Mitä tekisin jauhelihasta juuri nyt?
Jääkaapissa on paketti jauhelihaa, jonka ajattelin käyttää tänään. Haluaisin kuitenkin tehdä vähän erilaista ruokaa, kuin yleensä teen. Heitä vinkkisi hyvään jauheliharuokaan!
Kommentit (32)
Pesty jauhenliha! OMMONMOMMON-MOM!
Tee jauhelihasta talo ja sitten uuniin.
Teen jauhelihasta (400 g) tänään kaksi eri ruokaa, piirakan ja laatikon. Piirakkaan teen pohjan perunamuusijauheesta ja laitan täytteeksi jauhelihan lisäksi sieniä ja sipulia. Laatikkoon pilkon perunoita, palsternakkaa, porkkanaa ja sipulia, lisään paistetun jauhelihan joukkoon, maustan ja kaadan päälle vähän kermaa. Piirakkaan tulee jauhelihasta noin 1/3 ja laatikkoon loput.
Jauhelihakiljua! Muista laittaa reilusti sitruunaa, ettei maistu rasva läpi.
Vierailija kirjoitti:
Mitä siis yleensä teet?
Useimmiten makaronilaatikkoa tai jauhelihaa tomaattikastikkeessa. Joskus peruna-jauhelihalaatikkoa.
Vierailija kirjoitti:
Jääkaapissa on paketti jauhelihaa, jonka ajattelin käyttää tänään. Haluaisin kuitenkin tehdä vähän erilaista ruokaa, kuin yleensä teen. Heitä vinkkisi hyvään jauheliharuokaan!
Riippuu onko sikanauta xai paisti
Kaalilaatikkp tai nachot
Jauhentaisin sitä entisestään sileäksi mössöksi ja tekisin jauhennettuja jauhenlihapihvejä.
Mun tekis nyt mieli hampurilaisia.
Jauhiiksen heiittää hödäriin ja mausteeet sekaan ja jos arvaukseet osoittautuu virheellisiksi niin pyyykkipoika vaan nenään.
Itse tein eilen jauhelihapihvejä, sen kanssa perunamuusia ja sienikastiketta.
Tee bolognese kastiketta. Pilko sipuli, porkkanaa ja selleriä, kuullota tilkalla öljyä, lisää jauheliha, mausta suolalla ja pippurilla sekä jollain kuivayrteillä esim. italiasaisella maustesekoituksella (provençalen mausteet menee myös hyvin). Sitten kun jauheliha on kypsynyt, lisää tomaattimurskaa ja tarkista onko suolaa/pippuria ym. mausteita sopivasti. Et voilà. Nauti spagetin kanssa. Itse en lisää maitoa tai parmesaania (tai muita kovia juustoja, koska mitusta pasta ja spagettikastike on sellaisenaan hyvää, mutta halutessasi voit lisätä raastettua juustoa)
Mä teen tänään ragu-kastiketta. Teen siitä viikolla lasagnea tai cannelloneja.
Sipulia, varsiselleriä, porkkanaa, valkosipulia, pekonia, jauhelihaa, punaviiniä, tölkkitomaatteja, yrttejä, haudutus 2 tuntia. Nam!
Mun tekis nyt mieli tulisia ja juustolla höystettyjä kebakoita.
Mitä siis yleensä teet?