Minä vuonna kotiinne hankittiin tietokone nettiyhteydellä?
Meille hankittiin lapsuudenkotiini vuonna 1997 syksyllä.
Olin silloin parikymppinen.
Kun muutin pois kotoa, hommasin itselleni tietokoneen ja nettiyhteyden vasta vuonna 2005. Asuin siis omassa kämpässäni ilman nettiyhteyttä, mulla oli vain Nokian näppäinkännykkä ja telkkari.
Kommentit (236)
Tammikuussa 2000 heti kun pahin Y2K-epävarmuus oli ohi.
Tais olla 95 kun tuli netti. Isälle siis. Koneita oli jo aiemmin. Oma kone+netti tuli vasta toiseen omaan kämppään olikohan 2002.
1988 , en muista mihi sillä modeemilla soitettiin
1994 keväällä. Nettiyhteys oli Tele iNet Pro hintaan 99 mk/kk.
Mulla oli yhteydet yliopiston modeemisoittosarjoihin jo 1992/1993 varmaan... Eka web-yhteys kotoa meni jotenkin sen modeemiyhteyden kautta siten että ensin telnet-yhteys yliopistoon ja sitten yliopiston jollain koneella piti antaa jotain komentoja, ei muista enää..... Sen jälkeen pystyi käyttämään nettiselainta.
2001. Menin sinä vuonna lukioon ja koulutöissä alkoi olla sen verran koneella tehtäviä hommia, että äiti ja isä totesivat minulle helpommaksi hankkia kotiin tietokone. Samaisen koneen otin mukaani, kun 2004 muutin opiskelemaan toiselle paikkakunnalle. Äiti ja isä hankkivat itselleen tietokoneen vasta 2010.
1996. Olimme kaveriporukan ensimmäiset ja opiskelimme molemmat insinööriksi. Eipä ollut kamalasti kotimaisia paikkoja missä surffata.
2007 hankin itse nettiyhteyden. Muuttaessani pois lapsuudenkodista vuonna 2001 meillä ei sellaista ollut.
1998. Se modeemi oli hauska: jos yhteyttä yrittäessä modeemi äänteli hiljaa, ei onnistunut. Kun modeemista kuului äänet kovalla, niin yhteyden luominen onnistui. Nettiä tuli käytettyä harvoin, kun se oli kallista.
Vierailija kirjoitti:
1994 keväällä. Nettiyhteys oli Tele iNet Pro hintaan 99 mk/kk.
Miten voit muistaa tuollaista nippelitietoa?!
Joskus 87-88 paikkeilla oli tietokone ja modeemi. Ei se ihan netti ollut, mutta sillä pystyi ottamaan yhteyden eri bokseihin ja hyvällä tuurilla pääsi juttelemaan sysopin kanssa. A-Lehdet pyöritti boxia johon pääsi useampi käyttäjä (oisko 20?) kerrallaan, se oli jo huikeaa! Siellä oli sähköposti ja chat.
Internetiin pääsin vasta 90-luvun alussa ensin koulun (TKK) koneelta ja joskus 94-95 muutin opiskelija-asuntoon jossa oli kiinteä Etherhet-yhteys. Tai tuo Ethernet tuli sinä aikana kun asuin siellä, siihen tarvittiin siihen aikaan erillinen verkkokortti.
Netti oli yhdistetty 1997 lankapuhelimeemme. Eli kun oli netissä, lankapuhelimeen ei voinut soittaa, koska se oli varattu.
Joskus 1990-luvun alussa. Puhelinlaskut olivat aivan hirveitä.
Vierailija kirjoitti:
1988 , en muista mihi sillä modeemilla soitettiin
Bokseihin ja A-Lehden VAXIin!
1998 modeeminetti. Kallis oli kun maksoi
erikseen lankavuokra, perusmaksu ja käytön mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
1994 keväällä. Nettiyhteys oli Tele iNet Pro hintaan 99 mk/kk.
Miten voit muistaa tuollaista nippelitietoa?!
Me konmaritettiin syksyllä vanhempien ullakko ja kesämökin kaapit. Nuo nettijutut löytyivät sieltä kuittien kera :)
Muistatteko tämän modeemin äänen 90-luvulta, kun yhdisti nettiin ja piti odottaa, eka ikään kuin numerovalinta piip piip piip ja sitten ihme surinaa? :D
Muistan kun sain kotiin varmaan Helsingin Lauttasaaren ensimmäisiä kaapelimodeemeita. sitä ennen käytin ISDN-yhteyttä. Kaapelimodeemi tuntui ihan poskettoman nopealta varsinkin kun samalla alueella oli ilmeisesti tosi vähän käyttäjiä.
Suunnilleen samaan aikaan. Tai kyllä meillä oli tietokone ja veljeni soitteli joihinkin purkkeihin jo ennen sitä.