Lääkäri kirjoitti kantaan, että potilas käyttää runsaasti vitamiineja ja ravintolisiä
Päivittäin käytän D3, Ubikinoni, astaksantiini, R-alpha lipoic, mustaherukansiememöljykapseli, kysteiini, monivitamiini, biotiini ja kalaöljykapseli.
Kommentit (37)
No onhan se hyvä, että lääkärit tietävät, mitä kaikkia mömmöjä suustasi alas pistät, jos esim joudut akuuttiin leikkaukseen. Esim. kalaöljy voi aiheuttaa vakavia ongelmia, kun verenvuotoa ei saada normaalisti tyrehtymään. Tai jos kaadut ja isket kunnolla pääsi, pitää lääkärin olla selvillä lisääntyneestä aivoverenvuotoriskistä. Tai kun sinulle määrätään lääkkeitä, kaikki eivät todellakaan sovi yhteen luontaislääkkeiden kanssa.
Muuten aivan sama, mihin rahojasi tuhlaat.
Eikös tuo ole aika runsaasti? Itse käytän kalaöljyä ja maitohappobakteereita.
Eipä tos enää muuta tarvii syödäkään 😃
Vierailija kirjoitti:
Eikös tuo ole aika runsaasti? Itse käytän kalaöljyä ja maitohappobakteereita.
Ei kyllä minun mielestäni ole runsaasti
AP.
Vierailija kirjoitti:
No onhan se hyvä, että lääkärit tietävät, mitä kaikkia mömmöjä suustasi alas pistät, jos esim joudut akuuttiin leikkaukseen. Esim. kalaöljy voi aiheuttaa vakavia ongelmia, kun verenvuotoa ei saada normaalisti tyrehtymään. Tai jos kaadut ja isket kunnolla pääsi, pitää lääkärin olla selvillä lisääntyneestä aivoverenvuotoriskistä. Tai kun sinulle määrätään lääkkeitä, kaikki eivät todellakaan sovi yhteen luontaislääkkeiden kanssa.
Muuten aivan sama, mihin rahojasi tuhlaat.
Nimenomaan. Tuollaisen asian laittaminen epikriisiin on aivan oleellista tietoa. Joillain luontaislääkkeillä on myös vaikutusta lääkeaineiden imeytymiseen. Olen itse nähnyt potilaita jotka ovat sössineet maksansa tietyillä tuotteilla.
"Jotkut lääkärit nyt vain vihaavat luontaislääkkeitä". No hohhoijaa, älkää imarrelko itseänne.
No onhan tuo runsaasti. Jos on terveellinen, monipuolinen ruokavalio, niin ei kaikkea tarvitse napsia purkista.
Useissa tutkimuksissa on todettu, että runsaasti ravintolisiä syövillä ihmisillä todetaan huomattavasti useammin jokin vakava sairaus seuraavan 3 vuoden sisään., kuin sellaisilla, jotka eivät syö mitään purkkivitamiineja.
Korrelaatio ei kerro mitään ilmiön syystä (eli aiheuttavatko lisäravinteet sairastumista, vai alkaako ihminen syödä lisäravinteita kun kunto alkaa heikentyä ja ihminen valuu kohti sairatumista, eli yrittääkö ikäänkuin parantaa itseään; jälkimmäinen vaihtoehto ei kuitenkaan näytä toimivan muuten kuin silloin kun kyse oikeasti on jonkun puutoksen aiheuttamasta ongelmasta ja satut valitsemaan juuri ne oikeat lisäravinteet tähän puutokseen - randomina ei toimi). Korrelaatio kuitenkin osoittaa, että ihmisten lisäravinteiden käytöstä on hyvä lääkäreiden olla selvillä ja se voi olla yksi lisätutkimusten tarvetta osoittava tekijä.
Toinen asia on, että monilla lääkkeillä on yhteisvaikutuksia luontaistuotteiden ja lisäravinteiden kanssa, eikä ne useinkaan ole kovin toivottavia.
Onhan tuo aika paljon. Meidän perheessä esim.syödään vain apteekin monivitamiinia. En oikeastaan edes tiennyt että niitä on noinkin paljon olemassa.
Taitaa maksa ja munuaiset kohta poksahtaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eikös tuo ole aika runsaasti? Itse käytän kalaöljyä ja maitohappobakteereita.
Ei kyllä minun mielestäni ole runsaasti
AP.
Juu, eihän se 9 nappia vielä kovin paljon ole, ja annostus luultavasti kaikille 2-3 kertaa päivässä.
Kyl sä aika paljon syöt. Mä otan vain monivitamiinia ja rautaa silloin tällöin.
Lisät ei korvaa monipuolista ruokavaliota. Joten joko a) syöt mitä sattuu ja ruokavalio on ihan persiillään, b) syöt monipuolisesti ja saat yliannostuksen monista vitamiineista ja hivenaineista, koska saat niitä tarpeeksi jo ravinnosta. Kumpikin tilanne johtaa pidemmän päälle terveysongelmiin.
Lääkäri kirjoitti ihan oikein, paljonhan sinä ap niitä käytät. Mitä mariset, oliko pakko kertoa , jos et kestä totuutta.
Se on ihan oleellinen tieto. Maksasi kärsii ja tulee jossain vaiheessa sanomaan sopparinsa irti.
Täällä on aivopestyt hyvin esillä.
Se monivitamiini, ne on sellaisia rahanpyydyksiä aivan turhia joista ei sille ole mihinkään jolla puutoksia on ja sairauksia ja lääkkeitä -> lisiä tarvitsisi. Sille, joka ei tarvi, ne on tarpeettomia.
Käykää kerran esimerkiksi D-vitamiinikokeessa ja uliskaa vasta sitten. Mulla oli D n 1/4 minimiarvosta ja sen sai minimiarvon rajoille 100 mikrogrammaa päivässä pitkällä kuurilla, eikä pysy ilman niitä.
Sain aikuisiän aknen häviämään käyttämällä D-vitamiinia 50 mikrogrammaa, vahvaa moni-B-vitamiinia, foolihappoa ja kaksi Möllerin kalaölykapselia päivittäin. Ei kiinnosta mitä lääkäri on mieltä vitskujen käytöstäni.
Olen joskus syönyt, mutta tajunnut ettei hyödytä. Eivät imeydy kuten ravintoaineista, ylimääräisiä aineita mukana paljon, eri valmisteiden yhteisvsikutus voi olla vaarallinen suorastaan. Kiinasta voi tulla ihan mitä vaan törkyä. Yhtäkaikki rahastusta.
Niitä on sittemmin jopa määrännyt teekoo lääkäri samoin kuin B12 ja foolihappoa. Lääkityksien vuoksi voi tarvita, tautiriskit voivat tarvita, ei ole varaa syödä lihaa ... tai esiintyy vaan puutosta. Vahvoilla B-vitskuilla on myös ollut hyvää käyttöä esimerkiksi selän, hermokipujen suhteen. Joskus jokin lääke aiheuttanut jonkin B-vitamiinin kadon siinä määrin, ei ole voinut kävellä enää ja joutunyt ravaamaan B-piikeillä. B12 on tietääkseni itselläsiksi, perheessä on Alzia. On otettu kokeitakin B12:sta.
Olen sylnyt rautaa ja C:tä toisten lääkärien käskystä ja jälkikäteen manattu, olisi pitänyt tutkia anemian syy, eikä syötättää oireita, maskeeraamaan rautaa ilman poissulkemisia. Oli meinaan sitten niin kuin vuotava kasvain,ja kuulemma toisaalta perussairaudessani ei edes syödä suun kautta rautaa, koska se ei meikäläisillä imeydy. Sekä pitäisi vain ruokkia tulehdusta
Jatketaanko ....
Meillä on ihan kunnan sisätautilääkäri ohjeistanut perheenjäsentä syömään mm seleeniä, E-vitskua ja ubikinonia sydämen vuoksi. Elää ja käy kymmenettä vuosikymmentä, kumma kyllä sitten kun niin tehnyt.
Voi voi. Tuhmasti tehty tietysti. Mutta tälkaistapa tämä.
Lääkäreistä osa nyt vaan vihaa ravintolisiä.
Olen käyttänyt paljon enemmän ja muuttunut paljon terveemmäksi ja kauniimmaksi.