Pahoja ruokia, joista olet alkanutkin pitää
Mitä sellaisia ruokia tai ainesosia olet ensin pitänyt pahanmakuisina, mutta ajan kuluessa myöhemmin herkullisina? Mieluiten aikuisiällä muuttuneita mieltymyksiä.
Itse ostin 80g raakasuklaalevyn noin 2kk sitten, jolloin ajattelin etten ikinä osta tätä lisää jos tämä levy joskus loppuu. Tänään söin kaksi viimeistä palaa ja olikin tosi hyvää! Huomenna ostan uuden levyn.
Kommentit (98)
Raskauden aikana hurahdin entisiin inhokkeihini eli oliiveihin.
punaviini, katkaravut, maksaruoat esim kananmaksa, oliivit, hapankaali, piimä.. onhan näitä
Valkosipuli. Vihasin sen hajua ja ajatustakin valkosipulista. Nykyään lisäisin valkosipulia lähes kaikkeen. Harmi vaan että monet vihavat sitä hengityshajua seuraavana päivänä...kuten esim mieheni.
Nötkötti. Ennen ajatuskin puistatti, mutta nykyään siihen tulee välillä kauhee himo ja on pakko ostaa purkki kaupasta.
Kesäkeitto, kaalilaatikko, mäti ja ravut.
Pinaattikeitto lapsuuden trauma mutta vielä en ole uskaltanut maistaa
N 59 v
Pinaattikeitto. Kammosin kouluaikana, nyt sillä silloin tällöin herkuttelen ja omat lapset katsovat kauhuissaan vieressä.
Hapankaali. Laitan sitä nykyään vähän joka paikkaan.
Oliivit, avokaado ja paprika on mulle ollut sellaisia, joista en lapsena tykännyt, mutta nykyään tykkään. Vaikka oikeastaan kypsennetty paprika on edelleen vähän vastenmielisen makuista.
Juomista viini, tee ja kahvi.
Oliivit, mutta vain mustat - vihreät maistuvat edelleen koiranyrjölle.
Punajuuri muualla kuin rosollissa, sitä en suostu syömään edelleenkään.
Suolakurkku hampurilaisessa - sellaisenaan en syö, mutta en jaksa enää harmistua jos hampurilaisessa on sittenkin suolakurkkua vaikka tilasin ilman.
Odotan innolla sitä päivää kun ruusukaalin haju ei aiheuta oksennusrefleksiä. Ehkä joskus syön vielä sitäkin. Jos oikein villiksi rupean niin opettelen juomaan olutta.
En tiedä. En osaa sanoa. Harvoin syön naudan maksaa mutta nyt kyllä maistuisi, en tiedä miksi. :P
Juomista olut, siiderit, lokerot, viskiä, rommit, giniä.
Ruoista kebu, pizzat, hampurilaiset.
Maksa oli lapsena hirveintä mitä tiesin. Jotain niin puistattavaa, että oon koko ikäni kiertänyt vähintään korttelin päästä. Kunnes sitten lokakuussa kaveri kutsui syömään ja oli paistanut yhdeksi ruokalajiksi maksaa. En kehdannut olla maistamatta, pistin silmät kiinni ja aattelin et nielaisen äkkiä ja koitan olla oksentamatta - ja seuraavaksi mä olisin nuollut vielä sen paistinpannunkin! Huh miten hyvää :D
Oliivit, skumppa, sipuli, homejuusto, misokeitto.
olut
oliivit
viski
pavut