Vanhemmat lasten ainoat hoitajat
Elämä on vain mennyt niin, ettei tukiverkkoa käytännössä ole. Edes lähellä asuvat isovanhemmat eivät osallistu perheemme arkipäivään esim. hoitamalla lapsia vaikka olemme ihan hyvissä väleissä. Mitä isä tai äiti ei tee, jää tekemättä.
Onko muita samanlaisia? Teemmekö väärin lapsiamme ja isovanhempia kohtaan?
Kommentit (6)
Joku maksullinen MLL-hoitaja, jos ei muuta.
Tulee n. 1-4 kertaa kuussa, maksan 6e tunti. Nyt löysin kaverin kautta toisenkin tytön. Myös mun sisko hoitaa joskus. (tosi harvoin kyllä)
Olen myös rohkaistunut ja kysynyt alakerran naapurin äidiltä, ottaisiko mun lapset hoitoon. On ottanut pari kertaa, kerran jopa yöksi. Naapurissa samanikäiset lapset.
Kannattaa olla aktiivinen.
Kaksi suhteellisen hyvin käyttäytyvää lasta. Toinen allergikko, joka saa melkoisen reaktion lähes kaikesta. " Huokaus" . Kukaan ei uskalla ottaa hoitoon. Joskus nyppii marinat " ei olla päästy miehen kanssa viikonloppulomalle kuukauteen, kun isovanhemmilla on muita menoja" N. 20v päästä ehkä pääsemme miehen kanssa kahdestaan reissuun. Sitä odotellessa ja lasten seurasta nauttiessa..
Mielelläni ottaisin kavereitten lapsia hoitoon, mutta täällä kyläilyt on menny tähän asti niin, että vanhemmat kyläilevät lastensa kanssa.
Meillä muuton vuoksi jäi kaikki sukulaiset ja tutut. Paria lapsenlikkaa ollaan kokeiltu, mutta ei olla oltu kovin tyytyväsiä.. Varsinkin, kun on vielä lapset niin pieniä, niin vaadin jo aika hyvää tuntemusta ja lasten käsittelytaitoa..
Toki itse olemme asian näin hoitaneet. Toki vanhemmat auttavat, jos pyydetään, muuten apua ei tule ikinä. Ja kyllähän kunnalta saa hoitoapua sitä tarvittaessa. Vanhampani ovat aina sanoneet, että he ovat lapsensa jo kasvattaneet aikuiseksi, ettei siihen enää ala. En ymmärrä miksi tuota aina hoippaa, vaikkei siis ikinä lapsiamme hoida, eikä tuon vuoksi tee mieli viedä hoitoonkaan.