Mikä on elämäsi trauma tai tragedia?
Kommentit (76)
Vierailija kirjoitti:
Väkivalta parisuhteessa, kun olin teini-ikäinen.
En ole pystynyt seurustelusuhteeseen tuon jälkeen.
Vanhempien alkoholismi, kun olin lapsi.
Vierailija kirjoitti:
Vanhempien alkoholismi, kun olin lapsi.
Sekä mt-ongelmat ja perheväkivalta, loppuivat kun olin 42v.
T.eri
Muslimien ja nee... mustien seksuaalinen ahdistelu.
N31
Olin kiusattu koulussa koko yläasteen.
Puolison päihdesekoilut ja siitä aiheutuneet ongelmat.
Annoin erehdyttää itseni avioliittoon. Vetelee onneksi viimeisiään mutta menetettyä aikaa ja rahaa ei saa takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Vanhempien alkoholismi, kun olin lapsi.
Tämä sekä ruma ulkonäkö.
Äitini suosi isosiskoani mun lapsuudessa ja jatkaa samaa rataa nyt, kun ollaan aikuisia. Ja sitten jaksaa ihmetellä, kun en tule kovinkaan usein käymään.
Vierailija kirjoitti:
Annoin erehdyttää itseni avioliittoon. Vetelee onneksi viimeisiään mutta menetettyä aikaa ja rahaa ei saa takaisin.
Alkoi kiinnostaa, miten sinut siihen erehdytettiin? Luvattiin jotain vai peiteltiin? Vai molempia vai jotain muuta?
Varmaan työttömyys valmistumisen jälkeen 90-luvun lamassa. Se vei luottamukseni tulevaisuuteen lopullisesti. Sen jälkeen olen aina pelännyt pahinta, säästänyt ja sijoittanut, etten enää ikinä joutuisi samanlaiseen taloudelliseen ahdinkoon.
man.ne kysy otatko moraa keuhkoon
Vierailija kirjoitti:
Muslimien ja nee... mustien seksuaalinen ahdistelu.
N31
Mua on ahdistelleet vain valkoiset suomalaiset miehet. Ulkomaalaiset miehet ovat 100 kertaa parempia. Sä olet vain rasistinen pikkutyttö.
N43
Varmaan se, että olen monisairas ja tyhmä. En saanut koskaan ammattia ja työtä ja mies on määrännyt miten elän.
Väkivaltaisen narsisti-isän hulluudet. Kävi minuun käsiksi jo ollessani vauva. 16 vuotta elin niin sairaassa kodissa ja valtavassa päivittäisessä stressissä, että en varttunut enää terveeksi aikuiseksi. Olen nykyään 36v työkyvyttömyyseläkeläinen, jolla on viisi mt-diagnoosia, mm. vaikea masennus ja PTSD.
Tähän päälle lähes 10v sitten rakkaan äitini ruma kuolema alle viisikymppisenä rintasyöpään. Enää minulla ei ole perhettä, vaan olen yksin. Toivon hartaasti omaa kuolemaani, että pääsisin täältä pois.
Yhden isäpuolen kautta väkivalta mikä iski parhaiten juovuksissa, toisen isäpuolen kautta mustasukkaisuus joka sekin nousi pinnalle juovuksissa ja sitten pari muuta isäpuolta jotka käyttivät hyväkseen toisen luonnetta kun lupasi maksaa tehdyistä hommista niin toinen teki mutta maksaminen jäi aina pelkäksi lupaukseksi
Lapsen sijoitus sijaisperheeseen. Vieläkin ahdistaa, jouduin lopettamaan työt ja muuttamaan toiseen maahan, lapselle tuli mielenterveysongelmia, vaikka on jo palannut kotiin.
Vierailija kirjoitti:
Yksinäisyys.
Tämä tietty itselläni läpi elämäni
Väkivalta parisuhteessa, kun olin teini-ikäinen.