Lapsettomuushoitojen takia sairaslomaa saaneet - Oletteko saaneet palkan sairasloma-ajalta?
Millä koodeilla työnantajan ei tarvinnut maksaa palkkaa?
Kommentit (10)
Esim jos on hyperstimulaatio, se on sairauteen verrattava tila ja IVF: n jälkeistä toipumispäivää (2) voi taas verrata pieneen päiväkirurgiseen toimenpiteeseen.
Yleensä maksaa, mutta niin kuin huomattu, ei kaiklla.
Meillä on toimipisteitä ympäri kaupunkia, eikä kukaan jaksa seurata toisten menoja niin tarkkaan, että tietäisi ettei työntekijä ole vain toisessa paikassa. Työaikaakaan ei seurata kellokorteilla. Punktiosta sain yhdellä kerralla sairaslomaa lopun päivää, en muista laitoinko lappua eteenpäin. Toisella kerralla oli tärkeä juttu töissä, joten painelin suoraan punktiosta palaveriin.
Kiitos vaan kommenteista, mutta tiedän, että käytännöt vaihtelee, mutta mitä ne koodit mahtoivat olla, joilla ei ole pakko maksaa? Tämä mun koodi vaikuttaa joltain yleispätevältä eikä mitenkään välttämättä lapsettomuuteen liittyvältä.
kaikilla kerroilla sain sairaslomapäiviltä täyden palkan. Mutta tiedän, että näin ei välttämättä kaikilla ole. Joskus olen kuullut puhuttavan ns z-koodeista, jolloin palkkaa ei välttämättä makseta.
Ap kysyy nyt niistä koodeista, eikä sitä oletko juuri sinä saanut palkan. Minä muistan myös, että on joku koodijuttu, joista ei tarvitse maksaa ja taitaa olla juuri tuo etukirjain, mistä joku mainitsi. Oliskohan se juuri tuo z. Mikä se sun koodis on, jos joku palkanlaskija osais sanoa sen perusteella.
Koodi oli jouku sellainen, että jos sen tarkasti netistä niin ei kyllä jäänyt epäselväksi minkä takia olin saikulla.
Tietäiskö joku?
Edellisellä kerralla sain Helsingin kaupungilta palkan, vaikka koodi oli suoraan lapsettomuushoitoihin viittaava.
Itse kerroin työnantajalle asiasta.
Ei noihin ole mitään yleispätevää ohjetta kuten ei siihenkään että montako päivää työnantaja maksaa palkkaa yleensäkin sairaslomalla oltaessa.