Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuvitteleeko joku, että asuntojen hinnat Hgissä laskee ikuisiksi ajoiksi? :O

Vierailija
21.01.2008 |

Jos siis ylipäätään kauheasti laskevat lähiaikoinakaan...



En voi uskoa, että joku voisi sillä tavalla ajatella. Voi olla, että tulee hintataantumaa ja hinnat jopa laskevat, mutta kyllä ne taas nousevatkin - jos ei heti, niin 5-10 vuoden sektorilla ihan taatusti.



Me ostamme asunnon pidemmäksi aikaa, ei vuoden tai parin (tai voitontavoittelun) takia. Sen vuoksi en todellakaan jaksa murehtia, mikä sen arvo on ensi tai seuraavana vuonna.



Voihan se olla, että voitontavoittelulla saisimme jotain enemmän, mutta kun se ei ole tarkoitus.



Me hankimme asunnon elämää, ei rahankeruuta varten.

Kommentit (65)

Vierailija
1/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näinhän 95% asunnonostajista ajattelee. Sehän vain heijastelee sitä tosiasiaa, että meistä suurin osa ostaa asunnon kodikseen vuosiksi eteenpäin, ei keinottelua varten. Lisäksi kun otetaan huomioon, että etenkin perheellistä suurin osa vaihtaa isompaan, ei asuntojen hintakehityksellä ole paljoakaan merkitystä. Vain ensiasuntoa ostettaessa ostonajankohdalla on Isosti merkitysti. Niin ja lopuksi on hyvä todeta, että pääsääntöisesti vuokranmaksuhan se vasta onkin hölmöläisen puuhaa (siis jos vain on taloudellisesti mahdollista ostaa oma = tarkoittaa jonkinlaista pesämunaa, 100% lainalla ei kenenkään kannata asuntoa ostaa)

Vierailija:


Ilmeisesti jonkun mielestä asuntokauppa ja basaarikauppa Turkissa ovat ihan suoraan verrainnollisia asioita: tuotteella ei ole ns. oikeaa hintaa, vaan turisti maksaa joka kerta tyhmänä ylihintaa - vaikka sitten tinkisikin.

Minä ajattelen asian niin, että olen valmis maksamaan tuotteesta/tavarasta/asiasta/palvelusta jonkin hinnan, jonka sopivuuden määritän itse. Sitä hintaa eivät siis määrää markkinatalous tai pörssikurssit. Tottakai ne voivat _vaikuttaa_ hinnanmuodostukseeni, mutta en ikinä ajattele maksavani jostakin yli- tai alihintaa.

Me ostamme asunnon nyt ja maksamme siitä 310 000 euroa. Haluamme tehdä kaupat nyt, sillä:

- tällä alueella vastaavia tilaisuuksia tulee aniharvoin

- asunnon pohjaratkaisu on loistava ja voimme vaikuttaa siihen/materiaaleihin

- tarvitsemme ja haluamme asunnon nyt, ei joskus tulevaisuudessa

Niinpä meille tuo 310 000 on aivan sopiva hinta. Jos hinnat laskevat ja asunnon arvo on vuoden kuluttua 250 000, niin en todellakaan aio itkeä. Vuoden päästä emme kuitenkaan tätä asuntoa saisi.

Onko oikeasti niin vaikea ymmärtää, että kaikki eivät ajattele asuntoa sijoituskohteena ja laskelmoi hankinta-aikaa viimeisen päälle?

Vierailija
2/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kun kerran lainaa saa, todella monet pläjäyttää valtavan asunnon ensiasunnoksi. Ja ylipäätään asuntojen kokokäsitykset on aika hurjat. Tyyliin, että kolmiossa ei voi asua perhe tai että talossa pitää olla ainakin 200 neliötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mutta KUN isot ikäluokat rupeavat kuolemaan niin takuuvarmasti hinnat laskevat, koska meitä ei vain ole niin paljon että mahtuisimme täyttämään kaikkia näitä asuntoja. Koska tarjonta nousee niin laskee hintakin. Ja se on luultavasti lopullista.

suosituilla asuinalueilla noin ei käy. Tuo ilmiö koskee nimenomaan kuolevia seutuja, ei haluttuja asuinalueita...Kyllä niihin aina löytyy asukkaita. Niin paljon väestömäärä ei ole laskenut, etteikö esim. Suur-Helsinkiin riittäisi tarpeeksi asukkaita. Näin se vaan on. Samaten oma kotikaupunkini on taatusti kestosuosikki.

Vierailija
4/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Uudiskohteessa tinkiminen ei edes onnistu...

.

Vierailija
5/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, kyllähän ihmisten käsitykset asumista ovat muuttuneet. Mutta ei muutos ole sentään noin dramaattinen kuin annat ymmärtää. Erittäin harva ostaa ENSIasunnoksi isoa asuntoa. Sen sijaan usein ostetaan kaksio-kolmio, kun parikymmentä vuotta oli standardi, että yksiöstä pariskunta lähtee liikkeelle ja sitten kun lapsi tulee kuvaan mukaan, ostetaan kolmio.



Nykyään sitten muutetaan tuosta kaksiosta-kolmiosta isompaan ja tässä kohdassa jotkut haluavat sitten jo sen " 200 neliöisen" . Tuo valtavan kokoiseen muuttaminenkin kun on onneksi hieman hiipunut, eli harvassa ovat ne perheet, joiden mielestä kolmella hengellä on oltava 200 neliötä.

Vierailija
6/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensiasunnoksi vähintään 100 neliötä tai rakennetaan talo.



Sinä puhut 10 - 20 vuoden takaisesta tyylistä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Markkinat määrävät hintapyyntöjen ja ostotarjouksien tason, lapsellista väittää muuta. Loppu on ihan osapuolten neuvottelutaidoista kiinni. Tietysti joitakin voi harmittaa jos joku sai tinkimällä samanlaisen halvemmalla. Mutta oma vika jos ei yrittänytkään tinkiä. Käsittämätöntä, että basaarissa ollaan valmiita vääntämään hinnasta mutta kun elämän tärkein ja suurin kauppa on kyseessä, niin sitten maksetaan kiltisti mitä vaan.

Vierailija
8/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, vai ostetaan yleisesti yli 100 neliöisiä/rakennetaan oma talo ensiasunnoiksi. Voi olla maalla nykyaikaa, kaupungissa toimii tuo edellä kuvattu malli.



50

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarjonta siis lisääntyisi, jolloin se kohtaisi kysynnän ja hinnat maltillistuisivat. Tätä vaan ei kukaan oikeasti taida haluta.



Helsingissä on tuhansia hehtaareita peltoa ja periaatteessa tänne mahtuisi asumaan vaikka koko Suomen väestö.

Vierailija
10/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltasanomista? Onko niissä uutisia? Ehkä en pitäisi iltapäivälehtiä tiedonlähteenä enempää kuin 7-päivää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama asia löytynee myös talouslehdistä ja esim. illan Talousuutisista. Pörssit ovat lähteneet roimaan laskuun.



53

Vierailija
12/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hs piste fi



53

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikuttaako asuntojen hintaan?

Vierailija
14/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä tapauksessa tinkiminen ei onnistu - varma tieto ;)



Ja mikä pahinta: me ostimme asunnon 100% velaksi! Olemme " uusioperhe" - vanhaa pesämunaa ei ole ja velkaa nyt sitten yli 300 000 euroa. Mikä parasta (?), sillä hinnalla ei saanut ökykämppää järven rannalta, vaan rivariasunnon lähiöstä perusvarusteluilla...



Kuitenkin meillä on sikäli hyvä tilanne, että ns. varmat työpaikat on olemassa ja lisäksi olemme ottaneet korkokaton 7 vuodeksi eteenpäin koko lainalle.



Tietysti voimme kuolla (on henkivakuutukset) tai mitä tahansa voi tapahtua - mutta emme pysty elämään elämää murehtien kaikkea mahdollista etukäteen.



Muistan, kuinka omat vanhempani tuskailivat 30 vuotta sitten, miten ihmeessä uskaltaa rahoittaa koko asunnon ja ottaa lainaa 370 000 markkaa - no, asunto on maksettu jo ajat sitten ja arvo tietysti ihan toista luokkaa. Mutta kodikseen hekin sen silloin ostivat, eivät sijoituskohdetta (asuvat ko. asunnossa edelleen)



Minun mielestäni joskus vaan pitää uskaltaa. Mutta ymmärrän kyllä hyvin myös heitä, jotka ovat varovaisempia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pörssiosakkeita voit ostaa mistä vain ja milloin vain. Asuntojen osalta on hankala asua monessa paikassa ja monessa osoitteessa - kysymys on siis pörssiosakkeiden suhteen globaaleista pelinappuloista, asunnot ovat paikallisia hyödykkeitä.



Kyllä, totta kai näillä välillisesti on tietty yhteys, mutta se yhteys on kyllä hyvin löyhä. Jotta asuntojen hinnat esim. Suomessa laskisivat, tulee tapahtua erittäin paljon muita asioita kuin pörssien lasku tai mahdollinen romahdus.

Vierailija
16/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja asuntomarkkinoiden romahdusta. Siellä asuntolainoitus on hyvin kiinteässä yhteydessä tuohon pörssikauppaan. Ja sieltä se tulee sitten aaltona tänne.



Vierailija
17/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uutiset jenkeistä ovat aika huolestuttavia.

Vierailija
18/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

USAn ja Suomen tilannetta ei voi suoranaisti verrata, koska pankkitoiminta näissä maissa on hyvin erilaista.



Mutta tietysti voi pelätä kaikki mahdollisia peikkoja - ja elää vaikka sitten pienessä vuokra-asunnossa parempia aikoja odotellessa ;)

Vierailija
19/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin Suomen talousasiantuntijoilla. Kerro toki mikä on lähteesi.



66

Vierailija
20/65 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


kuin Suomen talousasiantuntijoilla. Kerro toki mikä on lähteesi.

66

USA:ssa on myönnetty lainoja asunnon arvonnousua vastaan. Eli perheet ovat ottaneet holtittomasti uusia lainoja rahoittaakseen leveää elämää käyttämällä vakuutena asuntonsa arvonnousua...Näin monet perheet ovat ylivelkaantuneet eikä heillä ole riittävästi omaisuutta enää lainojen vakuudeksi, kun asuntojen arvonnousu on pysähtynyt ja jopa laskenut. Suomessa ei ole ollut vastaavaa käytäntöä.

Toki välillisiä seurauksia tännekin on mutta viimeksi viime viikolla talousasiantuntija sanoi, että kesäksi odotetaan tänne korkojen LASKUA johtuen tuosta USAn tilanteesta...

Oletko itse opiskellut talousvinkkisi ilmestyskirjan sivuilta ;)?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kuusi