Ruotsi haluaa eroon vanhuksista.
Tuo Ruotsin taktiikka on kyllä talouden kannalta tosi järkevä, mutta eettisesti törkeä. Vanhekset saadaan koronalla pois kuormittamasta taloutta.
Kommentit (6)
Kyllä juuri noin. Hämmentävää, miten kylmiä noi Ruotsalaiset on.
Kyllä mäkin mieluusti 79v sais tehdä tilaa nuoremmille
Tuossa on taas tuo implikaatio että tauti on vaarallinen vain vanhuksille. Se on väärä. Taudin saaneista tietty prosentti tarvitsee sairaalahoitoa. Siinä on niin nuoria kuin vanhoja. Siitä hoidosta selviävät nuoret paremmin. Siksi kuolleisuuden keski-ikä korkeahko.
Kun sairaalat ovat täynnä ja hoitopaikkoja ei ole niin jokainen joka tarvitsisi sairaalahoitoa kuolee. Niin nuoret kuin vanhatkin.
Tuossa tilanteessa jotkut taloudesta puhuvat kuvittelevat että joku vielä lähtee töihin / leffaan kämpästään kun hoitoa vailla jääneiden ruumiita lastataaan armeijan autoihin ja riskeeraa oman tartuntansa.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä juuri noin. Hämmentävää, miten kylmiä noi Ruotsalaiset on.
Totta tämä. Maan nimet kirjoitetaan isolla ja kaikki kansalaisuudet, ruotsalaisetkin, pienellä.
Ei, he ovat paljon ovelampia kuin yleisesti luullaan. Korona niittää tehokkaasti satoa ongelmalähiöissä ja viruksen ansiosta no-go alueet saadaan takaisin viranomaisten hallintaan.