensa, kun on tullut noita nimellisiä palkankorotuksia) ne eivät olekaan heijastuneet asuntojen hintoihin vielä, mutta tulevat kyllä heijastumaan, jos mun mielipidettä kysytään. Eli olin toisin osin oikeassa, toisin väärässä, mutta en usko, että väärässä olen lopullisesti, vain viive on ollut suurempi kuin olisin uskonut.Itsellä aikeissa ostaa sijoitusasunto noin 5-6 vuoden päästä. Saapa nähdä, että olenko oikeassa, että silloin asuntojen hinnat on halvimmillaan. Täytynee sitä ennen vain kerätä pääomaa vähän ettei tarvitse kokonaan velkarahalla ostaa.
No, eipä siihen kovinkaan kummoisia ennustajaeukon lahjoja tarvita, että korot tulevat nousemaan ennätyksellisen alhaiselta tasolta. Tuskinpa ne sentään miinusmerkkisiksi olisivat menneet, vai mitä? Nyt on kuitenkin se tilanne, että ekp jätti ohjauskoron ennalleen, ja koronlaskut ovat todennäköisempiä kuin nostot inflaation takia.
mutta voimakas inflaatio tekee sen että käytännössä tämä on yhtä kuin hintojen lasku. Koska elinkustannukset nousevat ja useimmilla nuorilla perheillä on lainakatto saavutettu (20-30 vuotta) hinnat eivät voi enää niin rajusti nousta kun viime vuosina on nähty. En kuitenkaan jaksa uskoa yleiseen lamaan jos työllisyys pysyy hyvänä.
Euro on vahva ja pysyy vahvana, vaikka inflaatio jyllää, koska meillä on korkoeroa toiseen mahtivaluuttaan, dollariin. Investoinnit lipuvat Eurooppaan, koska täällä saa paremman tuoton kuin USAssa, sillä siellä korot matalalla ja inflaatio syö nekin tuotot.
Vahvalla eurolla on halvempi ostaa kultaa, öljyä ja muita vastaavia kovissa hinnoissa olevia aineksia. Kun vielä saadaan vientiyritykset vaihtamaan myyntihinnat dolsuista euroihin, saadaan valuuttariskikin pyyhittyä maton alle piiloon.
Jos muut laskevat, on EKP:lla varaa pysyä näissä lukemissa. Alkeellista.
Vierailija:
Jos muut laskevat, on EKP:lla varaa pysyä näissä lukemissa. Alkeellista.
Ihmisillä menee enemmän rahaa lainojen hoitoon, yritykset joutuvat hinnoittelemaan tuotteensa uudelleen, koska heidänkin lainojen hoitoon menee enemmän rahaa, vaaditaan palkankorotuksia, yleinen hintataso nousee, jne.
saa ihmiset varovaisemmiksi lainojen suhteen, yrityksetkin karsivat. Kun taas kuluttaminen hyytyy, ihmiset alkavat säästää enemmän. Kuuma markkinatilanne viilenee.
Yhteiskunta ei juurikaan enää toimi niiden KKK:ssa opetettujen teorioiden mukaan.
Muistaako joku, missä korot huitelivat vaikka 16 vuotta sitten? Nih. Mutta yritetään muistaa, että EKP ei voi hoitaa ainoastaan Suomen taloutta, on katsottava myös muiden 14 euroalueen valtion tilannetta.
Vierailija:
Muistaako joku, missä korot huitelivat vaikka 16 vuotta sitten? Nih. Mutta yritetään muistaa, että EKP ei voi hoitaa ainoastaan Suomen taloutta, on katsottava myös muiden 14 euroalueen valtion tilannetta.
Noihin laman aikaisiin lukuihin on aina helppo vedota, mutta silloin kyseessä ei ollut mikään normaalitilanne, johon voisi tätä päivää verrata.
Kylläkään ei niin jyrkästi kuin aikaisemmin.
Tämä arvio perustuu siihen, että asuntovelallisilla (lukuunottamatta yksittäistapauksia) ei ole maksuvaikeuksia, eivätkä ala myymään asuntojaan, jos eivät saa mielestään kunnon hintaa. Asuntojen myyntiajat ovat pidentyneet, mutta pyynnit ovat myös korkemmalla kuin koskaan. Aika monet myy vaan huvin vuoksi ja eivät myy, mikäli rahaa ei tule tarpeeksi pöytään. Selkeä lasku vaatisi suurten massojen maksuvaikeuksia ja sitä ei ole nyt näköpiirissä.
Mitä taas tuohon jakson loppuajan nousuun tulee, niin asunnot eivät kuitenkaan ole vielä superkalliita Suomessa ja monet rakennuttajat ovat keskeyttäneet kasvukeskuksissa rakennuskohteitaan. Tämä tarkoittaa, että uusista asunnoista on taas melkein pulaa parin vuoden päästä.
voi laskea vähän, muttei merkittävästi.
Korot tulevat laskemaan ensin vähän ja nousemaan sitten prosenttiyksikön tai ehkä jopa pari nykyistä korkeammalle..
Erityisesti isojen talojen hinnat tulevat alas. Niitä tulee paljon myyntiin, kun ihmiset eivät pysty maksamaan lainojaan ja asumiskuluja.
Asuntojen hinnat tulevat ehkä jonkin verran alas, mutta ei romahdusta.